define شکلات گلکسی کهکشان شکلاتی دلبری از مشتری‌ها را یاد گرفته
بازاریابی

کهکشان شکلاتی دلبری از مشتری‌ها را یاد گرفته

نگاهی به رویکردهای توسعه بازار شکلات گلکسی

شکلات گلکسی
شکلات گلکسی که در سال ۱۹۶۰ توسط شرکت مشهور شکلات‌سازی مارس، آغاز به کار کرد، توانست پس از مدت کوتاهی نام خود را به عنوان یک برند مستقل تثبیت کند. این برند که در بسیاری از کشورهای جهان با نام تجاری Dove نیز شناخته می‌شود.

شکلات گلکسی که در سال ۱۹۶۰ توسط شرکت مشهور شکلات‌سازی مارس، آغاز به کار کرد، توانست پس از مدت کوتاهی نام خود را به عنوان یک برند مستقل تثبیت کند.

شکلات گلکسی چیست


این برند که در بسیاری از کشورهای جهان با نام تجاری Dove نیز شناخته می‌شود، در انگلستان، توسط شرکت شکلات‌سازی مارس راه‌اندازی شده و در حال حاضر شکلات‌های شیری و میوه‌ای این برند، جایگاه تثبیت‌شده‌ای را در بین دیگر شرکت‌های شکلات‌سازی جهان، پیدا کرده‌اند.

تمرکز بر ایجاد یک ارتباط مستمر با مشتریان، تقسیم‌بندی دقیق بازار، استفاده هوشمندانه از ابزارهای بازاریابی دیجیتال و … بخشی از مهم‌ترین نکات بازاریابی این برند محسوب می‌شوند.

یک ویدئوی نوستالژیک با شکلات نوستالژیک

حضور ستاره‌های سینمایی در کنار نام‌های تجاری، می‌تواند یک عنصر موفق در روند تبلیغاتی آنها به شمار برود، طوری که امروز بسیاری از برندهای معتبر جهان از چهره‌های شاخص ورزشی، سینمایی و … برای برنامه‌های بازاریابی خود استفاده می‌کنند.

اما روندی که شکلات گلکسی در سال‌های اخیر بر همین مبنا انجام داده، متفاوت‌تر بوده و وجهه‌ای نوستالژیک یافته است. حضور یکی از چهره‌های فقید سینمای جهان، از جمله خلاقانه‌ترین کمپین‌های شکلات گلکسی محسوب می‌شود که در سال‌های اخیر راه‌اندازی شده است.

روند این تبلیغ نیز در قالب بازسازی یک آگهی تبلیغاتی قدیمی، آن هم با بازی یکی از ستارگان فقید سینمای جهان، آدری هپبورن، صورت گرفته و یکی از اقدامات خلاقانه این برند است. آگهی مورد نظر در قالب یک ویدئوی کوتاه، در سال ۲۰۱۳ با همکاری آژانس فریم استور، طراحی شده و نقش اول آن را هنرپیشه فقید مذکور ایفا می‌کند.

حضور مجازی یک چهره شاخص سینمایی که در حال حاضر نیز در میان مردم نیست، می‌تواند تأثیری عمیق‌تر و ماندگارتر بر مخاطبان یک برند داشته باشد و بر همین اساس نیز بازسازی چنین کلیپی، یکی از نکات جالب توجه در روند بازاریابی برند گلکسی محسوب می‌شود که قطعا در محبوبیت آن، مؤثر واقع شده است.

شکلات تبلیغاتی ولنتاین

تلفن‌های همراه هوشمندی که امروز در دسترس بیشتر مردم جهان هستند، باعث شکل‌گیری طیف وسیعی از تبلیغات مجازی شده‌اند، به طوری که بسیاری از افراد جهان، روزانه در معرض برنامه‌های تبلیغاتی متفاوتی هستند. در این میان هر اندازه یک برند بتواند به گونه‌ای خلاقانه‌تر و خاص‌تر از این فضای هوشمند، جهت ارائه برنامه‌های بازاریابی خود استفاده کند، موفق‌تر خواهد بود.

بر همین اساس نیز شکلات گلکسی سعی کرده تا برنامه‌های تبلیغاتی هوشمند خود را در قالبی خلاقانه‌تر و تأثیرگذارتر ارائه کند. روز ولنتاین یک موقعیت فوق‌العاده برای برندهای شکلات محسوب می‌شود تا ‌بتوانند مناسب‌ترین کاربرد را از آن روز داشته باشند، نام تجاری گلکسی نیز در یکی از کمپین‌های مجازی خود، برنامه‌هایی را تدارک دیده که کاربران می‌توانند از طریق گوشی‌های هوشمند خود، به شکلات‌های این برند دسترسی داشته باشند و حتی شکلات‌های کوچکی را نیز تولید کنند، ضمن اینکه هر کاربری می‌تواند صحفه مذکور را با دوستان خود نیز به اشتراک گذاشته و طیف گسترده‌ای از کاربران مجازی را وارد این برنامه کند.

