چرا شرکت‌ها همیشه باید روی استخدام افراد با استعداد تمرکز کنند؟

0

جذب و استخدام افراد با استعداد از لازمه‌های هر کسب و کاری است، زیرا کارکنان با استعداد به عنوان مزیت رقابتی شرکت‌ها به شمار می‌آیند و می‌توانند موفقیت و رسیدن به اهداف را رقم بزنند. شرکت‌ها با تیم سازی مناسب و اصولی، می‌توانند بهره‌وری را در سازمان خود افزایش دهند و در پی آن، خدمات مشتری درجه یک ارائه دهند تا به سود مناسب دست پیدا کنند. به همین دلیل، جذب و استخدام بهترین افراد همیشه باید مورد توجه سازمان‌ها باشد.

متأسفانه در نتیجه همه گیری ویروس کرونا (COVID-19)، بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها در صنایع مختلف مجبور به استخدام موقت یا تعدیل موقت کارکنان خود شدند. اگر شرکت شما در حال حاضر در این وضعیت به سر می‌برد و نیاز فوری به استخدام ندارید، همچنان می‌توانید بر جذب افراد با استعداد و بهبود روند استخدام خود برای موفقیت در آینده تمرکز کنید. در ادامه این مقاله، چند راه برای جذب و استخدام افراد با استعداد بازار کار و اهمیت استخدام نیروی متخصص را بیان خواهیم کرد.

1. برند کارفرمای خود را به نمایش بگذارید

به همان اندازه که به شناخته شدن برند خود برای مشتریان اهمیت می‌دهید و برای آن تلاش می‌کنید، به همان اندازه نیز باید در جهت بهبود برند کارفرمایی خود تلاش داشته باشید. حتی اگر در حال حاضر فعالیت شما در استخدام نیروی کار کم باشد، تمرکز بر برند کارفرمایی می‌تواند به شما کمک کند تا استعدادهای برتر را برای پیوستن به تیم خود ترغیب کنید.

اگر استخدام در سازمان شما متوقف شده است، این فرصت خوبی است که تا زمانی را برای تقویت و ساخت برند کارفرمایی در نظر بگیرید تا بتوانید به خوبی آن را برای جذب افراد با استعداد آماده کنید. در شرایطی که بسیاری از افراد در سازمان‌ها و شرکت‌ها با اخراج و تعدیل مواجه شدند، یک برند کارفرمایی جدید و در عین حال قوی می‌تواند به تیم شما کمک کند تا در زمان فرا رسیدن زمان استخدام بهترین جلوه را از خود نشان دهید و بتوانید افراد را برای پیوستن به تیم خود ترغیب کنید.

تقریباً 70 درصد از افراد جویای کار، پیشنهاد شرکتی با برند کارفرمایی ضعیف را رد می‌کنند. برای داشتن یک برند کارفرمایی جذاب و قوی، باید به طور دقیق به سؤال بسیاری از متقاضیان کار در مورد شرکت‌ها، “این شرکت برای من جه فوایدی دارد؟”، پاسخ دهید.

اهمیت برند کارفرمایی در جذب و استخدام افراد با استعداد

به عنوان بخشی از فعالیت‌های شما در زمینه برند کارفرمایی، سایت شما در صفحه مشاغل باید بسیار شفاف و قوی باشد، از نظر سئو نیز بهینه باشد، شرح مشاغل در آن به خوبی مشخص باشد و در نهایت مزایای شغلی در شرکت خود را نیز باید شامل شود.

وقتی صحبت از شرح وظایف می‌شود، برخی از نقش‌ها در سازمان‌ها ممکن است به گواهینامه خاصی نیاز داشته باشند و یا اینکه برای آن سابقه کاری مشخصی تعیین شده باشد؛ در اینجا تیم شما باید به جای تمرکز بر تجربه کاری خاص، روی شایستگی‌های افراد تمرکز کند. به عنوان مثال، اگر به دنبال استخدام برای یک نقش اداری هستید، می‌توانید روی مهارت‌های سازمانی و مدیریت زمان قوی کارجویان تمرکز کنید و آن را در شرح شغلی به عنوان مهم‌ترین فاکتور، مشخص کنید.

به ویژه، با توجه این واقعیت که بسیاری از افراد جویای کار در صنایعی خارج از صنعت کاری شما علاقه دارند تا برای موقعیت‌های شغلی اقدام کنند، این امر به شما کمک می‌کند تا جذب افراد با استعداد را محدود به افرادی که دارای تجربه مستقیم در صنعت شما هستند، نکنید.

با ساخت یک برند کارفرمایی قوی و ثبت آگهی استخدام در سایت های کاریابی، می‌توانید متقاضیانی را جذب کنید که علاقه دارند تا خود را در تیم‌های شما توسعه دهند.

حتی اگر استخدام شما در حال حاضر متوقف شده است، ساخت برند کارفرمایی قوی نیاز به زمان دارد و از همین حالا باید آن را آغاز کنید. کارمندان کسانی هستند که کسب و کار شما را متمایز می‌کنند و با قدرت دادن به برند کارفرمایی خود، می‌توانید در بلندمدت یک تیم عالی در سازمان خود ایجاد کنید.

