define راهکارهای انتشار مجدد محتوا |هفته‌نامه شنبه
بازاریابی انتخاب سردبیر

راهکارهای انتشار مجدد محتوا

چرا باید پست‌های وبلاگ را بازنشرکنیم؟

انتشار مجدد محتوا
در چند خبرنامه و فیدخوان و محتوای استریم عضو هستید؟ روزانه چه تعداد از آنها را می‌خوانید؟ یکی؟ دوتا؟ هیچی؟ شاید یک روز سرتان شلوغ باشد، یا اینکه موضوع مقاله و محتوا چندان باب میل‌تان نباشد‌ یا اینکه محتوایی که برای شما ارسال شده، چندان به دردتان نمی‌خورد. شاید حتی به دلیل زیاد بودن حجم ایمیل‌هایی که دارید، اصلا این مقاله‌ها را نمی‌بینید و آنها را نادیده می‌گیرید.

انستیتو بازاریابی محتوا CMI از چند سال گذشته تا الان به بازنشر یا انتشار مجدد‌ محتوا خود روآورده است. در حقیقت می‌توان گفت که این یک استراتژی محتوای موفق به حساب می‌آید؛ چراکه بسیاری از افراد مقاله‌ها را نادیده می‌گیرند اما وقتی چند بار به یک موضوع خاص و مهم در ایمیل‌های خود برخورد کنند، احتمال اینکه روی آن کلیک کنند و آن را بخوانند، بسیار بیشتر می‌شود. این کار ترافیک بیشتری را هم روانه‌‌ وب‌سایت می‌کند؛ حداقل بیشتر از قبل.

حال به شما خواهیم گفت چرا باید از این استراتژی محتوا استفاده شود، چه موقع بهترین زمان برای انتشار مجدد محتوا‌ست و چگونه این محتوا را بازنشر کنیم تا بازخورد بهتری داشته باشد.

چرا باید پست‌های وبلاگ را مجددا منتشر کنیم؟

ما محتوا و مقالات را دوباره منتشر می‌کنیم تا به مخاطبان خود یادآوری کنیم که این مقالات معتبر و مرتبط با زمینه‌‌ کاری شما هستند. در حقیقت به آنها می‌گوییم که این مقاله به دردتان می‌خورد.

نوشتن یک پست از نقطه‌ صفر بسیار سخت است، اما ویرایش متن‌ها به‌مراتب ساده‌تر است. اضافه‌کردن یک نقطه‌نظر جدید به محتوایی که قبلا ساختار آن مشخص شده، بسیار راحت‌تر است. این هم برای تیم تولید محتوا و هم مخاطبان یک بازی دوسربرد است.

بعضی اوقات سر تیم محتوا آنقدر شلوغ است که فرصت تولید محتوای جدید و پست‌های تازه وجود ندارد. پس چه چیزی بهتر از انتشار مجددا محتوا؟ که هم وقت کمتری می‌گیرد و هم انرژی زیادی صرف آن نمی‌شود. مثلا حین اجرای کمپین‌های مختلف یا شرکت در جشنواره‌ها این کار نجات‌بخش است

انتشار مجدد محتوا همچنین:

محتوا را تازه‌تر و پربارتر می‌کند: همه‌‌ وب‌سایت‌ها محتوایی دارند که با اینکه قدیمی هستند و شاید مربوط به چند سال قبل باشند، اما همچنان ترافیک خوبی دریافت می‌کنند، اما ممکن است برخی قسمت‌های آن تاریخ‌گذشته شده باشند و یا نیاز به آپدیت داشته باشند.

با انتشار مجدد، این محتوا جان تازه‌ای می‌گیرد. هم برای مخاطبان جدید جذاب‌تر است و هم ممکن است ما برخی نکات مهم را حین نوشتن محتوای قبلی فراموش کرده باشیم و بخواهیم نقطه‌نظرات جدیدی را به آن اضافه کنیم؛ ساده و بدون دردسر.

باعث حفظ و بهبود رتبه‌ در موتورهای جست‌وجو می‌شود: بعضی اوقات محتوایی که منتشر می‌شود در همان ابتدا رتبه‌ بالایی در کلیدواژه‌های مختص به خود دریافت می‌کند و در نتیجه ترافیک بیشتری هم کسب می‌کند.

