مدیریت تیم

یوگا رفتن و کار داوطلبانه بهره‌وری شغلی شما را افزایش می‌دهد!

پختن یک کیک یا بافتن یک ژاکت برای پیشرفت شغلی فعالیت‌های سازنده‌ای به نظر نمی‌رسند‌ اما تحقیقات نشان از آن دارد که حضور در فعالیت‌های بعد از کار تاثیر بسزایی در بازده و عملکرد افراد ‌حین کار دارد.

پختن یک کیک یا بافتن یک ژاکت برای پیشرفت شغلی فعالیت‌های سازنده‌ای به نظر نمی‌رسند‌ اما تحقیقات نشان از آن دارد که حضور در فعالیت‌های بعد از کار تاثیر بسزایی در بازده و عملکرد افراد ‌حین کار دارد. انجام اینگونه فعالیت‌ها و سرگرمی‌ها برای شاغلان بسیار دلپذیر است چرا‌که این افراد می‌توانند از طریق پرداختن به امور مورد علاقه خود، روحیه‌شان را ارتقا دهند، اعتماد به نفس را در خود تقویت کنند و تنش‌ها را به حداقل رسانند. همچنین این قبیل از فعالیت‌ها اغلب باعث می‌شود تا یک شبکه و گروه اجتماعی تشکیل شود؛ فرآیندی پرفایده‌ که انجام کار گروهی را در افراد تقویت می‌کند. دکتر کوین اسکلمن یک دانشیار در بخش روانشناسی دانشگاه ایالتی سان‌فرانسیسکو، تحقیقاتی در زمینه ارتباط میان شغل و سرگرمی انجام داده است. او  بر این عقیده است که‌ «این نوع فعالیت‌ها باعث گسترش مهارت، ظهور ایده‌های جدید و همچنین موجب به چالش کشیده‌شدن فرد به منظور یادگیری مطالبی جدید می‌شود.»

  • یوگا

اسکلمن اعتقاد دارد یوگا یکی از فعالیت‌هایی است که می‌تواند میزان عملکرد عمومی  یک فرد را افزایش دهد. او می‌گوید: «من فکر می‌کنم که دستاورد فعالیت‌هایی همانند یوگا و مدیتیشن، افزایش تمرکز و خودکاوی است. یوگا به شما این اجازه را می‌دهد تا به آگاهی بهتری از درون خود دست یابید و راه‌حل‌های کنترل درون خود را بیابید.»

«هرچه سرگرمی ارتباط کمتری با شغل حرفه‌ای شخص داشته باشد، تاثیر آن روی عملکرد فرد بیشتر خواهد بود.»

مارن شوکِر که در سال‌های آخر دهه‌ 90‌میلادی، به عنوان یک ویراستاربرای شرکت آریزونا ریپابلیک کار می‌کرد، مسئولیت  استرس‌زایی را بر‌عهده داشت. او از یوگا به عنوان عنصری برای بازگشت دوباره به آرامش نام برده است.

  • نواختن یک ساز موسیقی

مارن همچنین با تاکید بر نتایج مثبت نواختن موسیقی، نظر خود را اینطور بیان می‌کند: «تمرین کلید پیشرفت است. موسیقیدانان و نوازندگان به خوبی با این حقیقت آشنا هستند. آنان دست از تمرین و ممارست نمی‌کشند و هیچگاه خود را در جایگاه یک نوازنده بی‌عیب‌و‌نقص نمی‌بینند. پس همواره به تمرین ادامه می‌دهند.»

 «موسیقی علاوه بر ایجاد یک فضای جذاب و خلاقانه، باعث کشف توانایی و استعداد یک فرد می‌شود که  در نتیجه این مهم، عملکرد آن فرد در زندگی شغلی نیز افزایش می‌يابد.»

پانوس پانای از کارآفرینان شرکت فست در یکی از مقالات خود اینطور می‌گوید: «یادگیری یک ساز موسیقی و تلاش برای موسیقیدان‌شدن یک تمرین برای افزایش مهارت شنیداری، غلبه بر شکست‌های متوالی، نظم فردی و یک همکاری موفق است. تبدیل‌شدن به یک موسیقیدان حرفه‌ای به‌راحتی حاصل نمی‌شود و نیازمند کسب مهارت در تئوری موسیقی، ارتقاي کیفیت نوازندگی، از جمله فی‌البداهه‌نواختن است.

  • فعالیت‌‌های داوطلبانه

در این زمینه ‌مطالعاتی، اسکلمن بر اثرات مثبت فعالیت‌های داوطلبانه تاکید می‌کند و آن را عاملی برای افزایش دوراندیشی و حس مشارکت در فرد می داند. او نظر خود را اینطور بیان می‌کند: «هرچیزی که باعث تغییر دیدگاه شما نسبت به درک بهتر دنیای پیرامونتان شود، یک پله ‌ترقی در جهت بهبود سلامت کلی و تندرستی‌تان می‌شود. این موارد همچنین  در حل مسائل شخصی و حرفه‌ای یاری‌رسان شما خواهد بود.»

تانیشا اسمیت، مدیر داخلی خدمات داوطلبانه‌ شرکت داوطلبان آمریکا، بر این عقیده است که «کمک‌کردن به یک جنبش می‌تواند پیشنهاد همکاری و یا حتی مقام رهبری را به شما ارائه کند؛ جایگاهی که احساسات متفاوتی از جمله حس قدرت را برای شما به ارمغان می‌آورد. شما در حال ارتباط با یک جامعه هستید و بایستی بپذیرید که تنها در یک جزیره زندگی نمی‌کنید و نمی‌توانید تنها با روش دلخواه خود به پیش بروید. به عقیده من، فعالیت‌های داوطلبانه چشم‌انداز وسیع‌تری را به شما ارائه می‌دهد و به صورت غیر‌منتظره‌ای مانند یک پل، شما را از روی شکاف‌های کاری موجود عبور می‌دهد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.