اهمیت طراحی لوگو در کسب و کارها

0

می خواهید کسب و کار خود را راه اندازی کنید؟ پس همین الان به فکر طراحی لوگو برای برند خود باشید. اهمیت این مسئله آنقدر زیاد است که یکی از مراحل اصلی ریبرندینگ هر کسب و کاری به بازطراحی یا آپدیت لوگو اختصاص دارد. طراحی لوگوی حرفه ای بخش مهمی از هویت بصری برند شما خواهد بود. علامت تجاری در نگاه اول نوع کسب و کار، خدمات و دامنه محصولات شما را نشان می دهد. به طوری که قبل از طراحی سایت، کارت ویزیت، بنر، تیزر و … اول باید تکلیف لوگوی خود را مشخص کرده باشید. از طرفی بخش مهمی از دیجیتال مارکتینگ نیز به لوگو مربوط می شود. اما چرا این روزها داشتن لوگو اینقدر مهم شده است؟

 • جذب سریع نگاه مخاطبان: بیشتر از هر زمان دیگری به تاثیر فوری بر روی مخاطبان خود نیاز دارید. تنها دو ثانیه زمان دارید که نگاه مشتری را به نام و برند خود جذب کنید. اینجاست که لوگوی خوب طراحی شده و اصولی قدرت خود را نشان می دهد. چرا که مغز انسان تصاویر را بیشتر به خاطر خواهد سپرد تا متن و شنیده ها را! این مقدار برای تصاویر ۸۰ درصد و برای نوشتارها ۲۰ درصد است.
 • معرفی برند به دیگران: قطعا زمینه کاری و نوع کسب و کار شما باید در طراحی لوگو لحاظ شود. البته در روند طراحی لوگو حتما نیاز نیست که لوگو بیانگر زمینه کاری باشد. به عنوان مثال لوگوی شرکت اپل و شرکت نایک یکی از همین موارد هستند. بعد از طراحی لوگو این شما هستید که آن را با انجام کارهای مختلف تبدیل به یک برند می کنید.
 • بخشی از هویت برند است: لوگو بخشی از داستان برند و هویت کسب و کار شما است. به موفق ترین کسب و کارها و برندهای دنیا نگاه کنید، پشت تمام آنها یک لوگوی حرفه ای و کاملا اصولی وجود دارد.
 • نماینده برند است: وقتی که شما حضور ندارید و سخنران شما نیز نیست تا در مورد کسب و کار و خدمات شما صحبت کند، لوگو به خوبی این کار را با رنگ، طرح و ترکیب گرافیکی خود نشان می دهد. برای همین لوگو دلیلی قوی برای حرفه ای بودن شما در زمینه کاریتان است.
 • مشتری های وفادار را پیدا خواهید کرد: مشتری ها دل به لوگوی یک کسب وکار می بندند. وقتی که مثلا شما یک برگ سبز را در لوگوی کسب و کار خود که در ارتباط با مسائل زیست محیطی است به کار می برید، این احساس خوب طرفداری از محیط زیست را به نحوی در کاربران ایجاد خواهید کرد. برای همین در اکثر مواقع مشتری های وفادار در واقع جذب لوگوی جذاب یک برند شده اند.
 • اعتمادسازی: دو کلید طلایی برای ایجاد اعتماد از طریق لوگو این است که لوگوی شما جذاب و در عین حال کاملا مرتبط با نوع کسب و کارتان باشد. اینگونه خیلی راحت تر، مشتری‌ها و کاربران به شما اعتماد خواهند کرد.
 • ایجاد روابط عاطفی: دلبستگی مشتری های شما به لوگو باعث ایجاد یک رابطه عاطفی مستحکم میان کسب و کار شما و کاربران خواهد شد.
 • جایگاه بهتر در میان رقبا: لوگوی متفاوت و حرفه ای طراحی شده شما را در اولین گام از نظر ظاهری با دیگر رقبایتان متمایز خواهد ساخت.
 • برآوردن انتظار کاربران: خود ما هم شده که با شنیدن نام یک کسب و کار فورا به دنبال لوگوی آنها گشته اید. لوگویی که بر روی سایت، کارت ویزیت، تراکت، بیلبورد، تیزر، برچسب تبلیغاتی و … دیده می شود.

فکرش را بکنید که مشتری های شما یک ارتباط عاطفی و موثر با لوگوی شما برقرار کرده اند، تحقیقات نشان داده است که شاخص فراموشی برند از سوی کاربران بسیار کم خواهد شد. همین مسئله قدرت جادویی لوگوها را نشان می دهد.

