جذب سرمایه ۲۲۰ میلیون دلاری یک استارتاپ باشگاه خانگی

0

سال گذشته وقتی همه‌گیری ویروس کرونا همه را مجبور به خانه‌نشینی کرد، بسیاری از کسانی که برای ورزش‌کردن به باشگاه می‌رفتند، سعی کردند در خانه ورزش کنند و با استفاده از اپلیکیشن‌ها نرم‌های قلبی و عروقی و استقامتی را در خانه انجام دهند. 

استارتاپ Tempo سعی کرد این نیاز را برآورده کند. این استارتاپ که ۵سال از تاسیس آن می‌گذرد، توسط معاویه ادلیب و جاش آگوستین ایجاد شد و اخیرا توانسته از موسسه SoftBank مبلغ ۲۲۰‌میلیون دلار سرمایه جذب کند. این استارتاپ قصد دارد این مبلغ را برای پاسخ‌دادن به افزایش تقاضای کاربران و تقویت بخش تحقیق و توسعه خود هزینه کند.

سال گذشته شرکت این استارتاپ رسما تاسیس شد. ابزاری که این استارتاپ به فروش می‌رساند، یک صفحه ال‌سی‌دی ۴۲ اینچی است که یک دوربین سه‌بعدی در آن قرار دارد و به طور مداوم حرکات فرد را اسکن می‌کند و براساس حرکات او به فرد تمرین داده و راهنمایی‌اش می‌کند.

در حال حاضر کالای این استارتاپ در سه رده‌بندی به فروش می‌رسد. رده‌بندی اول دستگاهی ۲ هزار و ۴۹۵ دلاری است که تجهیزات جانبی نظیر دمبل، هالتر، میز تمرین و تقریبا همه وسایلی را که برای یک ورزشکار نیاز است، در خود دارد. در واقع رده نخست این دستگاه یک باشگاه خانگی به همراه یک مربی است‌ و به این ترتیب فرد از رفتن به باشگاه بی‌نیاز خواهد شد.

این دستگاه حرکات فرد را تصحیح خواهد کرد و براساس میزان توان او به او برنامه ورزشی خواهد داد. ایده اولیه این استارتاپ در سال‌۲۰۱۵ شکل گرفت. زمانی که ادلیب و آگوستین Smartspot را ساختند، یک صفحه نمایش بر پایه هوش مصنوعی در سالن‌های ورزشی مورد استفاده قرار می‌گرفت. با کمک این صفحه نمایش مربیان باشگاه‌ها می‌توانستند فرم بدن ورزشکاران تناسب اندام را تجزیه و تحلیل کنند و به تصحیح اشتباهات حرکت‌های ورزشی بپردازند.

در نهایت این نرم‌افزار و این دستگاه بنیانی‌ شد برای تاسیس استارتاپ Tempo.  ادلیب می‌گوید: «من خودم زمانی مربی بدنسازی بودم و خیلی دوست دارم تجربه بهتری برای ورزشکاران ایجاد کنم. معنایش این است که ما به سرمایه‌گذاری ‌روی تکنولوژی اصلی این استارتاپ ادامه خواهیم داد.» البته Tempo در بهترین شرایط زمانی آغاز به کار کرد. وقتی همه‌گیری ویروس کرونا آغاز شد و تقاضا برای راه‌حل‌های مبتنی بر ورزش در خانه بیشتر شد، Tempo توانست توجهات را به خود جلب کند‌ و از اوایل سال‌۲۰۲۰ تا همین اواخر فروش Tempo حدود هزار‌درصد بیشتر شده است. تا جایی که استارتاپ نمی‌تواند همه تقاضاها را به‌موقع حاضر کرده و ارسال کند. تا‌کنون کاربران Tempo حدود ۵ میلیون حرکت ورزشی انجام داده‌اند و بیش از ۴۰ هزار ساعت را صرف ورزش‌کردن کرده‌اند. البته همه این حرکات و ورزش‌ها براساس توصیه‌های دستگاه انجام شده است.

ادلیب تایید می‌کند که «زنجیره تامین یکی از مهم‌ترین موضوعات بوده است. برخی از کارخانه‌ها که در سال‌۲۰۲۰ به دلیل همه‌گیری کرونا تعطیل شدند، چالش‌های Tempo را افزودند.» ادلیب می‌گوید که برای اولین‌بار بود که در این حجم و تعداد، سفارش داشتند.

در دوران همه‌گیری کرونا سفارش‌ها به ناگهان افزایش یافت. از سوی دیگر مجبور بودند به دلیل همه‌گیری و حفظ امنیت کارگران کارخانه برای مدتی کارخانه را تعطیل کنند. به همین دلیل از سفارش‌ها عقب افتادند.  برای Tempo میزان سفارش‌ها بسیار مهم است. خصوصا اینکه پیش‌بینی می‌شود بازار جهانی این استارتاپ تا سال‌۲۰۲۵ به ۲۹ میلیارد دلار برسد. از این رو ادلیب در نظر دارد زنجیره تامین را با سرمایه‌‌ای که جذب کرده تقویت کند و در حاشیه نیز کلاس‌های یوگا و بوکس را ‌به دستگاه بیفزاید.

در حالی‌که واکسیناسیون در آمریکا در حال افزایش است و باشگاه‌ها بار دیگر شروع به کار کرده‌اند، سوال بزرگ این است که آیا مردم همچنان به خرید دستگاه‌های Tempo ادامه خواهند داد و یا اینکه بار دیگر به صورت روزمره به باشگاه‌ها بازخواهند گشت؟ و آیا Tempo موفق خواهد شد خودش را به باشگاه‌های ورزشی تحمیل کند؟ ادلیب معتقد است حالا که مشتریان به ورزش‌کردن در خانه عادت کرده‌اند، باز هم ترجیح خواهند داد در خانه ورزش کنند، چون این کار برایشان راحت‌تر است. علاوه بر این، برخی تحقیقات نشان داده که ۸۱ درصد افراد بالای ۴۰سال ترجیح می‌دهند در خانه ورزش کنند. اگر نتایج این تحقیق درست باشد، در نتیجه استارتاپ‌هایی مثل Tempo همچنان روند درآمدزایی و سودآوری خود را ادامه خواهند داد.

 

ارسال دیدگاه
امتیاز بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.