اخبار استارتاپی انتخاب سردبیر گفتگو

رزرو آنلاین سالن همایش،گالری،استودیو با پلاتو

استارتاپ‌داری در خدمت سربازی

استارتاپ پلاتو
پلاتو سیستم رزرواسیون مراکز و رویدادهای فرهنگی و هنری مانند پلاتوها، استودیوها، سالن‌های همایش و گالری‌ها و غیره است. نکته جالب اینجاست که در روزهای اول کار به دلیل کم‌تجربگی من به مراکز برای معرفی آنها ‌روی سایت و رزرواسیون سفته می‌دادم، وقتی الان كه به این موضوع فکر می‌کنم، خودم خنده‌ام می‌گیرد.

مهرداد یاری سرباز است اما استارتاپ‌داری می‌کند. او متولد ۷۰ است و به همراه مریم یاری، عباس خانه‌زاد، امیر محتشم  استارتاپ پلاتو pelatoo.com را راه انداخته است. مهرداد کارشناسی برق قدرت خوانده و بعد از برق به هنر گرایش پیدا می‌کند و در رشته کارشناسی کارگردانی در دانشگاه هنر مشغول به تحصیل می‌شود.

او می‌گوید: «زمانی که در سال ۹۲ دانشجوی دانشگاه هنر بودم، کم کم اکوسیستم استارتاپی در حال شکل‌گیری بود، من هم به فناوری بسیار علاقه‌مند بودم و در استارتاپ ویکندها شرکت می‌کردم. در این حین متوجه خلائی در دانشگاه شدم و آن اینکه هنرجویان رشته تئاتر و موسیقی برای اجاره جایی برای تمرین خود با مشکل مواجه بودند‌ و باید با جاهای مختلف تماس می‌گرفتند تا استودیویی را برای تمرین پیدا کنند.

من در دانشگاه مسئول پلاتوها و استودیوها بودم و از نزدیک این مشکلات را می‌دیدم. در ابتدا می‌خواستم بستری را برای دانشگاه خودمان فراهم کنم تا این مشکل دانشجویان برطرف شود، ولی بعد از مدتی تصمیم گرفتم بستری را برای تمام پلاتوها و استودیو‌های موجود ایجاد کنم.

ایده پلاتو از همین جا شکل گرفت و در سال‌۹۷ شرکتی را با همین موضوع با عنوان شرکت سیمرغ زرین هنر‌ ثبت کردیم و در الکامپ سال قبل جزو ۳۰ تیم برتر شدیم و موفق شدیم گرید خلاق را از معاونت ریاست جمهوری بگیریم‌ و در حال حاضر در پارک ملی علوم و فناوری صنایع نرم و فرهنگی مستقر هستیم.»

شرکت ما جزو شرکت‌های خلاق شناخته شده ‌و این مزیتی برای من دارد که می‌توانم به صورت امریه در شرکت خودم دوران سربازی را بگذرانم و فقط باید دوران آموزشی را به سربازی بروم.

  • در مورد این امکان برای شرکت‌های خلاق بیشتر توضیح دهید. آیا همه شرکت‌های خلاق از ‌امکان گرفتن امریه سربازی برخوردار هستند؟

بله، شرکت‌های خلاق مزایای شرکت‌های دانش‌بنیان را دارند و در حوزه نظام وظیفه هم به همین ترتیب است که مدیران عامل شرکت‌های خلاق می‌توانند از امکان گرفتن امریه استفاده کنند تا در دوران سربازی سر کار خود باشند. البته روال سخت و پیچیده‌ای دارد و من ۶ ماه در‌گیر گرفتن این امریه بودم ولی در نهایت موفق شدم.

  • با توجه به اینکه رشته تحصیلی شما با آی‌تی مرتبط نیست، در ابتدای کار برای برنامه‌نویسی با مشکل روبه‌رو نبودید؟

چرا با مشکلات زیادی روبه‌رو بودم چون چیزی از آی‌تی نمی‌دانستم و تصمیم گرفتم آی‌تی را یاد بگیرم. به نظر من بهتر است فاندرهای استارتاپ‌ها کمی آی‌تی بدانند و منطق برنامه‌نویسی را درک کنند تا بتوانند ایده‌های خود را بهتر به تیم فنی منتقل کنند.

