استارتاپ‌های ایرانی انتخاب سردبیر گفتگو

های‌تولد و برگزاری 4‌هزار جشن تولد در کمتر از 3‌سال

مدیرعامل استارتاپ شادی‌بخش خانواده‌های ایرانی از تجربیاتش می‌گوید

برگزاری مراسم‌هایی همچون تولد که موجب شادی و نشاط در خانواده‌های ایرانی می‌شود، همواره نیازمند تهیه و خرید اقلام مختلفی است. ایجاد یک فروشگاه اینترنتی برای کسانی که خواستار خرید لوازم و خدمات برگزاری تولد و جشن‌ها هستند، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر بود که مسعود قیطاس‌پور، بنیانگذار و مدیرعامل فروشگاه اینترنتی «های تولد» به نیاز جامعه برای تهیه راحت‌تر اقلام تولد و خدمات آن جامه عمل پوشانید.برای مطلع‌شدن از روند ایجاد فروشگاه اینترنتی «های‌تولد» که خدمات و کالاهای متنوعی را برای برگزاری تولدها و جشن‌های مختلف به مردم ارائه می‌کند، با مدیرعامل این فروشگاه اینترنتی گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه آن را می‌خوانید.

 • قبل از راه‌اندازی استارتاپ خودتان مشغول ‌چه فعالیتی بودید؟

قبل از راه‌اندازی «های‌تولد» سابقه 10‌‌ساله‌ای در رزومه خودم دارم که شامل فعالیت در فروشگاه‌های تلفنی در سال‌های 1385 و 1386 بود، استخدام در شرکت مترو و انصراف از آن توام با راه‌اندازی شرکت تجهیزات پزشکی و در نهایت هم ایجاد یک کارگاه تولیدی البسه بیمارستانی. درنهایت پس از گذشت راه 10‌ساله وارد حوزه کسب‌و‌کار اینترنتی شدم که خیلی علاقه‌مند بودم به طوری‌که در تمام همایش‌های مرتبط با این حوزه شرکت می‌کردم و از خواندن مطالب مختلف درباره استارتاپ‌ها در هفته‌نامه «شنبه» و شرکت در ورک‌شاپ‌های مختلف استارتاپی دریغ نمی‌کردم.

 • ایده ایجاد استارتاپ «های تولد» از کجا در ذهن شما خطور کرد؟

در سال 1396 به طور اتفاقی و به صورت متوالی به جشن تولدهای متعددی دعوت شدیم که در آن جشن تولدها بین آقایان حاضر این صحبت مطرح بود که تهیه تم واقلام مربوط به لوازم تولد کار بسیار مفیدی است و سود خوبی هم دارد. ای‌کاش جایی باشد که با دردسر کم بشود این اقلام را تهیه کرد تا با مراجعه از یک مغازه به مغازه دیگر، سرگردان نشویم. ایجاد یک سایت اینترنتی برای تهیه اقلام لوازم تولد بسیار ایده خوبی است و آنجا بود که با توجه به اینکه بنده یک استارتاپ هم در حوزه گردشگری داشتم و با فضای استارتاپ آشنا شده بودم، جرقه‌هایی در ذهنم زده شد و ایده ایجاد یک فروشگاه اینترنتی که بتواند تخصصی در حوزه تولد و جشن فعالیت کند، از آنجا در ذهنم شکل گرفت.

 • استارتاپ شما چه خدماتی را ارائه می‌کند و کاربران چگونه می‌توانند از آن استفاده کنند؟

«های‌تولد» یک فروشگاه اینترنتی است که به طور تخصصی در زمینه تولد و جشن‌ها و تهیه اقلام آن کار می‌کند. تهیه ظروف پذیرایی و لوازم تولد به شکل انیمیشن‌های مختلف، شخصیت‌های کارتونی و فیلم‌های سینمایی برعهده ماست. در کنار تهیه تم تولد، انواع لوازم جشن را هم مانند بادکنک، فشفشه، لوازم تزئینی مختلف و ظروف تزئینی یکبارمصرف را هم به مشتریان ارائه می‌دهیم. البته در شرایط کنونی فقط در زمینه ارائه کالا به مشتریان فعالیت می‌کنیم و خدمات اجرایی را به «های‌تولد» اضافه نکردیم.

 • بخش‌های تشکیل‌دهنده استارتاپ خودتان را بفرمایید؟

بخش‌های مختلف «های‌تولد» شامل بخش طراحی برای انیمیشن‌ها و بخش تم‌هاست که شامل طراحی، بخش چاپ و مونتاژ است. چاپ بنرهای «های‌تولد» و ساخت انواع استندهای شخصیت‌های تولد را هم داریم. از طرفی واحد فروش و پشتیبانی فنی مشغول به فعالیت هستند که امور سایت را انجام می‌دهند.

 • راه‌اندازی استارتاپ از چه زمانی کلید خورد؟

«های‌تولد» در دی‌ماه 1396 راه‌اندازی شد و دامین‌هایش هم خریداری و ثبت شد. حتی ما فعالیت خود را از طریق شبکه‌های اجتماعی هم شروع کردیم.

 • سرمایه اولیه برای شروع کار استارتاپ شما چقدر است؟

با سرمایه اندک 20‌میلیون تومان «های‌تولد» ایجاد شد و حتی این مبلغ 20‌میلیون تومان هم به‌تدریج به کار تزریق شد که بیشتر این سرمایه صرف خریداری اجناس شد و پس از آن هم امور عکاسی را انجام دادیم.

