با ویژگی و تجربه های زنان کارآفرین موفق آشنا شوید

درخشش سرمایه‌گذاران زن در سال ۲۰۲۰

0

در صنعت سرمایه‌گذاری، جایی که مملو از آدم‌های بلند‌پرواز، تحلیلگرهایی با اعتماد‌به‌نفس بیش‌از‌حد و فعالان و مشاورانی که به مدیران عامل کمک می‌کنند چطور شرکت‌شان را اداره کنند، نانسی زونبرگن و تیم چهار‌نفره مدیرانش روشی متمایز در پیش گرفتند و تصمیم گرفتند فقط گوش کنند.

نانسی زونبرگن بنیانگذار شرکت سرمایه‌گذاری زونبرگن یکی از موفق ترین زنان کارآفرین 2020

نانسی زونبرگن بنیانگذار شرکت سرمایه‌گذاری زونبرگن

زونبرگن 61 ساله بنیانگذار شرکت سرمایه‌گذاری زونبرگن است که ارزشی برابر با 5 میلیارد و 700 میلیون دلار دارد. او معتقد است مهم‌ترین کار یک سرمایه‌گذار در اقتصاد این روزهای دنیا این است که از کارآفرین موفق آینده و یا ابتکار تکنولوژیکی که ‌ناگهان شکوفا شد، زودتر از موعد پرده برداشته و کشف‌اش کند.

او می‌‌گوید: «رمز کار خوش‌بینی و نگاه به آینده و تشخیص‌دادن شکل و شمایل آینده است». زونبرگن می‌گوید وظیفه‌اش این است که کنجکاو باشید و ببینید مدیران جوان چه دیدگاه‌های دیوانه‌واری دارند و او هم در کنارشان به عنوان سرمایه‌گذار حرکت می‌کند.

اگر زونبرگن از شرکتی خوشش بیاید، شرکت‌اش در سیاتل آن شرکت را تحت نظر می‌گیرد، با صبر و حوصله روند رشد شرکت را پیگیری می‌کند و سهامشان را تا زمانی که ارزش‌اش سقوط نکند، نگه می‌دارد. البته به ندرت اتفاق می‌افتد که آنها نگران ارزش سهام باشند.

این روش خاص سرمایه‌گذاری موجب شد زونبرگن نتایجی بگیرد که او را به یکی از بهترین سرمایه‌گذاران در دنیا تبدیل کرده است. او در تسلا سهامدار است و حدود 10سال سهام تسلا را حفظ کرد. سهام تسلا در سال 2020 بیش از 73 درصد رشد داشته و در 10سال گذشته بهترین عملکرد را از خود به جای گذاشته است.

بعدها او شرکت تجارت الکترونیک Shopify را در کانادا کشف کرد.

زونبرگن در اواخر سال 2016 در شرکت Shopify سرمایه‌گذاری کرد. آن زمان سهام Shopify کمتر از 50 دلار برای هر سهم بود اما حالا ارزش سهام این شرکت به بیش از هزار و 170 دلار رسیده است.

اواخر سپتامبر سال 2020، ریک بارتون، مدیر ارشد اجرایی شرکت Zillowt ، تصمیم گرفت با استفاده از پلتفرم املاک و مستغلاتش خرید خانه هم انجام دهد.

اما این ایده او منتقدانی داشت و همین مسئله باعث شد سهامش 20 درصد افت کرده و به 30 دلار برسد. زونبرگن اما از ایده بارتون خوشش آمد و روی این شرکت سرمایه‌گذاری کرد. بعد از 15 ماه سهام شرکت به 140دلار رسید. نانسی زونبرگن معتقد است سرمایه‌گذاری زیر 5سال لزوما سودآور نیست. خودش هم به گفته خودش عمل کرده است. او از زمانی که سهام آمازون 60 دلار بود، سهامدار این شرکت بوده و هنوز هم سهام شرکت را حفظ کرده است.

وقتی ارزش سهام‌های او اینطور بالا رفت، زونبرگن توانست دو صندوق سرمایه‌گذاری SCATX و Genea Fund را تاسیس کند که هر کدام از این صندوق‌ها به ترتیب سودی برابر با 126 درصد و 154 درصد در سال 2020 به دست آورده‌اند. روزنامه مورنینگ‌استار در سال‌2020 عملکرد هزار صندوق سرمایه‌گذاری را بررسی کرد و دو صندوق متعلق به زونبرگن در رده‌ اول قرار گرفتند.

زونبرگن کاری را در اتاق نشیمن خود و تنها با 500‌هزار دلار سرمایه آغاز کرد. استراتژی او باعث شد که ارزش سهام او از سال‌1987 تا قبل از سال‌2020 همه‌ساله حدود 4 درصد بالاتر از میانگین سود بازارهای سهام در آمریکا باشد. البته سال 2020 داستان دیگری داشت و دراین سال زونبرگن حداکثر سود ممکنه را به دست آورد. به گونه‌ای که سرمایه او تنها در سال 2020 دو برابر شد و به 6میلیارد دلار رسید.

