خانواده استارتاپی اعلایی پور!

0

خانواده اعلایی‌پور، یک خانواده استارتاپی تمام‌عیار است. شاید وقتی پدر خانواده مسعود اعلایی‌پور که در دهه ۵۰ در دانشگاه شریف تحصیل می‌کرد و جزو اولین فارغ‌التحصیلان مقطع فوق‌لیسانس در رشته کامپیوتر است، هیچ وقت به این موضوع فکر نمی‌کرد که در حال کاشتن بذر کارآفرینی آن هم در حوزه استارتاپ است. این بذر کاشته‌شده، بعد از چهار دهه به باردهی رسیده و همه اعضای خانواده با هم در به ثمر نشستن آن همراه بوده‌اند. امیرحسین اعلایی‌پور پسر بزرگ خانواده که ۴۳ سال دارد و علی اعلایی‌پور پسر دوم خانواده که ۴۰ سال دارد، هر دو در رشته کامپیوتر تحصیل کرده‌اند و راه پدر را ادامه داده‌اند. مریم دختر کوچک خانواده هم که ۳۳ سال دارد و در رشته مهندسی صنایع غذایی تحصیل کرده است، همگام برادرانش در رشد استارتاپ‌های خانواده اعلایی‌پور گام بر‌می‌دارد.

  •  شما یک شرکت خانوادگی دارید که در آن چندین استارتاپ را به طور همزمان اداره می‌کنید، ایده اولین استارتاپ از کجا شکل گرفت؟

مریم اعلایی‌پور: پدرم از سال ۶۷ با تشکیل شرکتی به نام ویرایش داده‌ها در زمینه واردات کامپیوتر، پرینتر و لوازم جانبی کامپیوتر فعالیت داشتند و از آنجایی که در خانواده ما دانش کامپیوتر و نرم‌افزار وجود داشت و از طرفی اقبال عمومی جامعه به سمت استفاده از اینترنت و خرید آنلاین متمایل شده بود، در سال ۸۸ تصمیم گرفتیم که علاوه بر این حوزه، شرکت آینده‌سازان راه تبادل نوین تاک(آرت نت) را تاسیس و در آن اولین استارتاپمان را که یک سایت تخفیف گروهی بود، راه‌اندازی کنیم که البته این وب‌سایت در حال حاضر به یک فروشگاه اینترنتی تبدیل شده است. در فروشگاه الو به فروش کالاها و محصولات مختلف به صورت آنلاین می‌پردازیم که به طور هفتگی‌ روی ۹ کالا تخفیف ویژه ارائه می‌دهیم و تمامی محصولاتی که در فروشگاه الو به فروش می‌رسند، اصل هستند. در کنار فروشگاه الو، یک فروشگاه تخفیف دائمی هم داریم که در آن محصولات با تخفیف دائمی به فروش می‌رسند. یکی از ویژگی‌های این دو وب‌سایت این است که برای معرفی محصولات در داخل وب‌سایت این امکان وجود دارد که بتوانیم ویدئو هم آپلود کنیم. این نیاز از جایی احساس شد که مشتریان برای خرید هر نوع کالایی حتی یک چتر تمایل داشتند که کارکرد آن را ببینند به همین دلیل تصمیم گرفتیم که به کمک گرافیست‌ها و عکاسان شرکت برای محصولات ویدئو تولید کنیم که این کار زمینه‌ساز استارتاپ بعدی ما با نام فیلم‌وکلیپ شد.

  •  یعنی شما در پی ارائه راه‌حل برای ارائه محصولات‌تان در فروشگاه اینترنتی الو به ایده راه‌اندازی استارتاپ دیگری رسیدید؟

مریم اعلایی‌پور: بله، ایده راه‌اندازی از همین جا شکل گرفت. علاوه بر این پیش از آن ما صفحه‌ای در اینستاگرام داشتیم به نام فیلم‌خوره و در آن با تولید مقالات به تحلیل فیلم‌ها و سریال‌ها می‌پرداختم. بر همین اساس تصمیم گرفتیم که یک وب‌سایت اشتراک‌گذاری فیلم و‌کلیپ با محوریت فیلم و سریال راه‌اندازی و در کنار آن مقالات خود را نیز منتشر کنیم. البته در فیلم و‌کلیپ در تمامی زمینه‌ها مانند آشپزی، آموزشی، ورزشی، سرگرمی و غیره فیلم و ویدئو وجود دارد که کاربران هم می‌توانند ویدئوهای خود را در آن به اشتراک بگذارند. دلیل دیگری که ما را ترغیب به راه‌اندازی این وب‌سایت کرد، نیازی بود که در جامعه احساس می‌کردیم. امروزه روند جامعه تغییر کرده است. اگر در گذشته افراد موضوعات مورد علاقه خود را در کتاب‌ها جست‌وجو می‌کردند، در حال حاضر تمایل دارند که موضوعات مورد علاقه خود را در اینترنت جست‌وجو کنند و در قالب ویدئو یا کلیپ آن را دنبال کنند.