از جمله رویکردهای غیرمستقیم و در عین‌حال تأثیرگذاری که در روند بازاریابی گلکسی نمود دارد، مقوله تقسیم‌بندی بازار است. این تقسیم‌بندی که بر اساس ویژگی‌های جغرافیایی، جنسیتی، روان‌شناختی، رفتاری و سنی انجام می‌شود، توسط گروهی از متخصصان بازاریابی این برند صورت گرفته و روند تولید محصولات آن را در شاخه‌های مختلفی جهت می‌دهد

جدای از اینکه در روز ولنتاین، افراد به دوستان خود شکلات هدیه می‌دهند، هدیه‌دادن یک شکلات مجازی در فضای مجازی و از طریق تلفن‌ همراه نیز یک رویکرد خلاقانه به شمار می‌رود و می‌تواند گروه زیادی از کاربران را به سوی خود جلب کند و در نهایت تصویری مثبت‌تر از نام تجاری گلکسی را برای مخاطبان مجازی تثبیت کند.

یک قیمت مقرون‌به‌صرفه

بازار رقابتی شکلات در جهان، باعث شده تا برندهای معتبر و شناخته‌شده این محصول، در سیستم قیمت‌گذاری خود ملاحظاتی را در نظر بگیرند. بر همین اساس نیز روند قیمت‌گذاری شکلات گلکسی، می‌تواند به عنوان یکی از استراتژی‌های بازاریابی این نام تجاری نیز به شمار رود. به این معنا که این شرکت با ارائه قیمت‌هایی مقرون‌به‌صرفه و همچنین در دسترس‌بودن محصولات خود، موفق شده طیف گسترده‌ای از مشتریان را به سوی خود جلب کند.

از آنجایی که بازار شکلات در جهان، یک بازار رقابتی است، مطمئنا ارائه قیمت‌های معقول و مقرون‌به‌صرفه، در نهایت می‌تواند گروه بیشتری از مصرف‌کنندگان را برای یک نام تجاری رقم بزند؛ ضمن اینکه در دسترس‌بودن محصولات نیز یکی دیگر از شاخصه‌هایی است که شکلات گلکسی در سیستم پخش و توزیع خود به آن توجه نشان داده و با ارائه یک سیستم توزیع منظم، بازار محصولات خود را پوشش می‌دهد.

می‌توان گفت دو عنصر قیمت‌گذاری مقرون‌به‌صرفه و فراوانی محصول، در کنار یکدیگر، توانسته‌اند در روند بازاریابی شکلات گلکسی و جلب نظر مشتریان بسیار تأثیرگذار عمل کنند.

 تقسیم دقیق بازار

از جمله رویکردهای غیرمستقیم و در عین‌حال تأثیرگذاری که در روند بازاریابی گلکسی نمود دارد، مقوله تقسیم‌بندی بازار است. این تقسیم‌بندی که بر اساس ویژگی‌های جغرافیایی، جنسیتی، روان‌شناختی، رفتاری و سنی انجام می‌شود، توسط گروهی از متخصصان بازاریابی این برند صورت گرفته و روند تولید محصولات آن را در شاخه‌های مختلفی جهت می‌دهد.

انجام مطالعات و بررسی‌های جمعیت‌شناسی و روان‌شناختی در مناطق مختلف جهان، شناخت ویژگی‌های فرهنگی و جغرافیایی مصرف‌کنندگان، توجه به تفاوت‌های جنسیتی و سنی مخاطبان و … از جمله مهم‌ترین نکاتی هستند که دست‌اندرکاران بازاریابی این نام تجاری به آنها توجه کرده و سعی می‌کنند تا بر اساس یافته‌های مذکور، بازار مصرف محصولات شکلات گلکسی را تعیین کنند.

توجه به این عوامل در نهایت باعث شناخت دقیق‌تر مشتریان شده و متخصصان بازاریابی این برند را برای برقراری یک ارتباط موفق با مخاطبان، تقویت خواهد کرد.

 ارتباط مستمر با مشتریان

برقراری ارتباط مستمر با مشتریان، یکی از مهم‌ترین رویکردهایی است که شکلات گلکسی در روند بازاریابی خود در پیش گرفته است. از آنجایی که ارتقای کیفیت محصولات در گرو آگاهی از نظرات مشتریان است، یکی از مهم‌ترین اهداف این شرکت، برقراری ارتباط با مشتریان است.

این ارتباط نیز با ابزارهای گوناگونی صورت می‌گیرد، به طوری که از رابطه مستقیم یک فروشنده با مشتری شروع شده و به برقراری ارتباطات مجازی ختم می‌شود.

براین اساس، شکلات گلکسی برای آگاهی از میزان فروش محصولات خود، تعداد دفعات خرید یک مشتری و تخمین میزان وفاداری مشتریان، به دنبال ایجاد راه‌هایی برای برقراری ارتباط مستمر با مصرف‌کنندگان بوده تا از این طریق بتواند منجر به افزایش تعداد مشتریان، شناخت نظرها و انتقادات آنان شده و در نهایت بتواند به جلب رضایت مشتری که یکی از مهم‌ترین اهداف این شرکت است، نائل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.