حرکت اول؛ پیشرو در سرمایه‌گذاری خطر‌پذیر در سال ۹۹

0

احتمال رکوردشکنی دوباره حرکت اول در سال‌1399 با سرمایه‌گذاری 75 میلیارد تومانی روی 2استارتاپ دیگر تا پایان سال

در فضای اقتصادی امروز، با توجه به جذابیت بازارهای زودبازده، سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای نوپا که حوزه‌ای پرریسک محسوب می‌شوند، آن‌هم با چشم‌انداز بازده بلندمدت، نیاز به تصمیمات جسورانه دارد.

مشکلات ناشی از شرایط اقتصادی و تبعات کرونا باعث شده تا سرمایه‌گذاران در ورود به این بخش از اقتصاد نوآوری در ماه‌های اخیر رغبت کمتری نشان دهند.

از این‌رو فضای سرمایه‌گذاری خطرپذیر در سال 1399 از رشد مناسبی نسبت به سال‌های قبل برخوردار نبود و بسیاری از بازیگران فعال در بخش سرمایه‌گذاری خطرپذیر، در سالی که به دلیل مشکلات ذکر شده، استارتاپ‌ها به حمایت بیشتری جهت بقا نیاز داشته‌اند، کم‌کار بوده‌اند.

اما یکی از سرمایه‌گذارانی که درسالی که گذشت، تاثیر بسزایی در رشد اکوسیستم کارآفرینی کشور داشته است، «حركت اول» است. شــركت كســب‌وكارهای نوپای «حركت اول» به عنوان هلدینگ ســرمايه‌گذاری جســورانه گــروه «همــراه اول»، در ســال‌١٣٩٧ جهت سرمایه‌گذاری در مرحله میانی و بالاتر، تاســيس شــده است؛ مرحله‌ای که تاکنون سایر نهادهای سرمایه‌گذاری در آن ورود جدی نداشته‌اند.

به گفته محمد مهدی عباسخانی، مدیرعامل حرکت اول، این شرکت تنها در سال جاری با بررسی بيش از 200 طرح كســب‌وكار در حوزه‌های تجارت الكترونيک، فين‌تک، گردشــگری، رســانه، ســلامت و آموزش، با بودجه‌ای بیش از 200‌ميليارد تومان مربوط به سال‌1399، روی استارتاپ‌های «همراه مكانيک»، «پينكت»، «جاجيگا»‌، «آلا» و «آدرس» و سرمایه‌گذاری مجدد در استارتاپ «آچاره»‌ و «اوبار» در سطح داخلی و كسب‌وكار «ديجی‌شی» در سطح بين‌المللی سرمایه‌گذاری کرده است.

70 درصد حجم سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر مرحله میانی در سال 1399!

عباسخانی در این رابطه توضیح داد: «طبق بررسی‌های انجام‌شده این حجم از سرمایه‌گذاری، بیش از 70درصد مجموع سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌های مرحله میانی در سال جاری بوده است.

از طرفی، برخی ‌قراردادهای منعقد‌شده توسط حرکت اول، رکورددار بیشترین حجم سرمایه‌گذاری روی یک استارتاپ در سال جاری هستند.»

2 استارتاپ دیگر در نوبت جذب سرمایه از حرکت اول

عباسخانی همچنین خبر داد حرکت اول در حال سرمایه‌گذاری‌های تازه‌ای به ارزش 75‌میلیارد تومان روی 2 استارتاپ دیگر است که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال، این قراردادهای سرمایه‌گذاری، نهایی شوند که به گفته او در صورت محقق‌شدن این دو مورد، رکوردهای قبلی سرمایه‌گذاری‌های حرکت اول در سال جاری، دوباره شکسته خواهد شد.

به نظر می‌رسد با اعلام رسمی مجموع عدد سرمایه‌گذاری این شرکت در سال‌1399، ادعای این شرکت مبنی بر بزرگ‌ترین هلدینگ سرمایه‌گذاری جسورانه کشور به لحاظ حجم سرمایه‌گذاری طی چند سال اخیر، دور از واقعیت نباشد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.