قبل از اینکه این محتوا از نظر نرخ کلیک، نرخ پرش و بقیه‌‌ مسائل مربوط به سئو به مشکل بخورد، با انتشار مجددا محتوا ورژن جدیدی از آن را ایجاد می‌کنیم. یعنی تا جایی که امکان داشته باشد، متن را ارتقا می‌دهیم و یا پست قبلی را روی این محتوا Redirect می‌کنیم تا هم از نظر سئو مشکلی به وجود نیاید و هم سیگنال‌های مثبتی به گوگل ارسال شود که نشان از تازگی محتواست.

تقویم محتوایی را پر می‌کند: بعضی اوقات سر تیم محتوا آنقدر شلوغ است که فرصت تولید محتوای جدید و پست‌های تازه وجود ندارد. پس چه چیزی بهتر از انتشار مجددا محتوا؟ که هم وقت کمتری می‌گیرد و هم انرژی زیادی صرف آن نمی‌شود. مثلا حین اجرای کمپین‌های مختلف یا شرکت در جشنواره‌ها این کار نجات‌بخش است.

همه می‌دانیم که انتشار مجدد محتوا و مقالات قدیمی (حتی با اضافه‌کردن و یا آپدیت متن) بسیار سریع‌تر از نوشتن محتوای تازه از نقطه‌‌ صفر است. انستیتو بازاریابی محتوا یک نتیجه‌‌ جالب توجه از این بازنشر محتوا به دست آورده است. آنها در ماه آوریل ۳ تا از مقالات قبلی‌شان را با تغییرات جزئی و ساده دوباره منتشر کردند و نتیجه چه بود؟

هر ۳ مقاله در لیست محبوب‌ترین و پربازدید‌ترین مقالات ماه قرار گرفتند؛ تنها و تنها با بازنشر محتوا، محتوایی که قبلا تولید شده بود و حالا کمی دستکاری شده است. گاهی اوقات تیتر مقاله و یا انتشار آن در وقتی نامناسب باعث می‌شود که یک مقاله دیده نشود.

با بازنشر محتوا و ایجاد برخی تغییرات در هدلاین‌ها، احتمال دیده‌شدن محتوا به‌مراتب بیشتر است. این مورد بارها و بارها در انتشار مجدد‌ مقالات مشاهده شده است و مقالاتی که مجددا منتشر شده‌اند حتی نرخ کلیک بالاتری هم در خبرنامه و هم در موتورهای جست‌وجو کسب کرده‌اند.

آیا تغییر دادن URL به تنهایی کافی‌ نیست؟

شما در ساختار سایت خود تاریخ و تمامی اطلاعات انتشار آن را درج کرده‌اید و وقتی گوگل هم آن را ایندکس می‌کند، در نتایج خود تاریخ و اطلاعات انتشار را به مخاطب نشان می‌دهد. ممکن است حتی در ساختار لینک شما هم اطلاعاتی از زمان انتشار محتوا باشد. حالا یک سوال: به نظر شما مخاطب پستی که مربوط به امسال است را می‌خواند یا پستی که مربوط به سال ۲۰۱۵ است؟

محتوای جدید با قالب جدید و متناسب با روش‌های جدید همیشه خواهان بیشتری دارد.

همانطور که مشاهده می‌کنید، هم در ساختار لینک و هم تاریخی که گوگل برای محتوای شما در نظر گرفته است، این موارد به طور کامل مشاهده می‌شود. تعویض URL صرفا پاک‌کردن صورت مسئله است و نمی‌تواند جای بازنشر محتوا را پر کند. در ضمن گوگل برای محتوای جدید احترام بیشتری قائل است. چرا خودتان را از این قابلیت محروم می‌کنید؟

چه پست‌هایی برای انتشار مجدد مناسب‌ترند؟

در CMI‌ پروسه‌‌ ویژه‌ای برای انتخاب این پست‌ها وجود دارند که مستقیما با استراتژی محتوا و اهدافی که دارند مطابق است. باید تشخیص بدهید کدام پست‌ها بیشترین میزان تبدیل را برای شما داشته‌اند. تبدیل از هر چیزی مهم‌تر است. تقریبا هدف تمام کسب‌و‌کارهای آنلاین این است که مخاطبان و بازدیدکنندگان خود را به مشتری تبدیل کنند.

