ما سرچشمه هستیم

برای مواد اولیه صنایع غذایی به سراغ استارتاپ تهران‌فود بروید

1

بنیانگذار:
علی خواجه‌پیری، امید احمری و عماد عباسی
سال شروع فعالیت: ۹۸
محل استقرار: تهران
اشتغالزایی: ۲۰ نفر
سرمایه‌ اولیه:
۱۵‌میلیون تومان

استارتاپ تهران‌فود توسط علی خواجه‌پیری، امید احمری و عماد عباسی بنیانگذاری شده است. علی ۳۷‌ساله است و مهندسی شیمی خوانده. امید احمری فارغ‌التحصیل رشته روانشناسی ‌و ۳۴ ساله است و عماد عباسی دانش‌آموخته رشته مهندسی کامپیوتر است که ۳۰ سال دارد. هم‌بنیانگذاران تهران‌فود همگی در دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل کرده‌اند. آنچه در ادامه می‌‌خوانید، گفت‌وگوی ما با امید احمری، هم‌بنیانگذار استارتاپ تهران‌فود است.

 • قبل از اینکه‌ استارتاپ خودتان را راه‌اندازی کنید، مشغول چه کاری بودید؟

من قبل از فعالیت در استارتاپ تهران‌فود، کارهای بسیاری انجام دادم که البته ارتباط مستقیمی با حوزه کار استارتاپ نداشت از قبیل واردات و فروش لباس، ساعت و اکسسوری. هرچند فعالیت‌های گذشته من با حوزه استارتاپ تفاوت داشت اما تجربه‌ای که از آنها به دست آوردم، باعث شد تا در فعالیت کاری جدید بهتر و قوی‌تر عمل کنم.

 • ایده استارتاپ تهران‌فود چطور شکل گرفت؟

ابتدا باید اشاره کنم که استارتاپ تهران‌فود زیرمجموعه شرکت شیمیایی تهران است که توسط مرحوم اسدالله خواجه‌پیری که سابقه ‌۲دوره ریاست اتحادیه فروشندگان مواد شیمیایی را به عهده داشته، در سال‌۱۳۶۱ تاسیس شد. در سال ۱۳۹۸ گروه «تهران‌فود» به عنوان دپارتمان غذایی شرکت شیمیایی تهران فعالیت خود را در زمینه واردات و تامین تخصصی مواد اولیه غذایی آغاز کرد. بعد از فوت بنیانگذار شرکت شیمیایی تهران، به درخواست فرزند مرحوم تصمیم گرفتیم که فعالیت شرکت را در این زمینه حرفه‌ای‌تر و گسترده‌تر ا‌دامه دهیم. از یک طرف درخواست تولید‌کنندگان برای فروش محصول‌شان و از طرف دیگر خلأیی که در بازار وجود داشت، باعث شد تا با اعمال تغییرات به روند فروش کالا سرعت ببخشیم. پس از بررسی‌های لازم ابتدا کانال فروش راه انداختیم که با موفقیت در افزایش فروش همراه شد و زمینه‌ای شد برای ایجاد استارتاپی که در حال حاضر به طور جدی و فعال مشغول به کار است.

 • استارتاپ شما چه خدماتی ارائه می‌دهد و کاربران چطور می‌توانند از این خدمات استفاده کنند؟

استارتاپ تهران‌فود در زمینه خرید و فروش مواد اولیه غذایی شیمیایی فعالیت می‌کند. تولید‌کنندگان و همکاران پس از ورود به سایت تهران‌فود می‌توانند سفارشات خود را برای خرید محصول ثبت کنند. پس از ثبت سفارش همکاران ما در واحد فروش با آنها تماس می‌گیرند و نیازشان را تامین خواهند کرد.

 • تهران‌فود از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟

تهران‌فود شامل ۳ بخش اصلی در زمینه تامین مواد اولیه صنایع غذایی است. بخش اول و مهم مجموعه ‌شامل مواد اولیه شیمیایی در صنعت غذا مثل شیرین‌کننده‌ها‌، غلظت‌دهنده‌ها، ضد‌کپک و … است. بخش مواد اولیه ‌شامل لوازم قنادی‌ها مثل کنجد‌، پودر نارگیل، نشاسته‌، پودر کاکائو و… است و بخش سوم شامل حبوبات، خشکبار و دانه‌های روغنی است.

