۸ گام برای راه‌اندازی بازاریابی محتوا در یک استارتاپ

0

راه‌اندازی کسب‌وکار علاوه بر پویش مسیر صحیح، نیازمند معرفی و جذب مخاطبان است. استارتاپ‌ها قبل از هر کاری باید درک درستی از هدف و اولویت‌های کسب‌وکار خود داشته باشند تا بتوانند با تدوین استراتژی بازاریابی محتوا‌، به بهترین نتیجه دست یابند. در ادامه ۸ گام برای راه‌اندازی بازاریابی محتوای یک استارتاپ بیان شده است.

  •  شناسایی بازار هدف

برای شروع فرآیند بازاریابی محتوا علاوه بر آنکه باید بدانید مخاطبان شما چه کسانی هستند، باید بدانید آنها در کجای فضای آنلاین هستند؟ این شناسایی فضا به شما کمک می‌کند تا به صورت صحیح بر فضاهای مورد نظر و شیوه‌‌ تبلیغ در آنها تمرکز کنید. بر اساس گردآوری اطلاعات و تحلیل آنها می‌توانید ‌بازار هدف خود را شناسایی کرده و برای همه یا بخشی از آن برنامه‌ریزی کنید.

  •  پرسونای مخاطب

برای برقراری تعامل با مخاطب از طریق محتوا با مخاطبانی با ویژگی‌های متفاوت رو‌به‌رو هستید. این ویژگی‌های متفاوت را پرسونای مخاطب در حوزه محتوا می‌گویند. برای بازاریابی محصول باید در اولویت اول، کاربران خود را بشناسید و در صورت لزوم آنها را به چند گروه تقسیم کنید. ویژگی‌های هر دسته باید به صورت جدا بررسی شوند.

  •  تقویم محتوا

به طور قطع برای بازاریابی محتوا در کسب‌وکارتان باید برنامه‌ریزی داشته باشید. برای اثربخش‌شدن فرآیند اجرایی، این برنامه‌ریزی‌ها باید جزئی‌ترین موارد تولید و بازاریابی محتوا را شامل شود. علاوه بر اطلاعاتی مانند زمان تولید محتوا، تاریخ و زمان انتشار محتوا، مواردی همانند قالب محتوا، فرمت محتوا، حجم محتوا و… در زیر هر گروه در تقویم محتوایی آورده ‌شود. به این ترتیب فرآیند اجرا مشخص و به دور از هر‌گونه اشتباه در مراحل تولید و انتشار است.

  •   کلیدواژه‌یابی

برای تکمیل تقویم محتوا ضروری است برای یافتن کلیدواژه‌ها جست‌وجو کنید. برای این کار می‌توانید گام‌های زیر را اجرا کنید: بر مبنای طبقه‌بندی‌های مختلف پرسونای مخاطب تعیین کنید که آنها چه چیزی را جست‌وجو می‌کنند. واژگانی که در موتورهای جست‌وجو بیشترین رتبه را در جست‌وجوی ماهانه دارند، بیابید. در مرحله بعد کلیدواژه‌هایی را که رقبا برای خود برگزیده‌اند، بیابید و بررسی کنید که آیا مشتریان بالقوه شما آنها را جست‌وجو می‌کنند. همه این واژگان کلیدی را در یک لیست جمع‌آوری کنید و به اکوسیستم محتوای خود بیفزایید.

  •   بهینه‌کاوی و شناسایی ترندها

منظور از بهینه‌کاوی و شناسایی ترندها، تحلیل محتوای رقبا و شناسایی پربازدیدترین تیترها در حوزه‌ کسب‌وکار مربوطه است. هنگام بهینه‌کاوی محتوا در گام اول باید نقاط قوت هر رقیب را شناسایی کرد. پی‌بردن به این موضوع که رقبای شما چه کارهایی را بهتر از شما انجام می‌دهند، تأثیر بسیاری در بهبود روند بازاریابی شما دارد. کلیدواژه‌ها و شناسایی ترندها از نکات مهم و اصولی در ارتقای سئو و بازاریابی مبتنی بر کانتنت است. در این مورد باز هم بررسی عملکرد رقبا و شناسایی قالب‌های اثربخش محتوا و کانال‌های انتشار آنها بسیار ضروری است.

  •   راه‌اندازی وبلاگ

برای یک استارتاپ مهم‌ترین و اولین پلتفرم، وب‌سایت است. برای شناسایی بهترین محتوا و فرمت همواره موارد مختلف را باید امتحان کنید. فرمت‌های مختلف محتوا را به کار بگیرید و بازخورد هر کدام را اندازه‌گیری کنید.

  • تخصیص منابع

در بازاریابی محتوا، فرآیند تولید، فرآیندی مستمر است که نیازمند زمان است. برای تولید محتوا به عوامل مختلفی اهمیت دهید از جمله:  نقاط قوت خود را در فرآیند تولید محتوا شناسایی کنید. میزان بودجه اولیه و ماهانه خود را مشخص کنید. کمیت و کیفیت محتوا را در کنار یکدیگر بسنجید. وضعیت بازار و رقبا را در نظر بگیرید.

  • ارزیابی محتوا

یکی از مهم‌ترین گام‌ها برای اثربخشی بازاریابی محتوا، سنجش محتواست. با گوگل آنالتیک و یکی از پلتفرم‌های ایمیل مارکتینگ مانند میل‌شیمپ شروع کنید. برای این کار ابتدا به جمع‌آوری ایمیل مخاطبان از راه‌های مختلف بپردازید. سپس محتوای خود را از طریق ایمیل انتشار دهید و معیارهایی مانند میزان بازدید صفحه، میزان به اشتراک‌گذاری، کامنت‌ها، رتبه وب‌سایت و نرخ باز شدن ایمیل‌ها را برای هر محتوا به طور ماهانه بررسی کنید. در مرحله بعد روند طی شده را تحلیل کنید.

تهیه و تنظیم از فرامحتوا

ارسال دیدگاه
امتیاز بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.