محرک محتوا چیست و چه تفاوتی با تولید محتوا دارد؟

0

فرآیند خلق محتوا از ایده و انتخاب موضوع آغاز می‌شود و سپس بر اساس ساختار موضوع انتخاب شده، تولید محتوا صورت می‌گیرد. اما منظور از محرک محتوا، فرآیند جمع‌آوری اطلاعاتی است که قبلا وجود داشته‌اند.

تکلیف حجم زیادی از محتوا که تاکنون تولید شده، چیست و آیا نمی‌توان از این حجم وسیع در راستای اهداف خود استفاده کرد؟ در ادامه قصد داریم با طرح مفهومی با عنوان «محرک محتوا» یا «‌Content curation» به این سوالات پاسخ دهیم.

محرک محتوا چیست؟

فرآیند خلق محتوا از ایده و انتخاب موضوع آغاز می‌شود و سپس بر اساس ساختار موضوع انتخاب شده، تولید محتوا صورت می‌گیرد. اما منظور از محرک محتوا، فرآیند جمع‌آوری اطلاعاتی است که قبلا وجود داشته‌اند.

در محرک محتوا از سایت‌های اینترنتی، شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها، فیلم‌ها، کتاب‌های الکترونیکی و منابعی از این دست، مطالبی مرتبط با موضوع موردنظر جمع‌آوری می شود.

برای فهم بهتر تفاوت بین محرک محتوا و تولید محتوا می‌توانیم به تفاوت بین یک نویسنده و یک کتابدار اشاره کنیم. یک فرد نویسنده در ابتدا مطالعه و تحقیق می‌کند تا بتواند کتابی را برای مخاطبانش بنویسد، اما یک کتابدار کتاب‌های موجود را طبقه‌بندی کرده به مخاطبان خود معرفی می‌کند.

چرا به محرک‌محتوا نیاز داریم؟

چرا به محرک‌محتوا نیاز داریم؟

در هر ساعت به طور متوسط ۲۸ میلیون توییت جدید در توییتر و ۳ میلیون عکس جدید در اینستاگرام منتشر می‌شود. در همین مدت زمان ۲۲۲ میلیون جست‌وجوی جدید در گوگل انجام می‌شود و ۲۵۲ میلیون ویدئو نیز در سایت یوتیوب مشاهده می‌شود.

رقم پست‌های وبلاگی تولید شده در یک ساعت هم حدودا ۲۰۸ هزار مطلب است که رقم قابل توجهی به حساب می‌آید. برای استفاده از این مطالب تولید شده باید در ابتدا از وجود آنها با خبر شویم

نکات مهم در فرآیند محرک محتوا

۱- محتوا باید متناسب با منافع اشخاص انتخاب شود. در فرآیند محرک محتوا قرار نیست فقط مجموعه‌ای از لینک‌ها در اختیار کاربر گذاشته شود‌ بلکه معرفی محتوای داخل لینک‌ها و دسته‌بندی آنها اهمیت دارد و کاربران باید بدانند که چرا باید آن مطالب را مطالعه کنند.یا چرا به او معرفی و پیوند داده شده است.

۲- محرک محتوا باید ارزش ایجاد کند. درست است که محرک بر اساس محتواهای قبلی انجام می‌شود اما به هرحال باید چیزی را به مخاطبان اضافه کند

۳- محرک محتوا باید محتواهای تبلیغاتی را جبران کند. کاربران و مشتریان از اینکه هر روز در ایمیل خود فقط محتواهای تبلیغاتی دریافت کنند خسته می‌شوند و ممکن است احساس ناخوشایندی نسبت به هجمه‌های تبلیغاتی داشته باشند. بنابراین محتوا باید به مخاطب احساس با ارزش بودن دهد.

مشتریان باید بدانند که حتی اگر برای مدتی بخواهند از شرکت شما هیچ خریدی را انجام ندهند، باز هم برای شما با‌ارزش هستند و شما آنها را فراموش نکرده‌اید.

۴- نباید تمام کار خود را در محرک خلاصه کنید. محرک محتوا به عنوان ابزاری تسهیلگر در کنار تولید محتوا می‌تواند به شما کمک کند. اما اگر تصور می‌کنید که صرفا با محرک محتوا می‌توانید از فرآیند تولید محتوا بی‌نیاز شوید، باید بگوییم که اشتباه کرده‌اید.

محرک محتوا می‌تواند به غنی‌سازی جنبه‌هایی از یک موضوع کمک کند، اما نمی‌تواند نقشی را که فرایند تولید محتوا انجام می‌دهد، به صورت کامل ایفا کند و یا جایگزین آن شود.

فرایند شناسایی محرک‌محتوا چگونه انجام می‌گیرد؟

محرک محتوا و سازوکار مربوط به انتخاب و دسته‌بندی می‌تواند به صورت دستی یا اتوماتیک و یا ترکیبی از آنها انجام پذیرد. در حالت دستی، معمولا از کارمندان و افرادی متخصص با ویژگی‌های معین استفاده می‌شود اما در حالت اتوماتیک معمولا فرآیند طبقه‌بندی به سه صورت انجام می‌پذیرد.

روش اول فیلتر و ارزیابی بر اساس فعالیت‌های گذشته کاربران است که با محوریت محتواهای توصیه شده انجام می‌شود. روش دوم تجزیه و تحلیل معنایی بین رابطه عناصر مختلف است که منابع اطلاعاتی موجود در اسناد مختلف را مورد بررسی قرار می‌دهد و برخی از عوامل و یا تمام شرایط زمینه‌ای با هم مقایسه می‌شوند و در نهایت در یک رده‌بندی قرار می‌گیرند.

در ادامه بخوانید :

در روش سوم رایانه‌ها بر اساس پیشنهادها، امتیازدهی، نظرات، پسندیدن و یا نپسندیدن و همچنین توصیه‌های کاربران محتواها را انتخاب می‌کنند. در این روش رایانه‌ها افرادی را با منافع شبیه به کاربران نهایی پیدا کرده و بر اساس پیشنهادهای آنها عمل می‌کنند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.