 • از چه زمانی استارتاپ خود را راه‌اندازی کردید؟

استارتاپ تهران‌فود فعالیت رسمی خود را از سال‌۱۳۹۸ آغاز کرد اما مدتی پیش از راه‌اندازی سایت و فروش آنلاین محصولات کار خود را شروع کرده بود.

 • سرمایه اولیه‌تان برای آغاز کار چقدر بود؟

ما مجموعه‌های فعال دیگری داریم ولی این مجموعه قرار بود با سرمایه ‌خودش رشد کند و از فروش کالا هزینه‌های جاری سایت را تامین کردیم. اما مبلغی که در همان ابتدای کار برای راه‌اندازی سایت هزینه شد، چیزی در حدود ۱۵‌میلیون تومان بود.

 • از زمان راه‌‌اندازی تهران‌فود تاکنون چه تعداد کاربر از خدمات آن استفاده کرده‌اند؟

خوشبختانه از زمان راه‌اندازی سایت تاکنون بر‌اساس آمارهایی که داریم بیش از ۲۰۰۰ نفر از خدمات مجموعه تهران‌فود استفاده کرده و مشتری ثابت ما بوده‌اند.

 • شیوه درآمدزایی‌تان چگونه است؟

ما ۱۲ فروشنده داریم که شرکای ما محسوب می‌‌شوند و حقوق ثابت دارند و به علاوه درصدی از سود ‌به آنها اختصاص داده می‌شود. در نهایت پس از کسر هزینه‌ها سود شرکا‌ مشخص و به آنها پرداخت می‌شود. خالص آنچه می‌ماند سود شرکت است.

 • از زمان راه‌اندازی استارتاپ تهران‌فود تاکنون چقدر فروش داشته‌اید؟

راستش عدد دقیقی نمی‌توانم بگویم اما از شرایط کاری‌مان خیلی راضی هستیم و خدا را شکر بالاتر از حد تصورمان این کار جواب داده است، چراکه امروز شرکت‌هایی مثل کیک آشنا، شیرین‌عسل‌، رانی و … در همین سیستم با ما همکار هستند.

 • برای معرفی استارتاپ خود و اینکه بیشتر شناخته شوید، چه کارهایی انجام دادید؟

شرکت در نمایشگاه‌های مختلف به عنوان غرفه‌دار و تبلیغات در گروه‌های صنایع وابسته از جمله مهم‌ترین اهداف تبلیغاتی ما از ابتدای راه‌اندازی تهران‌فود تاکنون بوده است. البته در فضای مجازی هم تبلیغات مخصوص خودمان را داریم و یک بار هم یک کمپین تبلیغاتی برگزار کردیم که آن نیز به‌نوبه خودش در فروش و بهبود عملکرد مجموعه تاثیر خوبی داشت.

 • مهم‌ترین چالش پیش‌روی شما از وقتی که کارتان را شروع کردید چه چیزی بوده؟

نوسان قیمت‌ها و مشکلات ناشی از تحریم‌ها و همچنین در این اواخر مسئله ‌کرونا بیشتر از همه مجموعه‌ ما را تحت تاثیر قرار داده است. اما آنچه بیش از همه در کار ما تاثیرگذار است، نوسان قیمت‌هاست که بسیار آزار‌دهنده است به خصوص با بالا و پایین‌شدن قیمت ارز کار ما به شدت آسیب می‌بیند. البته سرچشمه همه اینها شاید به همان تحریم‌ها برگردد که اوضاع کسب‌و‌کار اقتصادی را برای همه سخت کرده است. کرونا هم که آمد تا تیر خلاص باشد بر پیکر کسب‌و‌کارها، هر‌چند که مجموعه ما همچنان فعالیت خود را با قدرت ادامه می‌دهد اما مشکل بسیار است.

۱ دیدگاه
 1. علی می‌گوید

  چرا توی گوگل نمیشه پیدا کرد این کسب و کار رو؟

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.