  •  تفاوت سایت اشتراک ویدئو فیلمو‌کلیپ با سایر وب‌سایت‌های مشابه اشتراک‌گذاری ویدئو چیست؟

علی اعلایی‌پور: در راستای حمایت از تولید‌کننده محتوا در سایت فیلموکلیپ هر کاربری که فیلم و یا ویدئویی بارگذاری می‌کند به ازای حداقل۱۰۰۰ نفر بازدیدکننده‌ای که از ویدئو یا کلیپ بارگذاری شده توسط فرد دیدن کنند، از طرف ما مبلغی را دریافت می‌کنند که این مبلغ می‌تواند به صورت نقدی یا در قالب کد‌های خرید از فروشگاه اینترنتی الو باشد.

  •  شما علاوه بر سایت فیلموکلیپ یک وب‌سایت دیگر هم دارید که در زمینه تولید محتوای مکتوب و خبر فعالیت می‌کند، چه دلیلی باعث شد که به فکر راه‌اندازی سایت خبر کو بیفتید؟

علی اعلایی‌پور: سایت خبرکو یک سایت خبری است و به طور اختصاصی به تولید و جمع‌آوری اخبار در زمینه‌های آموزشی، سیاسی، فرهنگی، ورزشی، زنان، زیبایی و سلامت می‌پردازد و مخاطب خاص خود را دارد و از طرفی ما می‌خواستیم به نیاز مخاطب طالب محتوای مکتوب نیز پاسخگو باشیم. از طرفی بین وب‌سایت فیلمو‌کلیپ و خبرکو یک ارتباط دوجانبه برقرار کردیم به این صورت که لینک فیلم‌هایی که در وب‌سایت خبرکو قرار می‌گیرد، در سایت فیلمو‌کلیپ باز می‌شود.

  •  خانم اعلایی‌پور، شما با توجه به علاقه شخصی که داشتید، در زمینه تولید پکیج‌های کادویی هم فعالیت می‌کردید آیا ایده راه‌اندازی یک وب‌سایت که کاملا بر حوزه گیفت و کادو تمرکز داشته باشد، از همین جا شکل گرفت؟

بله، وقتی فروشگاه اینترنتی الو را راه‌اندازی کردیم، بخشی داشتیم که در آن پکیج‌‌های کادویی ارائه می‌دادیم که کار خودمان بود که این بخش با استقبال خوبی روبه‌رو شد ولی به دلیل محدودیت‌هایی که در فروشگاه اینترنتی داشتیم، تصمیم گرفتیم یک وب‌سایت به نام گیفت و کادو راه‌اندازی کنیم که به صورت اختصاصی در زمینه گیفت و کادو فعالیت کند. در این وب‌سایت پکیج‌های کادویی منحصر‌به‌فردی برای مناسبت‌های مختلف مانند عید نوروز، سیسمونی، ولنتاین و غیره ارائه می‌شود که در بسته‌بندی‌های کادویی که می‌تواند شامل خرس، شکلات، تقویم، لوازم آرایش و هر نوع کالایی که قابلیت هدیه دادن داشته باشد قرار می‌گیرند. همچنین گیفت‌هایی برای میز نامزدی، عروسی و سفره عقد ارائه می‌دهیم. پکیج‌های کادویی را خودمان تولید می‌کنیم ولی علاوه بر این نیز با تعدادی تامین‌کننده هم کار می‌کنیم که هدایای تبلیغاتی ارائه می‌دهند.

  •  شما اسامی منحصر‌به‌فردی برای استارتاپ‌های مختلف خود برگزیدید و با توجه به سابقه‌ای که در فعالیت در فضای مجازی دارید، دامنه‌های منحصر‌به‌فرد دیگری هم ثبت کرده‌اید که در اقدامی جالب اقدام به فروش آنها کردید، راجع به استارتاپ دیگرتان یعنی دامین برتر توضیح دهید؟ 

علی اعلایی‌پور: بله، چون خانواده به نوعی در زمینه کامپیوتر و نرم‌افزار فعالیت می‌کردند، تعداد زیادی دامنه اینترنتی در طول این مدت ثبت کردیم که در حال حاضر از آنها استفاده نمی‌کنیم و از آنجایی که این دامنه‌ها به نوعی منحصر‌به‌فرد هستند و می‌توانند برای مخاطب جذاب باشند، به فکر افتادیم که وب‌سایت دامین برتر را راه‌اندازی کنیم که سایتی است که در آن به فروش دامنه‌های برتر می‌پردازیم. این دامنه‌ها را خودمان ثبت کرده‌ایم و الان در حدود ۴۰ دامنه برای فروش داریم.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.