انتخاب سردبیر

معرفی کتاب دوباره فکر کن

می شه دوباره فکر کنی!

آدام گرانت از نویسندگانی است که آثارش در ایران به خوبی شناخته شده و نامش برای کتابخوانان ایرانی ‌آشناست. کتاب «دوباره فکر کن» آدام گرانت به موضوعات و باورهای قدیمی ما می‌پردازد و سعی دارد به ما کمک کند تا بتوانیم به صورت ریشه‌ای در افکار خود تجدید‌نظر کنیم. او در ابتدا سعی می‌کند که باور ما را نسبت به خود مقوله تجدید‌نظر تغییر دهد. گرانت می‌گوید که بیشتر دانشجویان فکر می‌کنند که اگر بخواهند سوالات خود را بررسی مجدد کنند احتمالا پاسخ اشتباه را بر‌می‌گزینند و اشتباه خواهند کرد. او این باور را زیر سوال می‌برد:

حدود سه‌چهارم محصلان اعتقاد دارند که تجدید‌نظر درباره پاسخ، به ضررشان خواهد بود. کاپلان که یک کمپانی آموزشی بزرگ است، چنین توصیه‌ای داشت: «در هنگام تغییر پاسخ بسیار احتیاط کنید. تجربه نشان می‌دهد خیلی از محصلانی که جواب‌هایشان را تغییر می‌دهند، در نهایت پاسخ اشتباه را برمی‌گزینند.

با تمام احترامی که برای آموزه‌های تجربی قائلم اما شواهد دقیق را ترجیح می‌دهم. یک گروه سه نفره از روانشناس‌ها پس از بررسی جامع روی 33 مطالعه تحقیقاتی، به این نتیجه رسیدند که اکثر تجدید‌نظرها در تک تک این مطالعات به حذف پاسخ غلط و انتخاب پاسخ صحیح ختم شدند. این پدیده را اشتباه حدس اولیه می‌نامند.

او در این کتاب به صورت مفصل به مزایا و دلایلی که باید هر‌از‌گاهی افکار و عقاید خود را غبارروبی کنیم و در مورد آنها تجدید‌نظر کنیم، می‌پردازد. آدام گرانت تاکید می‌کند که در دنیای امروز توانایی تجدید‌نظر‌کردن مانند یک مهارت فکری است که بدون آن پیشرفت و موفقیت در دنیای کنونی به‌شدت دشوار خواهد بود.

شاید شما هم آن مثال معروف را درباره قورباغه‌ها شنیده باشید که گفته می‌شد اگر درجه حرارت آبی که درون آن قرار دارند را به تدریج بالا ببریم، قورباغه قادر به تشخیص تغییر حرارت نخواهد بود و در آب جوش آنقدر می‌ماند تا بپزد! گرانت در بخشی از کتاب به این موضوع اشاره می‌کند:

اخیراً قدری تحقیق درباره‌ی این داستان متداول انجام دادم و متوجه یک مسئله شدم: حقیقت ندارد. اگر قورباغه در آب جوش انداخته شود، دچار سوختگی شدید خواهد شد، بنابراین شاید بتواند فرار کند و شاید هم نتواند. درحالی‌که قورباغه‌ی دیگر در آبِ درحال جوش،‌‌ وضع بهتری دارد: به‌محض اینکه دمای آب آزاردهنده شود، از آن بیرون می‌پرد. این قورباغه‌ها نیستند که توان ارزیابی مجدد نداشته باشند، ما چنین مشکلی داریم. پس از شنیدن و پذیرش صحت یک داستان، به‌ندرت به خودمان زحمت می‌دهیم تا درستی آن را زیر سوال ببریم.

اکثر ما به دانش و تخصصمان افتخار می‌کنیم و خیلی دوست داریم پای باورها و عقایدمان بمانیم. در یک دنیای باثبات، چنین طرز فکری منطقی خواهد بود و ثبات عقیده‌ی ما، عواید قابل توجهی را به همراه خواهد داشت. اما مشکل اینجاست که دنیای ما به‌سرعت تغییر می‌کند و باید معادل زمانی که صرف تفکر می‌کنیم، برای بازنگری و اصلاح تفکرات‌مان هم وقت بگذاریم.

این تجدیدنظرها تنها به حوزه عقاید قدیمی و اشتباه محدود نمی‌شوند بلکه آدام گرانت ما را دعوت می‌کند تا درباره هوش هم تجدیدنظر کنیم و بدانیم هوشی که باعث موفقیت ما خواهد شد آن تعریف متداول و قدیمی را ندارد.

این کتاب به ما کمک می‌کند تا از دریچه جدیدی به خود و عقاید خود نگاه کنیم و متوجه شویم چیزهایی که نمی‌دانیم تا چه اندازه قدرتمند هستند.

نام:

دوباره فکر کن

نویسنده:

آدام گرانت

مترجم:

تیم ترجمه نشر نوین

نشر:

نشر نوین

قیمت:

65 هزار تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.