2. بانک رزومه‌ای از افراد با استعداد بسازید

به اشتراک گذاشتن فرصت‌های شغلی فوری در سایت‌های کاریابی، می‌تواند به شما کمک کند تا در جذب افراد متقاضی آن نقش‌ها سریع عمل کنید. اما شما همچنین این فرصت را دارید تا سراغ لیستی از رزومه‌های سابق بروید که افراد متقاضی برای فرصت‌های شغلی باز شما ارسال کرده بودند. انجام این کار می‌تواند به شما کمک کند تا همیشه لیستی از افراد با استعداد داشته باشید که در هر زمان که نیاز فوری به استخدام دارید از آنها استفاده کنید.

تاثیر آماده سازی بانک رزومه ای از افراد با استعداد در استخدام

چه در حال حاضر نیاز به استخدام دارید یا خیر، شما همیشه باید فراتر از تفکر سنتی استخدام عمل کنید و در سایت خود بخشی را برای ارسال رزومه و بدون در نظر گرفتن موقعیت‌های شغلی قرار دهید تا کارجویان رزومه و اطلاعات تماس خود را با شما به اشتراک بگذارند. این کار ساده به شما کمک می‌کند تا بانک رزومه و شبکه کارجویان را در سازمان خود بسازید و متقاضیان کار در شرکت خود را گسترده‌تر کنید.

حتی اگر قبلا با کارجویان در ارتباط بودید و با آنها مصاحبه هم داشتید، می‌توانید این ارتباط را حفظ کنید و آنها را کماکان در لیست استخدامی خود قرار دهید. اگر سازمان شما در حال حاضر استخدام را محدود کرده است، این دلیل نمی‌شود که کلا واجدان شرایط برای همکاری با خود را کنار بگذارید.

اهمیت منابع انسانی درست همان جا خود را نشان می‌دهد. مدیران استخدامی، در صورت نیاز فوری به استخدام، می‌توانند با کارجویان تماس بگیرند تا به آنها اطلاع دهند که هنوز برای ملحق شدن به تیم علاقه و اشتیاق دارند. از آنجایی که اطلاعات تماس آنها را در اختیار دارید، می‌توانید طی چند هفته یا چند ماه از طریق پیام کوتاه یا ایمیل با کارجویان تماس بگیرید، درباره جستجوی شغلی آنها پرس و جو کنید و فرصت‌های شغلی حال حاضر شرکت خود را با آنها در میان بگذارید.

اگر تا زمان استخدام مجدد آن فرد سراغ پیدا کردن شغل دیگری رفته باشد، اما باز هم این امکان وجود دارد تا هنوز هم برای پیوستن به تیم شما علاقه داشته باشد. ادامه ارتباط با وی و برقراری تماس با او، باعث می‌شود که کارجو متوجه شود که شما برای حفظ افراد از جمله متقاضیان کار و کارمندان، در زمان بحران نیز سرمایه گذاری می‌کنید. حتی اگر این امر منجر به استخدام نیز نشود، به وجود آوردن این تجربه مثبت در کارجو می‌تواند استخدام‌های آینده شما را بهبود بخشد و خب همان برند کارفرمایی قوی را به وجود آورد.

3. زمان خود را برای استخدام کاهش دهید

بسیاری از شرکت‌ها یک فرایند استخدام ثابت دارند؛ آنها فقط در صورت نیاز کارکنان جدید را استخدام می‌کنند. این معمولاً زمانی رخ می‌دهد که کارمندی شرکت را ترک کند، یا کسب و کار رشد کند و نیاز به استخدام برای نقش‌های جدید در آن به وجود آید. با این سبک استخدام، شما در زمان نیاز شروع به جذب افراد و جمع آوری رزومه‌ها می‌کنید و بعد از آن، کار جذب متوقف می‌شود. این نه تنها می‌تواند روند استخدام را کند کند، بلکه می‌تواند منجر به استخدام افرادی شود که شاید نیاز شما را برآورده نمی‌کنند.

چرا کارفرمایان زمان خود را برای فرآیند استخدام کاهش می‌دهند؟

از سوی دیگر، اگر تمرکز خود را همیشه روی جذب افراد با استعداد قرار دهید و به دنبال به دست آوردن اطلاعات آنها باشید، می‌توانید بانکی از اطلاعات افراد با استعداد داشته باشید و از عجله برای استخدام در آخرین دقیقه اجتناب کنید.

با انجام این کار شما در انجام برخی مراحل در استخدام‌ها جلو هستید و هر زمان که نیاز به جذب داشته باشید، دیگر نیازی به انجام دوباره آنها ندارید. این کار به شما این امکان را می‌دهد تا در مراحل بعدی استخدام، مانند برنامه ریزی برای مصاحبه‌ها، به سرعت کارها را انجام دهید. این را باید بدانید که شرکت‌های دیگر نیز برای جذب افراد با استعداد برنامه دارند و رقابت بر سر جذب آنها بسیار زیاد است. بنابراین، سرعت بخشیدن به فرایند استخدام بسیار مهم است؛ در غیر این صورت شما می‌توانید بازنده رقابت جذب این افراد باشید.

کارمندان می‌توانند موفقیت را برای شرکت‌ها رقم بزنند، بنابراین جذب افراد با استعداد همیشه باید در اولویت سازمان‌ها باشد، حتی اگر برنامه‌ای فعال برای استخدام نداشته باشند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.