معرفی گروه کسب‌وکارهای نوین «آن»

0

صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه گروه کسب‌وکارهای نوین «آن» بر روی «پلتفرم دونگی»، به عنوان یکی از بزرگ¬ترین پلتفرم‌های تامین مالی جمعی (Crowdfunding) کشور سرمایه‌گذاری کرد.

توسعه فناوری‌های ارتباطاتی و اطلاعاتی و رشد صنعت۴.۰ نه تنها به معنای ورود بازیگران جدید عرصه فناوری همراه با افزایش سهم این بازیگران نوآمده در اقتصاد بوده است؛ بلکه تاثیر اصلی این توسعه فناوری، تغییر کسب‌وکارهای اقتصاد متداول است. به این ترتیب بازسازی و نوسازی بخش تولیدی کلیدی کشور بر پایه فناوری‌های نوین، تبدیل به یک ضرورت در بخش‌های اقتصادی کشور شده است. بخش معدن با سهم بالای ارزش افزوده در تولید ناخالص داخلی و همچنین سهم قابل توجه صادراتی نیز به دلیل این تغییرات جهانی، در آستانه تحولات فناورانه قرار گرفته است.

گروه معدنی زرین، به عنوان بزرگترین بازیگر سرب و روی خاورمیانه با بیش از ۹۰ معدن در کشور، در مواجهه با این تغییرات، گروه کسب‌وکارهای نوین «آن» را با هدف جذب و توسعه فناوری، خصوصا فناوری‌های مرتبط با زنجیره ارزش معدن شکل داده است. در این راستا، گروه کسب‌وکارهای نوین «آن» شامل آکادمی «آن‌سو»، صندوق جسورانه «آن»، شتابدهنده ماینتک و شرکت‌های تخصصی، ماموریت پیوند میان اکوسیستم استارت‌آپی را با یک مجموعه بزرگ معدنی بر عهده دارد. گروه کسب‌و‌کارهای نوین آن، به عنوان یکی از ۲۶ شرکت زیرمجموعه هلدینگ صنعتی و معدنی زرین تلاش دارد تا استارت‌آپ‌هایی که می‌توانند در زنجیره ارزش معدن، ارزش افزوده ایجاد کنند را شناسایی کرده و در آن‌ها سرمایه‌گذاری کند.

  • معرفی پلتفرم دونگی

تامین مالی جمعی (کرادفاندینگ) به عنوان ابزار تامین مالی نوآوری در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته است. اندازه بازار جهانی این حوزه ۲.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ برآورد می‌شود. کرادفاندینگ به عنوان یکی از نهادهای کلیدی هر اکوسیستم استارت‌آپی، نه تنها ماموریت گردآوری سرمایه‌های خُرد را بر عهده دارد، بلکه بیش از آن ابزاری برای پیوند شهروندان به اکوسیستم استارت‌آپی است تا هم ابزاری برای مشارکت اقتصادی فراگیر باشد و هم معیاری برای سنجش رویکردهای اجتماعی به نوآوری‌ها.

تامین مالی جمعی در سال ۱۳۹۷ به تصویب شورای عالی بورس و اوراق بهادار رسیده و به صورت عملیاتی از زمستان ۹۹ بر اساس این آیین‌نامه و با مجوز فرابورس آغاز به کار کرد. شرکت سامانه‌نگار آتنا با راه‌اندازی «پلتفرم دونگی» یکی از نخستین بازیگران این عرصه بوده است.

بنیان‌گذاران اولیه این استارت‌آپ پیش از رسمی شدن فعالیت تامین مالی جمعی برای کسب‌وکارها، از طریق پلتفرم «مهربانه» سابقه تامین مالی‌های جمعی گسترده خیریه و دگردوستانه را به مدت بیش از ۵ سال در کارنامه خود دارند.

جعفر محمدی هم‌بنیان‌گذار پلتفرم‌های مهربانه و دونگی، مدیرعامل سامانه‌نگار آتنا (دونگی) است. کامران خوشی نیز به عنوان یکی از فرشتگان کسب‌وکار (Business Angel) شناخته‌شده در ایران که پیش از این از هم‌بنیان‌گذاران زورق بوده است، سرمایه‌گذار اولیه و عضو هیات مدیره دونگی است.

  • درباره سرمایه‌گذاری

روز گذشته، طی یک مراسم رسمی در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ماه، قرارداد سرمایه‌گذاری بین گروه کسب‌وکارهای نوین «آن» و «پلتفرم دونگی» به امضای طرفین رسید. سرمایه‌گذاری گروه زرین بر این پلتفرم در مجموع بالغ بر ۱۱۰ میلیارد ریال بوده است.

مشکات اسدی مدیرعامل گروه کسب‌وکارهای آن، در خصوص این سرمایه‌گذاری چنین می‌گوید: سرمایه‌گذاری‌های این صندوق به قصد توسعه فعالیت‌های استارتاپی مرتبط با کل زنجیره ارزش معدن و صنایع معدنی زیر چتر مفهوم انقلاب صنعتی چهارم است. این سرمایه‌گذاری‌ها با هدف تلفیق فناوری‌های لبه تحول دیجیتال با صنایع معدنی که هنوز در بسیاری موارد با الگوهای سنتی اداره می‌شوند، انجام می‌شود.

