در ستایش اشتیاق

0

داشتن ایده ناب، تجربه، تیم خوب و دانش و حتی پول زیاد؟ کدام یک از اینها را می‌توانید مهم‌ترین عامل موفقیت یک استارت‌آپ در نظر بگیرید؟ 

هر کدام از اینها نقشی حیاتی در موفقیت شما دارند. حتی شما می‌توانید برای آن یک متر و معیار تعریف کنید و به عدد و به صورت علمی حساب کنید که میزان درصد تاثیرگذاری هر کدام از این موضوع‌ها چقدر و به چه میزان بوده است.

اما موفقیت یک کسب و کار  یا حرکت در مسیر کارآفرینی نیاز به یک مورد نامشهود دیگر دارد که نبودش می‌تواند تمام پارامترهایی را که در بالا به آن اشاره کردیم به طور کامل از کار بیندازد.

Passion یا اشتیاق، یک نیروی حیاتی برای پشت سر گذاشتن اوقات خوب و بد در مسیر کارآفرینی است. اگر علاقه زیادی به ساخت و ساز خود ندارید، بهتر است همین الان هم چمدان خود را ببندید و هرچه ساخته‌اید فراموش کنید. زیرا استارت آپ شما هرگز کارساز نخواهد بود.

نگاهی به فرهنگ لغت بیندازید، تعریف شور و شوق، نیرویی بسیار بزرگ برای انجام یک فعالیت است.  انگار اشتیاق در ما به وجود آمده است و در مسیر کارآفرینی به شما کمک می‌کند.

به تعریف بهتر اشتیاق نیروی ابرقهرمانی کسب و کار شماست. قرار است آنجایی که کاری از دستتان برنمی‌آید، به کمکتان بیاید.

این یک انرژی واگیردار در کسب و کار شماست که اگر از جانب شما در تیم وجود داشته باشد در نهایت انرژی و انگیزه هر کارمندی را در دفتر شما تغذیه می‌کند.

اما اشتیاق چطور به وجود می‌آید؟ شواهد نشان می‌دهد، شور و شوق به انجام یکی کار، علاوه‌بر علایق شخصی، رابطه مستقیم با بازخورد افراد دیگر دارد. یعنی زمانی که شما اطمینان دارید، با انجام کاری بازخورد خوبی از اطرافیانتان می‌گیرید، شور بیشتری هم برای انجام آن کار دارید. به تعریف ساده‌تر، اشتیاق به انجام یک کار رابطه مستقیم با احساس مفید بودن دارد. حالا اگر کمی بازتر به ماجرا نگاه کنید، این احساس مفید بودن می‌تواند در ابعاد جامعه‌هایی که شما در آن حضور دارید تعریف شود و هرچه احساس مفید بودن به جامعه بزرگ‌تر و بازخورد بیشتر باشد، اشتیاق و شور شما نیز بیشتر می‌شود.

اشتیاق می‌تواند حتی پروژه‌هایی که درصد موفقیت پایینی دارند را هم به موفقیت برساند. شور به یک کار یا یک ایده می‌تواند دقیقا مثل یک چسب، تمام اجزای تیم شما را به هم متصل کند و باعث شود تیم برای چیزی بیشتر از اعداد و ارقام و نمودارهای تحلیلی تلاش کند. برای خود بودن، تاثیرگذار بودن، مفید بودن در جامعه‌ای که قرار است نقشی اساسی در آن بازی کنید. اشتیاق نیروی ابرقهرمانی شماست، آن را دست کم نگیرید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.