 • تعداد کاربران استفاده‌کننده از استارتاپ «های‌تولد» به چه میزان است؟

خدا را شکر در 2 سال و 6‌ماهی که «های‌تولد» راه‌اندازی شده، توانستیم در بیش از 4‌هزارتولد سهیم باشیم که واقعا خوشحال‌کننده است. البته به موانعی همچون شیوع ویروس کرونا‌، قطعی موقت اینترنت و راه‎اندازی رمز پویا کارت بانکی برخورد کردیم که این مشکلات و چالش‌ها را به‌تدریج حل کردیم تا برای رشد و توسعه «های‌تولد» با قدرت ادامه دهیم. اطمینان دارم «های‌تولد» به اهداف تعیین‌شده دست پیدا خواهد کرد.

 • شیوه درآمدزایی استارتاپ شما چگونه است؟

درشرایط کنونی فقط از لحاظ فروش کالای تولد کسب درآمد داریم و روش‌های دیگری پیشنهاد‌شده و روی میز است اما هنوز راه‌اندازی نکرده و به «های‌تولد» اضافه نکردیم.

 • میزان فروش استارتاپ شما از زمان راه‌اندازی چقدر بوده است؟

میزان فروش «های‌تولد» را از زمان راه‌اندازی به طور دقیق نمی‌توانم بگویم زیرا برای شرکت محرمانه است اما وقتی ما ماه‌های سال را با هم قیاس می‌کنیم، رشد فروش «های‌تولد» را می‌بینیم. از اردیبهشت سال‌1397 تا اردیبهشت سال‌1398 میزان فروش «های‌تولد» 8 برابر شد و از اردیبهشت سال‌1398 تا اردیبهشت سال‌1399 فروش ما 2.5برابر رشد کرد. البته در شرایط کنونی این آمار با اهداف نهایی ما کمی فاصله دارد اما با توجه به مشکلات موجود خوشحال‌کننده است.

 • برای انجام امور تبلیغاتی و معرفی استارتاپ«های‌تولد» به مردم چه اموری انجام داده‌اید؟

درباره انجام امور تبلیغات به یک جمله طلایی اعتقاد دارم که از سوی آقای مسعود طباطبایی که به واسطه یکی از دوستان خدمت ایشان رسیده بودیم، گفته شد و همیشه در ذهنم مانده است و آن جمله این است که «هزینه‌کردن برای انجام تبلیغات در کسب‌و‌کارهای اینترنتی باید در خود فضای اینترنت انجام شود.»
خوشبختانه بیشتر هزینه تبلیغاتی ما برای شبکه‌های اجتماعی به‌خصوص اینستاگرام انجام شد و برای سایت خودمان هم راه‌حل‌های مختلفی برای بهبود سئو انجام شد. در کنار اینها چاپ انواع تبلیغات مختلف فیزیکی نظیر تقویم‌های رومیزی و تراکت‌ها هم بوده است. بیشترین نتیجه‌گیری از انجام تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی نصیب ما شده بود و سعی می‌کنیم همیشه برای کسب‌و‌کارهای اینترنتی در خود اینترنت تبلیغ کنیم، زیرا دنبال مشتریانی هستیم که کاربر اینترنت هستند.

 • مهم‌ترین چالش پیش‌روی استارتاپ شما برای رشد و توسعه بیشتر چه موضوعاتی است؟

چالش‌های زیادی در مسیر رسیدن به اهداف داریم اما در این تجربه 10‌ساله‌ای که داشتم و تجربه انجام کسب‌و‌کارهای مختلف ترسی از چالش‌ها و مشکلات ندارم و اطمینان دارم همه آنها را با توکل به خدا حل می‌کنم. یکی از نگرانی‌های بنده چالش‌های دولتی در جامعه است؛ از قطعی موقت اینترنت گرفته تا رمز پویای کارت بانکی، البته نهادهایی همچون شهرداری و سازمان تامین اجتماعی هم برای ما مشکلاتی ایجاد کرده‌اند که خوشبختانه در حال حل شدن است.

 • سخن پایانی خودتان را بفرمایید.

در پایان از کسانی که در انتشار هفته‌نامه «شنبه» نقش موثری دارند، تشکر می‌کنم و به مخاطبان عزیزی که وقت می‌گذارند و مصاحبه بنده را مطالعه می‌کنند، پیشنهاد می‌کنم که دنبال علاقه خودشان در زندگی بروند و کسب‌و‌کاری را راه‌اندازی کنند که به آن علاقه‌مند هستند. من خیلی علاقه‌مند به راه‌اندازی کسب‌و‌کارهای اینترنتی بودم به خصوص که شادی‌بخش هم باشد. دوست دارم درآمدم منجر به رضایت و شادی مشتری شود و خوشحالم که «های‌تولد» 2 سال و 6 ماه است که راه‌اندازی شده ‌و پس از مدت‌ها جستجو در شرایط کنونی راضی هستم و با توکل به خدا پیش می‌رویم تا به آینده خوبی در «های‌تولد» برسیم، البته نباید از شکست‌ها و کسب تجارب مختلف ترسید، زیرا شکست‌ها هستند که زمینه پیروزی را فراهم می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.