دستکش واقعیت مجازی تازه تسلا احساسات را درک می‌کند

0

محصول تولیدی تسلا از ویژگی‌هایی چون سیستم بازخورد لامسه‌ای و یک سیستم ثبت حرکت برخوردار بود. از آن زمان تاکنون، تسلا تکنولوژی مورد استفاده در لباس هوشمند خود را توسعه داد.

تسلا از جدیدترین دستکش واقعیت مجازی‌اش با نام CES2020 رونمایی کرد. شرکت تسلا، بخشی برای تولید لباس‌های هوشمند دارد. این لباس‌های هوشمند از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده استفاده می‌کنند. لباس تسلا یا همان تسلا سوت (Teslasuit)اولین لباس هوشمندی است که علاوه بر پوشاندن کامل بدن، حرکات انسان را ثبت و ضبط می‌کند. تسلاسوت همچنین دارای کنترل آب و هواست.

تسلا به‌تازگی از فناوری پوشیدنی خود در نمایشگاه سی‌ای‌اس(‌CES‌) که یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای فناورانه جهان است، رونمایی کرد. توسعه‌دهندگان درباره بازار این دستکش هوشمند با یکدیگر اختلاف‌نظرهایی دارند.

نکته قابل توجه درباره دستکش هوشمند تسلا که از فناوری واقعیت مجازی استفاده می‌کند، امکان درک احساسات است. این تکنولوژی به کاربر اجازه می‌دهد تا به‌راحتی اطلاعات حسی را از طریق لامسه دریافت کند. ایلان ماسک، بنیانگذار تسلا همواره از روابط انسان و تکنولوژی صحبت می‌کند.

او که در صحبت‌هایش نیمه خالی لیوان را می‌بیند و هوش مصنوعی را خطرناک‌تر از انرژی اتمی خطاب می‌کند، هر روز بیشتر غرق در دنیای تکنولوژ‌ی‌های نو می‌شود و دستگاه‌های نوین هوش مصنوعی‌اش را تولید می‌کند.

دستکش واقعیت مجازی تسلا

تسلاسوت نیز یکی از همین فناوری‌ها‌ست. تسلاسوت یک رابط کاربری دیجیتال برای شبیه‌سازی تجربه انسان‌ها و جهان فناوری است. این فناوری پوشیدنی مهارت‌های افراد را از طریق تکنولوژی شتاب می‌بخشد.

این تکنولوژی ابتدا در ذهن مصرف‌کننده طراحی و به سطوح بالای صنعت منتقل شده است. تسلا در سال ۲۰۱۸ اولین نمونه از محصولات پوشیدنی خود را تولید کرد. اولین محصول تسلا‌سوت یک لباس کامل بی‌سیم بود.

لباس هوشمند تسلا

محصول تولیدی تسلا از ویژگی‌هایی چون سیستم بازخورد لامسه‌ای و یک سیستم ثبت حرکت برخوردار بود. از آن زمان تاکنون، تسلا تکنولوژی مورد استفاده در لباس هوشمند خود را توسعه داد. در فرایند توسعه تسلاسوت، کارشناسان تسلا تصمیم گرفتند سیستم کنترل آب و هوا را به نفع تمرکز بر بازخورد لامسه‌ای و دیگر سیستم‌های مفیدتر، حذف کنند.

اکنون تسلا محصول دومی را راه‌اندازی کرده و آن دستکش واقعیت مجازی است. دستکش هوشمند تسلا با قدرت واقعیت مجازی به کاربر اجازه می‌دهد تا به طور مجازی اجسام فیزیکی را احساس کند؛ چیزی که تنها در فیلم‌های علمی-‌تخیلی ممکن بود.

فیلم بازیکن شماره یک آماده (Ready Player One) که سال ۲۰۱۸ استیون اسپیلبرگ از روی رمان علمی-تخیلی اثر ارنست کلاین ساخته بود، نمونه بارز دستکش‌های هوشمند را نشان می‌داد. فیلم بازیکن شماره یک آماده، تنها یک ایده برای طراحی دستکش‌های واقعیت مجازی بود.

اسپیلبرگ که به هوش مصنوعی و فناوری‌های نو علاقه‌مند است، در فیلم خود نشان داد که دستکش واقعیت مجازی برای بازی یا سرگرمی طراحی نشده است. این فناوری پیچیده برای اهداف دیگری نیز مفید خواهد بود. برخلاف تصور عمومی، فناوری‌های پوشیدنی و واقعیت مجازی برای آموزش و لمس دنیاهای جدید مناسب هستند.

دستکش هوشمند تسلا

دستکش تسلاسوت می‌تواند افق‌های تازه‌ای را در بخش‌هایی چون آموزش‌های فردی، ورزش، دارو و حتی صنعت هوافضا باز ‌کند . دستکش تسلاسوت می‌تواند به همراه لباس پوشیدنی تسلاسوت استفاده شود. همچنین امکان استفاده جداگانه این فناوری‌ها وجود دارد.

قیمت دستکش واقعیت مجازی تسلا ۵هزار دلار خواهد بود. این دستکش واقعیت مجازی مجهز به یک نمایش سه‌بعدی برای هر انگشت است. دستکش تسلاسوت در درک حس لامسه مشارکت کرده و کاربران را قادر می‌سازد به طور طبیعی بافت‌های مجازی را احساس کنند.

دستکش واقعیت مجازی تسلا حرکات دست را تشخیص می‌دهد و از آنها برای کنترل دقت حرکت استفاده می‌کند. سیستم بیومتریک یکپارچه این دستکش واقعیت مجازی اطلاعات را در لحظه جمع‌آوری می‌کند. همچنین حالت عاطفی، سطح استرس و اندازه ضربان قلب را فراهم می‌آورد.

سرگی آی‌نوسوف (‌Sergei I. Nossoff)، مدیرعامل و هم‌بنیانگذار تسلاسوت گفت: «ما دستکش تسلاسوت را برای توسعه قابلیت‌های آموزشی واقعیت تعمیم‌یافته (Extended reality) ساختیم، ولی آراستن ویژگی‌های یکپارچه محصول تولیدی‌مان باعث شد این دستکش هوشمند برای طیف وسیعی از صنایع مفید باشد.

دستکش تسلاسوت در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ وارد بازار خواهد شد.» در حال حاضر تسلاسوت صنعت واقعیت تعمیم‌یافته را متحول کرده و کاربران می‌توانند از آن استفاده‌های گوناگونی کنند. آینده واقعیت مجازی از دیدگاه تسلا تسلط بر واقعیت است. جدیدترین محصول تسلاسوت با استفاده از ترکیب ویدئو و صوت، ابزار ارزشمندی برای آموزش خواهد بود. این دستکش علاوه بر تسریع فرآیند یادگیری در برخی صنایع منجر به بازگشت مثبت سرمایه (‌ROI‌) می‌شود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.