چهره‌های خارجی انتخاب سردبیر

اندی جسی کیست؟

اندی جسی قرار است به‌زودی جانشین جف بزوس در مدیر‌عاملی آمازون شود

اندی جسی

در حال حاضر مدیرعامل شرکت AWS است که ذیل کمپانی مادر آمازون فعالیت می‌کند و خدمات مبتنی بر وب ارائه می‌کند. جف بزوس گفته‌ به جسی اعتماد کامل دارد و «همه در آمازون اندی را می‌شناسند و تقریبا به اندازه خود من در آمازون بوده است. او مدیرعامل فوق العاده‌ای خواهد بود».

جسی فارغ‌التحصیل دانشگاه هاروارد است و زمانی که در دانشگاه درس می‌خواند، مسئول تبلیغات روزنامه دانشجویان بود که Harvard Crimson نام داشت. جسی یک مدرک ام ‌بی‌ای هم از دانشکده اقتصادی هاروارد گرفته است. به طور کلی جسی 11 سال در هاروارد بوده است.

جسی سال 1997 مستقیما از هاروارد به آمازون آمد و به عنوان مدیر بازاریابی این شرکت مشغول به کار شد. در سال‌2014 جسی که دستیار فنی بزوس بود، ایده‌‌اي درباره ایجاد فضای اجاره‌ای از طریق اینترنت ارائه کرد.

او ایده‌اش را با بزوس در میان گذاشت و حالا شرکت خدمات تحت وب آمازون به مدیر‌عاملی جسی تشکیل شده است و حدود 400‌میلیارد دلار ارزش دارد. بسیاری از تحلیلگران عرصه فناوری نظیر جان فورت معتقدند جسی پدر تکنولوژی فضای ابری است. فورت معتقد است این جسی و تیمش بودند که فضای ابری را خلق کردند و آن را در روند استفاده از دنیای تکنولوژی قرار دادند.

در ابتدا جسی خیلی علاقه نداشت به عنوان دستیار بزوس کار کند. خودش می‌گوید: «این شغل خیلی تعریف‌شده نبود. وقتی در این خصوص با بزوس صحبت کردم، از او پرسیدم هدف این شغل چیست و بزوس گفت هدف این است که من تو را بهتر بشناسم و تو مرا بهتر بشناسی و نوعی از اعتماد بین ما شکل بگیرد. من با خودم فکر کردم خیلی جالب است و به نظر نمی‌رسد شبیه به یک ماموریت شغلی باشد.»

جسی مدیر بلندپروازی است

او باور دارد که سرویس خدمات تحت وب آمازون می‌تواند به بزرگ‌ترین کمپانی خدمات ابری جهان تبدیل شود. جسی 23‌سال در آمازون کار کرده ‌و در تمام این سال‌ها به گواهی اکانت تويیترش تمام هم‌و‌غم خود را صرف شغل و کارش کرده است؛ چراکه در حساب تويیتر همه تويیت‌هایش درباره سرویس خدمات تحت وب آمازون است و نه چیز دیگری.

اندی جسی یکی از خوش‌اخلاق‌ترین مدیران ارشد در آمازون است. هوش بسیار بالایی دارد و می‌تواند از یک کيلومتری دروغگویی و غلو را بو بکشد. بسیار باهوش است. مشهور است که اگر در جلسه‌ای که با او دارید برای ارائه آماده نباشید و بخواهید با صحبت‌های خارج از موضوع ضعف خود را بپوشانید، او خیلی زود متوجه می‌شود و به رویتان می‌آورد. مشهور است که اگر کسی در جلسه با جسی بهترین عملکردش را ارائه نکند، شانس دومی به او داده نخواهد شد.

تاکنون واکنش تحلیلگران اقتصادی به مدیرعاملی جسی بسیار خوشبینانه و خوب بوده است. چارلی او شی در گفت‌وگویی با سرویس اقتصادی یاهو گفته‌ انتخاب جسی بسیار صحیح و دقیق بوده است. او می‌گوید: «البته اینطور نیست که بزوس بخواهد همه چیز را بگذارد و برود و او همچنان در بسیاری از امور شرکت مشارکت خواهد داشت. اندی جسی در شرکت سرویس خدمات تحت وب عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته ‌و این شرکت همچنان یکی از شرکت‌های سودده آمازون باقی خواهد ماند. آنچه که ما می‌بینيم، تنها یک روند جانشینی است که در حال انجام است و من فکر می‌کنم مدت‌ها‌ست که برای این روند فکر شده است.»‌

بیشتر بخوانید: تاریخچه امازون

اندی جسی میلیاردر نیست اما ثروت هنگفتی دارد

براساس برآوردها ثروت خالص او چیزی حدود 394‌میلیون دلار است. جسی مالک 280‌میلیون دلار از سهام آمازون است و به عنوان مدیر‌عامل سرویس خدمات تحت وب آمازون سالانه 348‌هزار دلار حقوق دریافت می‌کند.  جسی یکی از طرفداران پر‌و‌پا قرص ورزش هاکی است و خودش هم هاکی روی یخ بازی می‌کند.

2 دیدگاه ها

 • مجتبی رضایی 22 فوریه 2021

  “جسی یک مدرک ان‌بی‌ای هم از دانشکده اقتصادی هاروارد گرفته است. ”
  ان بی ای واسه بسکتباله!
  مدرک MBA

  • عباس جعفری 27 فوریه 2021

   سلام ممنون از دقت شما اصلاح شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.