یک نکته را فراموش نکنید. بازبینی محتوا یکی از مهم‌ترین بخش‌های استراتژی محتوا‌ست. با بازبینی محتوا می‌توانید در وهله‌ اول پست‌هایی را که مطابق با استراتژی محتوا شما نیستند، شناسایی ‌و بهینه‌سازی کنید و در وهله‌‌ دوم پست‌هایی که بیشترین میزان کارایی را برای شما داشته‌اند، شناسایی ‌و مجددا از آن استفاده‌ ‌کنید.

داده‌های گوگل آنالیتیکس در اینجا به کار شما می‌آیند. کدام پست‌ها بازخورد بهتری در موتورهای جست‌وجو داشته‌اند؟ کدام پست‌ها بیشترین میزان لینک را دریافته کرده‌اند؟ کدام پست‌ها مهم هستند و باعث شده‌اند تا افراد زیادی در خبرنامه‌‌ شما عضو شوند؟ کدام پست‌ها افراد را ترغیب کرده‌اند که از محصولات و یا خدمات شما استفاده کنند؟ این موارد در اولویت‌بندی شما نقش بسیار زیادی دارند و نتیجه‌‌ بهتری از آن خواهید گرفت.

اما موارد زیر را هم در هنگام انتشار مجدد محتوا در نظر داشته باشید.

تیتر محتوا: آیا هدلاین نیاز به بهینه‌سازی دارد؟

تاریخ انتشار: بهتر است حداقل یک سال از تاریخ انتشار محتوای قبلی گذشته باشد.

یادداشت‌ها: آیا لازم است یادداشت جدیدی به پست اضافه شود؟ به طور مثال، ذکر شود که این پست قبلا منتشر شده و حالا سعی کرده‌ایم تغییراتی در آن اعمال کنیم.

بازنشر محتوا بدون آپدیت یا آپدیت شده؟

مسلما وقتی محتوای شما کامل و جامع است و عملا نمی‌توانید نکته یا نقطه‌نظر جدیدی به آن اضافه کنید، بهتر است مجددا به همان شکل آن را منتشر کنید. شاید یک یادداشت کوچک در ابتدای متن مفید واقع شود و حتی بدون نوشتن یادداشت هم مشکلی در انتشار مجدد محتوا وجود ندارد.

اما یک نکته‌‌ مهم و حیاتی در اینجا وجود دارد. می‌خواهید محتوای خود را به همان شکل منتشر کنید؟ گوگل را فراموش کرده‌اید؟ گوگل محتوای تکراری یا Duplicate را به عنوان یک سیگنال منفی در نظر می‌گیرد و ممکن است دچار مشکلاتی شوید.

راه‌حل Redirect کردن محتواست، به دو روش:

URL اصلی را به یک URL جدید ری‌دایرکت کنید. وقتی پست اصلی شما ترافیک قابل‌توجهی دریافت نمی‌کند یا اطلاعات آن چندان به‌دردبخور نیست و یا تاریخ‌گذشته است، بهتر است پست اصلی را فراموش کنید و URL آن را به طور کامل از تاریخچه‌‌ وب‌سایت خود پاک کنید.

URL اصلی را نگه دارید و پست جدیدی با URL جدید منتشر کنید. وقتی محتوای اصلی شما خوب کار می‌کند و رتبه‌‌ خوبی دارد و خوب خوانده می‌شود، چرا باید آن را پاک کنید؟ اما بهتر است در ابتدای مقاله‌‌ جدید حتما در یادداشتی در پست اصلی قرار داده شود و به محتوای جدید لینک داده شود تا افرادی که مایل هستند نسخه‌ جدید محتوا را بخوانند، به راحتی روی لینک کلیک کنند.

احتمالا دوباره سوالی در مورد محتوای تکراری و مشکلات آن ذهن‌تان را مشغول کرده باشد. راه‌های زیادی برای فرار از این مشکلات وجود دارد؛ اول اینکه می‌توانید محتوای اصلی و یا محتوای جدید خود را به صورت Canonical یا محتوای کانونی تگ کنید تا گوگل در رتبه‌دهی به آن دچار سردرگمی نشود. یا وقتی در محتوای جدید خود به محتوای قبلی لینک می‌دهید، گوگل به راحتی متوجه بازنشر محتوا و اعمال تغییرات روی آن می‌شود. در نتیجه این مشکلات را نادیده می‌گیرد.

اگر کار خود را درست و اصولی انجام بدهید، الگوریتم‌های گوگل به راحتی با شما راه می‌آیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.