ظرافت‌های سنجش یک ایده‌ محتواساز

0

در مسیر بازاریابی محتوا ممکن است به ایده‌های زیادی برخورد کنید که در نگاه اول بسیار جذاب به نظر می‌رسند اما ایده‌ها باید سبک و سنگین شده و نسبت به آنها ارزیابی‌های دقیقی صورت گیرد. در ادامه با طرح پنج سؤال به شما کمک خواهیم کرد تا بتوانید به‌راحتی ایده‌هایتان را ارزیابی کنید.

  •  قلاب چیست و چه اهمیتی دارد؟

اولین چیزی که باید در مواجهه با یک ایده از خود بپرسید، آن است که چرا کسی باید به آن علاقه داشته باشد؟ در واقع باید این موضوع روشن باشد که اگر شما محتوایی را ایجاد کنید، آن محتوا به چه دلیل برای دیگران جذابیت خواهد داشت؟ شما باید درباره اینکه چرا یک محتوا در حال حاضر باید تولید شود، پاسخ قانع‌کننده داشته باشید.

سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود، این است که چگونه می‌توانیم یک قلاب مناسب پیدا کنیم؟ برای پاسخ به این سؤال باید در رسانه‌ها جست‌وجو کنید؛ مواردی مانند فیلم‌های منتشرشده، اعلامیه‌های مشهور، رویدادهای ورزشی، تعطیلات، مناسبت‌های خاص، موضوعات داغ روز و غیره از جمله مواردی هستند که می‌توان در بین آنها قلاب‌های مناسبی را پیدا کرد. اگر باوجود همه اینها باز هم نتوانستید قلابی را پیدا کنید، در مناسب بودن ایده‌هایتان تردید کنید.

  • آیا می‌توانید ماجرا را در چند جمله توضیح دهید؟

اگر شما نتوانید ماجرای مربوط به ایده‌تان را در چند جمله به‌سادگی توضیح دهید، احتمالا آن ایده پیچیدگی زیادی داشته و قابلیت اجرایی‌کردن نخواهد داشت. باید بتوانید ایده‌تان را به‌صورت داستانی بیان کنید؛ این کاری است که تمام روزنامه‌نگاران و نویسندگان حرفه‌ای انجام می‌دهند. در واقع آنها بیشتر از اینکه یک محتوا را پوشش دهند، داستانی خاص درباره آن محتوا را پوشش می‌دهند. منظور از روایت داستانی آن است که شما بتوانید انسجام محتوا را از ابتدا تا پایان آن حفظ کنید، به‌گونه‌ای که خواننده به هدفی که داشته برسد و سردرگم نشود.

  •  آیا ایده شما منحصربه‌فرد است و یا قرار است چیز جدیدی را به یک موضوع خاص اضافه کند؟

اگر درباره ایده‌هایتان با حرفه‌ای‌ترین متخصصان سئو صحبت کنید، از شما خواهند پرسید که آیا روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نویسان قبلا این موضوع را پوشش داده‌اند یا خیر؟ اگر جواب مثبت باشد، باید ببینید که چه لینک‌هایی درباره آن وجود دارد. شما می‌توانید محتوای مشابهی را که در حال حاضر وجود دارد، رصد کرده و آن را بهتر از قبل تکمیل کنید، اما به هیچ وجه نباید کاری مشابه آن را انجام دهید. این امر به معنای کپی‌برداری از یک ایده نیست؛ بلکه قرار است شما از پتانسیل‌های ایده‌های قبلی بهترین استفاده را ببرید. همیشه این سؤال را از خودتان بپرسید که محتوای من قرار است چه چیز جدیدی را به دیگران اضافه کند که تا قبل از آن وجود نداشته است؟ اگر پاسخی برای این سؤال نیافتید، باید در جست‌وجوی ارزش‌هایی باشید که می‌توانند به ایده شما پر و بال دهند. به چالش کشیدن موضوعات قبلی از طریق تحقیقات جدید و ارائه تفسیر جدیدی از داده‌ها برای خلق یک داستان، راهکار مناسبی برای افزودن ارزش به موضوعات است. در این مرحله شاید نیاز باشد که زمانی را برای فکر کردن به این موضوعات صرف کنید؛ بنابراین عجله نکنید و به‌خوبی‌ روی این موضوع تمرکز کنید.

  •  آیا رسانه‌ها خودشان می‌توانند این کار را انجام دهند؟

پاسخ‌دادن به این سؤال بسیار اهمیت دارد و در عین حال به‌سادگی امکان‌پذیر است. اگر یک رسانه بتواند ایده شما و یا ایده‌ای مشابه آن را پیاده‌سازی کند، احتمالا پس از مدتی دیگر منتظر شما نخواهد ماند و خودش آن کار را انجام خواهد داد؛ بنابراین اعتبار شما به‌عنوان یک منبع از بین خواهد رفت. اگر بخواهید به مطالبی که تاکنون وجود داشته از طریق لینک‌ها دسترسی پیدا کنید، احتمالا موفقیت زیادی را کسب نخواهید کرد، چون این کاری است که خود رسانه‌ها هم می‌توانند انجام دهند. 

  •  آیا قابلیت ارتباط‌سازی وجود دارد؟

باید از این موضوع اطمینان حاصل کنید که محتوای شما قابلیت اتصال به سایر محتواها را نیز دارد. این موضوع برای سئو اهمیت زیادی دارد و وبلاگ‌نویسان به دلیل امتیازاتی که گوگل برای آنها در نظر می‌گیرد، همواره سعی می‌کنند بین محتواهای مرتبط لینک برقرار کنند.

در تولید محتوا لینک‌ها می‌توانند نقش شگفت‌انگیزی را برای کسب امتیاز از موتورهای جست‌وجو ایفا کنند. همیشه از خود بپرسید که چرا یک رسانه باید به مطلب شما لینک دهد؟ برای این سؤال باید جواب‌های قانع‌کننده‌ای داشته باشید. 

ارزیابی ایده‌های محتوایی یکی از سخت‌ترین کارهایی است که باید انجام دهید. با طرح ۵سؤالی که در بالا ذکر شد، شما می‌توانید حداقل سرنخ‌هایی را برای ارزش‌گذاری ایده‌هایتان پیدا کنید. یافتن پاسخ‌هایی برای این سؤال‌ها می‌تواند شما را به هدف نهایی شما بسیار نزدیک کند.

ارسال دیدگاه
امتیاز بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.