  • از چه زمانی ایده شکل گرفت و آن را اجرایی کردید؟

من این ایده را از سال ۹۳ در سرم داشتم ولی چون تجربه‌ای نداشتم، با آزمون و خطا پیش می‌رفتم تا اینکه در سال ۹۵ نسخه اولیه کار را ارائه دادیم‌ و در همان ابتدای کار بدون اینکه تبلیغی انجام دهیم، رزرو از سوی کاربران انجام شد و برای خودمان هم جالب بود، ولی کمی که تعداد کاربران بیشتر شد، با مشکلاتی از نظر مدیریتی و تداخلات زمانی روبه‌رو شدیم.

به همین دلیل بعد از مدتی تصمیم گرفتیم سیستم رزرواسیون را برداریم و فقط به معرفی استودیوها بپردازیم. من هم کمی درگیر پایان‌نامه و دانشگاه شده بودم و وقفه‌ای در کار ایجاد شد. سپس در سال ۹۶ بعد از اینکه درسم تمام شد، به صورت جدی ‌روی ایده کار کردیم و مجدد سایت را این‌بار با PHP بالا آوردیم.

چیزی از آی‌تی نمی‌دانستم و تصمیم گرفتم آی‌تی را یاد بگیرم. به نظر من بهتر است فاندرهای استارتاپ‌ها کمی آی‌تی بدانند و منطق برنامه‌نویسی را درک کنند تا بتوانند ایده‌های خود را بهتر به تیم فنی منتقل کنند

  • در مورد پلاتو بیشتر توضیح دهید و چه خدماتی ارائه می‌دهید؟

پلاتو سیستم رزرواسیون مراکز و رویدادهای فرهنگی و هنری مانند پلاتوها، استودیوها، سالن‌های همایش و گالری‌ها و غیره است. نکته جالب اینجاست که در روزهای اول کار به دلیل کم‌تجربگی من به مراکز برای معرفی آنها ‌روی سایت و رزرواسیون سفته می‌دادم، وقتی الان که به این موضوع فکر می‌کنم، خودم خنده‌ام می‌گیرد. در حال حاضر به شرایطی رسیده‌ایم که مدیران مراکز خودشان به سمت ما می‌آیند و می‌خواهند تا رزرواسیون خود را از طریق سایت ما انجام دهند.

  • تا‌کنون چه تعداد مرکز و استودیو با شما همکاری می‌کنند؟

در حال حاضر ۳۰ مرکز از خدمات رزرواسیون استفاده می‌کنند. استراتژی ما این بود که با تعداد کمی مرکز کار را شروع کنیم و بعد به صورت گسترده خدمات ارائه دهیم. تا‌کنون حدود ۲۰۰۰ رزرو که حدود ۵۰۰۰ ساعت را شامل می‌شود، در سایت ثبت شده است و حدود ۵۰۰۰ کاربر هم در سایت ثبت‌نام کرده‌اند.

  • ارزیابی از حجم بازار دارید و چند درصد آن را قصد دارید به‌دست بیاورید؟

به طور کلی قشر هنرمندان، جامعه بزرگی نیستند و ما با بازار بزرگی روبه‌رو نیستیم ولی با توجه به آمارهای موجود، سالن‌های همایش و پلاتو‌ها و استودیو‌ها که بازار هدف ما هستند، حدودا سالانه ۴۰ میلیارد گردش مالی دارند که هدف ما در سال آینده گرفتن ۲۰ درصد از سهم بازار است.

  • تا‌کنون با چه موانع و مشکلاتی روبه‌رو بودید که اگر وجود نداشتند، سرعت رشد بهتری را تجربه می‌کردید؟

زمانی که من کار را شروع کردم، هنوز ‌این میزان کتاب در زمینه استارتاپ ترجمه نشده بود و افراد کمی بودند که می‌توانستند در این حوزه استارتاپ‌ها را راهنمایی کنند‌ و به طور کلی تشکیل تیم برای من مشکل بود، ولی بعد از مدتی به زبان مشترکی با تیم فنی با هم رسیدیم.

1 دیدگاه

  • محمد 27 آوریل 2019

    بهترین و خلاق ترین استارتاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.