Clubhouse چیست؟

جدیدترین و پر و سر و صداترین شبکه اجتماعی این روزها

0

تابستان گذشته شبکه اجتماعی Clubhouse تنها چند‌هزار کاربر داشت که اکثرشان هم کارکنان دره سیلیکون و سرمایه‌گذارانی بودند که می‌خواستند در دوران همه‌گیری کرونا با همکارانشان در ارتباط باشند.

تابستان گذشته شبکه اجتماعی Clubhouse تنها چند‌هزار کاربر داشت که اکثرشان هم کارکنان دره سیلیکون و سرمایه‌گذارانی بودند که می‌خواستند در دوران همه‌گیری کرونا با همکارانشان در ارتباط باشند. اما امروز میلیون‌ها نفر به این اپلیکیشن پیوسته‌اند و این نرم‌افزار حال ارزشی معادل یک میلیارد دلار داشته و میلیون‌ها پیام در آن رد و بدل می‌شود. ایلان ماسک، مدیر اجرایی تسلا و مارک زاکربرگ، مالک فیس‌بوک اخیرا عضو کلاب هاوس شده‌اند و همین اتفاق باعث شده همه متوجه شوند این شبکه اجتماعی در حال ظهور در مسیری رو به رشد قرا‌ر دارد. 

البته هنوز کلاب هاوس یک کلوپ کوچک است، خصوصا اگر بخواهید آن را با فیس‌بوک و توییتر و یا اینستاگرام مقایسه کنید. اگر شما هم درباره این اپلیکیشن محبوب چیزی شنیده‌اید و می‌خواهید بدانید ارزشش را دارید که عضوش شوید یا نه این مطلب را بخوانید. 

کلاب هاوس یک شبکه اجتماعی است که به کاربران اجازه می‌دهد در اتاق‌های گفت‌وگوی صوتی شرکت کنند و درباره موضوعات مختلف با هم گفت‌وگو کنند. این موضوعات می‌توانند متفاوت باشند. از ورزش گرفته تا هنر و بهداشت و یا حتی اینکه چرا بیت‌کوین به سمت ارزش ۸۷هزار دلاری می‌تازد. اتاق‌های گفت‌وگو معمولا به دو گروه تقسیم می‌شوند؛ اتاقی که افراد در آن در حال گفت‌وگو هستند و اتاقی که افراد در آن صرفا در حال شنیدن هستند.

برخلاف توییتر، Clubhouse یک پلتفرم بسته مبتنی بر سلسه مراتب است. یک مدیر جلسه بر گفت‌وگوها نظارت دارد و این اختیار را دارد که کسی را وارد کرده و یا فردی را از اتاق بیرون بیندازد. علاوه بر کلوپ‌هایی که براساس موضوع دسته‌بندی شده‌اند، دو یا چند کاربر می‌توانند به هم پیوسته و یک اتاق گفت‌وگوی مخصوص به خود تشکیل دهند؛ چیزی شبیه مرحوم یاهو مسنجر!

این شبکه اجتماعی بهار سال گذشته میلادی ‌توسط ۲نفر از قدیمی‌های حوزه فناوری به نام‌های پل دیویسون و روهان ست راه‌اندازی شد. نمونه اولیه‌ای که آنها اپلیکیشن پادکستی که آنها طراحی کردند خیلی شبیه یک پخش‌کننده بود بنابراین آنها ویژگی جدیدی به آن افزودند که به کاربران اجازه می‌داد به گفت‌وگوها بپیوندند. Clubhouse  با توجه به مشارکت مخاطبان خیلی شبیه پادکست و نسخه ۲۰۲۱ پیام‌رسان AOL شده است. 

تمرکز Clubhouse بر پیام صوتی به جای پیام متنی، عکس و یا ویدئو یک وجه ممیزه این شبکه اجتماعی است که به موفقیت آن کمک کرده است. این ویژگی باعث شده کلاب هاوس خیلی سریع به نظر برسد و کار با آن آسان باشد. 