زونبرگن تنها زن سرمایه‌گذاری است که توانسته در رقابت‌های سال 2020 عملکرد موفقی داشته باشد. فوربس با بررسی‌هایی که انجام داده، حداقل چند شرکت دیگر سرمایه‌گذاری را فهرست کرده که توسط زنان اداره می‌شوند و توانسته‌اند در سال ‌2020 عملکرد بسیار خوبی داشته و میلیون‌ها دلار از کف رقبای خود بربایند.

کتی وود، بنیانگذار Ark Investment، یکی از موفق ترین زنان کارآفرین 2020

کتی وود، بنیانگذار Ark Investment

کتی وود، بنیانگذار Ark Investment بهترین سال کاری‌اش را تجربه کرد. در سال‌2014 وود 65‌ساله شرکت‌اش را تاسیس کرد. ایده اولیه‌اش این بود که ‌روی دستاوردهای ژنومیک، روباتیک، خودروهای بدون راننده، خدمات دیجیتال و هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری کند.

6سال بعد شرکت وود توانست سرمایه‌ای برابر با 44 میلیارد دلار به‌دست آورد. این در حالی است که سرمایه وود در اواخر سال 2016 تنها 300 میلیون دلار بود. سال گذشته میلادی، شرکت او بیش از 10میلیارد دلار سرمایه به دست آورد که بازگشتی فوق‌العاده محسوب می‌شود.

وود اخیرا مدل‌های اقتصادی و ترفند‌های خرید سهام خود را در توییتر منتشر می‌کند و بسیاری از تحلیلگران و افراد مشتاق در توییتر نوشته‌هایش را می‌خوانند. یک سال پیش وقتی که وود سهام 4 هزار دلاری تسلا را خرید، بسیاری در وال‌استریت به او ایراد گرفتند.

اما محاسبات او خیلی دقیق بود. آنها که عجله کردند و سهام تسلا را فروختند، ضرر کردند اما سرمایه‌گذاران زنی مثل زونبرگن و وود که شکیبایی به خرج دادند، در نهایت سود هنگفتی کردند؛ چراکه سهام تسلا در سال 2020 جهش بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد.

کارینا فانک سرمایه‌گذاری ایده‌های زیست محیطی، یکی از موفق ترین زنان کارآفرین 2020

کارینا فانک سرمایه‌گذاری ایده‌های زیست محیطی

نمونه دیگر کارینا فانک است. خیلی ‌قبل از اینکه سرمایه‌گذاری ‌روی تکنولوژی‌های هوای پاک رواج پیدا کند، کارینا که مهندس درس‌خوانده در دانشگاه ام‌آی‌تی بود، در صندوق سرمایه‌گذاری Brown Advisory ایده سرمایه‌گذاری ‌روی ایده‌های زیست‌محیطی و هوای پاک را مطرح کرد.

فانک 48 ساله که خودش گیاه‌خوار است و هر روز برای اینکه کمتر کربن تولید کند با دوچرخه به محل کار خود می‌رود، در سال 2012 این صندوق سرمایه‌گذاری را افتتاح کرد. هدف‌ آنها این بود که از 35 شرکتی که محصولات تولید‌ی‌شان در راستای محیط زیست پاک است، حمایت کنند. تمرکز این صندوق سرمایه‌گذاری ‌روی شرکت‌هایی نظیر Ball Crop و American Tower موجب شد شرکت فانک به بهترین شرکت در بازار کساد آن روزها تبدیل شود.

حتی در سال 2020، به‌رغم همه آسیب‌های اقتصادی، شرکت 38 درصد سود دریافت کرد. فانک در سال 2017 زمانی که سرمایه‌ صندوق‌اش تنها یک میلیارد و 100میلیون دلار بود، در گفت‌وگویی با مجله فوربس گفت: «هوای پاک و محیط زیست پاک وسیله است نه هدف. هدف نهایی ما این است که به مرحله عمل برسیم. زمانی به این هدف خواهیم رسید که شرکت‌های قدرتمندی را پیدا کنیم که از استراتژی‌های مبتنی بر محیط زیست پاک پیروی می‌کنند». از آن سال تا به امروز ارزش سرمایه شرکت فانک به بیش از 4 میلیارد و 600میلیون دلار رسیده است.

شرکت‌های سرمایه‌گذاری دیگری نیز هستند که با مدیریت زنان بسیار موفق عمل کرده‌اند. شرکت‌هایی مثل Capital Group با سرمایه 128‌میلیارد دلار که توسط تیمی از مدیران نظیر ‌جوانا جانسون و نوریکو چن مدیریت می‌شود و صندوق سهام JPMorgan با مدیریت کلیر هارت که ارزشی برابر با 36 میلیارد دلار دارد. عملکرد هارت آنقدر خوب بوده که این صندوق در یک دهه گذشته سودی برابر با 4 درصد بیشتر از پیش‌بینی‌ها داشته است.

ربکا اروین، ناتاشا کوهیکین و کاتلین مک‌کاراگر در شرکت Jennison Focused Growth Fund در سال 2020 برگشت سرمایه‌ای برابر با 68 درصد داشته‌اند و طی 5 سال گذشته هم برگشت سرمایه‌ای برابر با 25 درصد را تجربه کرده‌اند. به طور کلی اینطور به نظر می‌رسد که سال 2020 سال خوش درخشیدن مدیران زن در رأس شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری است.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.