سرمایه‌گذاری روی پلتفرم دونگی تلاشی برای رسیدن به دو هدف عمده است؛ اول تامین مالی جمعی برای اکتشاف معادن کوچک و متوسط و دوم حمایت از استارتاپ‌های حوزه محیط زیست و نیروی انسانی مرتبط با صنایع و معادن. البته حوزه فعالیت‌های پلتفرم دونگی به صورت عمومی باقی خواهد ماند، ولی حوزه معدن در این پلتفرم در همکاری با گروه زرین توسعه پیدا خواهد کرد.

این سرمایه‌گذاری از سوی صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر تنها به تزریق پول به یک پلتفرم محدود نمی‌شود، بلکه گروه «آن» به نمایندگی از گروه صنعتی و معدنی زرین، وظیفه بررسی، ارزیابی طرح‌ها و همکاری در نهایی‌سازی آن‌ها، تامین ضمانت سرمایه‌گذاری در طرح‌های مرتبط و نظارت فنی و مالی آنها را نیز بسته به طرح‌ها بر عهده خواهد گرفت».

نفیسه آزاد مدیر سرمایه‌گذاری جسورانه آن نیز در این خصوص بیان می‌کند: «اساساً استراتژی‌های سرمایه‌گذاری ما در گروه آن مبتنی بر حمایت‌های غیرمادی، خصوصا ایجاد پیوندهای استراتژیک میان استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای متداول و بزرگ اقتصادی است. در حقیقت سرمایه مادی تنها یکی از انواع سرمایه‌گذاری است و اتفاقا استارت‌آپ‌ها به سرمایه‌های دانشی یا نمادین یا اجتماعی برای رشد خود بیشتر از سرمایه اقتصادی نیاز دارند. در راستای این استراتژی، سرمایه‌گذاری در پلتفرم دونگی نیز ترکیبی از سرمایه‌گذاری نقدی و غیرنقدی است».

پیوند میان گروه صنعتی و معدنی زرین با پلتفرم دونگی فراتر از رابطه‌ای صرفا اقتصادی و در قالب موارد زیر تعریف شده است:

  1. گروه زرین به عنوان یک کاربر دونگی می‌تواند فراخوان‌های تامین مالی در طرح‌های مناسب معدنی و صنعت۴.۰ را در این پلتفرم منتشر کند تا از این طریق زمینه‌ساز مشارکت اقتصادی عمومی باشد. همچنین این گروه می‌تواند به به عنوان سرمایه‌گذار در طرح‌های مرتبط با حوزه‌های فعالیت خود سرمایه‌‌گذاری کند.
  2. ارزیابی طرح‌های معدنی و صنعتی نیازمند تخصص و مهارت‌های اقتصادی و کسب‌وکاری است که گروه زرین با توجه به حضور شرکت‌های مختلف خود در بورس و توانمندی در بخش تامین مالی می‌تواند در ارزیابی‌های اقتصادی به عنوان نهاد تخصصی این پلتفرم همکاری کند.
  3. بازطراحی نظام وثائق: رشد تامین مالی جمعی نیازمند اعتماد عمومی است. استفاده از سازوکارهای جدید برای تامین ضمانت طرح‌ها می‌تواند زمینه‌ساز شکل‌گیری این اعتماد عمومی باشد، که این موضوع توسط گروه زرین پشتیبانی خواهد شد.»

جعفر محمدی، مدیرعامل پلتفرم دونگی نیز در خصوص این سرمایه‌گذاری جسورانه اظهار داشته است: «پیش‌بینی ما این است که تامین مالی جمعی در پایان سال جاری، رشد بیش از ده برابری را به نسبت سال گذشته تجربه کند. دونگی به عنوان یک پلتفرم پیشرو در تامین مالی جمعی کشور امیدوار است سهم ۲۵٪ فعلی خود در این بازار را تا پایان سال رشد قابل توجهی دهد تا کماکان به عنوان بازیگر جریان‌ساز این حوزه در صدر بماند. ایجاد پیوند بین سرمایه‌گذاران نهادی و بازار تامین مالی جمعی، ایجاد قالب‌هایی برای تسریع در تامین مالی، تعریف بازارهای خاص (Niche Market)، و بهره‌‌گیری موثرتر از رسانه‌های نوین برای فرهنگ‌سازی و توسعه بازار، مهم‌ترین استراتژی‌های دونگی برای رسیدن به این اهداف هستند. همکاری استراتژیک با یکی از مطرح‌ترین بازیگران معدن خاورمیانه برای توسعه تامین مالی جمعی در بازار خاص معدن از نخستین خروجی‌های این راهبردهاست و سایر برنامه‌های دونگی در راستای اجرایی‌سازی این استراتژی‌ها به زودی اعلام خواهد شد»

 

ارسال دیدگاه
امتیاز بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.