چه کسانی در Clubhouse هستند؟

همانطور که از نامش پیداست براساس یک ویژگی‌های مبتنی بر انحصار ساخته شده است؛ یعنی اینکه برای عضویت در Clubhouse حتما کسی که عضو کلاب هاوس است، باید شما را دعوت کند. کاربران اولیه آن کارکنان دره سیلیکون بوده‌اند.

کسانی مثل مارک باندرسن و بن هوروویتز که از سرمایه‌گذاران اولیه آن بوده‌اند، جزو نخستین کاربران بوده‌اند. افرادی نظیر مارک کوبان و تیم فریس، چهره‌های شبکه‌های اجتماعی نظیر تیفانی هادیش، دریک و ویرجیل ابلوه نیز عضو هستند. یکی از انتقاداتی که به این شبکه وارد شده، این است که بیشتر کاربرانش مرد هستند. هر چند زنانی هم عضو این شبکه اجتماعی هستند.

علاوه بر سیاست باز Clubhouse در ارائه اطلاعات باعث شده این شبکه اجتماعی در کشورهایی که حکومت‌های سرکوبگر دارند، محبوب باشد. شاید به همین خاطر بوده که چین ماه گذشته این شبکه اجتماعی را فیلتر کرد. در حال حاضر این شبکه اجتماعی که هنوز در مرحله بتا توسعه خود است، نوعی حس حضور در دنیای کوچک را به شما می‌دهد. خیلی‌ها در اتاق‌های گفت‌وگو افراد را می‌شناسند. مثلا یک بار سناتور تیم کین در یکی از اتاق‌های گفت‌وگو حضور یافت. 

در Clubhouse چه اتفاقاتی در جریان است؟

Clubhouse می‌تواند در برخی مواقع نشان‌دهنده تمرکز بی‌وقفه سیلیکون‌ولی در بهینه‌سازی زندگی شخصی باشد. شبکه سازی، آموزش وزنه‌برداری، بازنشستگی زودهنگام‌، تحریک سرمایه‌گذاران و بیت‌کوین‌، بیت‌کوین‌ و خلاصه اینکه فعالیت‌های فرهنگی زیادی در جریان است. در عین حال یک صحنه بزرگ تئاتر با نمایش‌های در حال اجرا و یک صحنه دوست‌یابی نیز هست. 

مکالمات در آن اغلب به صورت آزاد، انجام می‌شود و حتی همین بی‌نظمی هم بخشی از جذابیت آن محسوب می‌شود.گاهی اوقات برخی کمدین‌ها در آن برنامه شبانه اجرا می‌کنند. گاهی اوقات نیز در اتاقی مسابقه لب‌خوانی انجام می‌شود. خلاصه اینکه انواع و اقسام ابتکارات مبتنی بر صوت در این شبکه اجتماعی در جریان است. 

چطور می‌توانید دعوتنامه دریافت کنید؟

در حال حاضر این شبکه اجتماعی تنها در اپل‌استور ارائه می‌شود. هر فردی که کاربر Clubhouse است، می‌تواند یک فرد دیگر را دعوت کند. کاربرانی که خیلی فعال باشند، اجازه دارند افراد بیشتری را دعوت کنند. بنابراین سراغ دوستانتان بروید و ببینید کدامشان عضو هستند.

اگر موفق نشدید کسی را پیدا کنید، ممکن است بتوانید با سر‌زدن به سایت eBay یک دعوتنامه بخرید. دعوتنامه‌های کلاب هاوس در این سایت از ۳۰ دلار تا ۲۰ هزار دلار فروخته می‌شود. البته حواستان باشد که Clubhouse برخی از ویژگی‌های خاص مرتبط با حریم خصوصی را ندارد. شاید هم بهتر باشد کمی صبر کنید. این وب‌سایت اعلام کرده این شبکه اجتماعی به‌زودی درهایش را ‌‌روی همه کاربران باز خواهد کرد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.