نکات مهم در طراحی لوگو حرفه ای

اولویت طراحان لوگو برای شروع کار طراحی نشان تجاری یک برند چیست؟ مسئله مهم و اولیه این است که فکر و خلاقیت زیادی برای اتود زدن به کار رود. ایده های جدید و نو همیشه متفاوت هستند و حتی اگر با مخالفت نیز مواجه شوند اما پتانسیل های خود برای جذب نظر در آینده ی نزدیک را دارند. و اما چند نکته مهم در طراحی کردن لوگو وجود دارد که باید حتما در فرایند دیزاین به آنها توجه کرد.

 • لوگو باید اختصاصی باشد: شما اگر به مرحله ثبت لوگو برسید و لوگوی طراحی شده شما مشابهت با برند دیگری داشته باشد باید آن را کنار بگذارید. برای همین خیلی مهم است که طرح لوگو یونیک و جدید باشد.
 • در راستای مفهوم و معنای برند باشد: کسب و کار شما در چه زمینه ای است؟ قطعا لوگوی یک برند طراحی لباس با برند یک رستوران جزیره ای در آمریکای شمالی بسیار متفاوت است. نوع محصولات، خدمات، اهداف، حوزه جغرافیایی، نوع مخاطبان، نیازهای آنها و … را باید در پروسه طراحی کردن لوگو مد نظر داشت.
 • سادگی همیشه زیبا است: لوگوهای پیچیده و شلوغ گیج کننده است. اگر به لوگوی شلوغ علاقه دارید، باید کنترل درستی بر روی بخش های مختلف داشته باشید. ولی کماکان توصیه ما و آنچه هنر گرافیک دنیا امروزه نشان می دهد، سادگی است. یک فلش به تنهایی لوگوی بزرگترین فروشگاه اینترنتی جهان است. پس سادگی هم ماندگاری بیشتری در ذهن خواهد داشت و هم طرفداران بیشتری را به خود جذب خواهد کرد. اما نکته بسیار مهم نحوه ایجاد سادگی به طور موفقیت آمیز است. این دیگر به طراح و هنر او برمی گردد.

 • خلاقانه باشد: لوگوهای خلاق به خوبی خود را متمایز خواهند کرد. ایده های پشت سر هر لوگو خود را به طور کامل نشان می دهد. اینکه لوگوی مک دونالد یک سیب زمینی است که نصف شده و به صورت حرف M درآمده است، برای هر کسی جذاب و خلاقانه است.
 • اندازه و تناسبات: در طراحی حواستان به اندازه ها باشد. در سایزهای کوچک بر روی کارت ویزیت نیز لوگوی شما باید به چشم بیاید. ضخامت خطوط، نوع فونت و اندازه ها را باید بارها در قطع مختلف چک کنید.
 • ماهیت برند در طرح لوگو: لوگوی خود را به دیگران نشان دهید، آیا می توانند حدس بزنند که این لوگو به چه کسب و کاری مربوط می شود؟
 • رنگ در لوگو: رنگ سازمانی خود را در لوگو به کار ببرید. البته به کار بردن رنگ در مراحل آخر طراحی است.

طراحی انواع لوگو

بسته به سلیقه شما و تناسب نوع لوگو با کسب و کار می توانید از انواع لوگوتایپ برای طراحی استفاده کنید. اگر به برندهای مشهور مانند مک دونالد یا علی بابا نگاه کنید، تنها یک تصویر گرافیکی است، گوگل تنها نوشتار گرافیکی و برندی مانند آمازون ترکیبی از این دو تا است. در حالت کلی سه نوع لوگو پیش روی شما است:

 • لوگوتایپ: یا همان تایپوگرافی که با قرار دادن حروف اسم برند در کنار هم به دنبال ایجاد لوگویی متمایز خواهید بود. خیلی مهم است که در این نوع لوگو به تناسب حروف، مسئله آناتومی حروف، انسجام در طراحی و ایجاد زیبایی بصری دقت داشت.
 • لوگو تصویری: در این نوع طراحی، از نشانه ها، علامات، آیکون ها، طرح ها و رنگ های مختلف برای ایجاد لوگو استفاده می کنند. لوگو تصویری به انتزاع و خلاقیت زیادی در جهت ایجاد مفهوم و سادگی نیاز دارد.
 • لوگو ترکیبی: یک ترکیب هنری و زیبا از دو نوع لوگوی قبلی اما به روشی کاملا جدید و منسجم. برای همین طراحی این نوع لوگو را زمان‌برتر از انواع قبل می دانند. در طراحی لوگوی تلفیقی باید هماهنگی قوی و غیر قابل تفکیکی میان نوشتار و تصویر وجود داشته باشد.
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.