انتخاب سردبیر بازاریابی

google keyword planner چیست و چه کاربردی دارد؟

گوگل کیورد پلنر به کمک تولیدکنندگان محتوا آمده تا کلمات کلیدی مختلف را برای شما تحلیل کند
گوگل کیورد پلنر به کمک تولیدکنندگان محتوا آمده تا کلمات کلیدی مختلف را برای شما تحلیل کند و یک کلمه کلیدی مناسب را پیشنهاد دهد.

اصلی‌ترین بخش و مهم‌ترین بخش تولید محتوا قطعا انتخاب کلمه کلیدی مناسب است. ممکن است بارها و بارها محتوای مفیدی تولید کرده باشید اما آنطور که انتظار می‌رفته، بازدید نداشته. گوگل کیورد پلنر به کمک تولیدکنندگان محتوا آمده تا کلمات کلیدی مختلف را برای شما تحلیل کند و یک کلمه کلیدی مناسب را پیشنهاد دهد.

Google Keyword Planner چه کاربردی دارد؟

متاسفانه در حال حاضر بسیاری از افرادی که در حوزه تولید محتوا مشغول به کار هستند، از وجود چنین ابزار جامع و معتبری اطلاع ندارند. این ابزار می‌تواند به شما در مورد محبوبیت و یا همان ترندبودن یک کلیدواژه اطلاعات دهد.

در گذشته ابزار گوگل کیورد پلنر میزان دقیق والیوم بازدید ماهانه را کاملا رایگان در اختیار مخاطبان خودش قرار می‌داده.

چطور به این ابزار دسترسی پیدا کنیم؟

خب، قطعا با وجود این همه تعریف راغب شده‌اید که حداقل یک بار محیط این نرم‌افزار را ببینید و چند مورد کیوردی که درون ذهنتان دارید را با گوگل در میان بگذارید.

خوشبختانه برای دسترسی به این ابزار رایگان گوگل اصلا نیاز به عملیات خاصی نیست. وارد وب‌سایت گوگل کیورد پلنر شوید و بعد از کلیک‌کردن روی گزینه Go to Keyword Planner، وارد صفحه‌ دیگری با نام What’s your main advertising goal خواهید شد.

توجه داشته باشید که در این صفحه روی هیچ‌کدام از این گزینه‌ها کلیک نکنید. در اصل شما باید روی نوشته کوچک Experienced with Google Ads که در پایین گوشه چپ صفحه قرار دارد، کلیک کنید.

در صفحه بعد شما باید تصمیم بگیرید که آیا قصد ایجاد کمپین تبلیغاتی را دارید یا نه. اگر قصد این کار را دارید که باید از بین گزینه‌ها یکی را انتخاب کنید، اما اگر اینطور نیست بهتر است روی Create an account without a campaign کلیک کنید تا یک حساب کاربری بدون کمپین برای شما ساخته شود.

در صفحه بعد گوگل از شما می‌پرسد که از کدام کشور مایل به پرداخت و خرید اینترنتی هستید و به چه واحد پولی قصد این کار را دارید. تنها روی Submit کلیک کنید و نگران چیزی نباشید.

گوگل در این قسمت از شما شماره کارت اعتباری‌تان را نمی‌پرسد!خب، تمام شد. حالا می‌توانید با کلیک روی گزینه Explore your account، وارد حساب کاربری خودتان شوید.

این پنجره به نوعی داشبورد شماست و می‌توانید از آن به قسمت‌های مختلف ابزار گوگل دسترسی پیدا کنید. برای شروع روی گزینه ابزار در گوشه سمت راست بزنید و روی گزینه Switch to expert mode کلیک کنید تا داشبورد شما به یک داشبورد تخصصی تبدیل شود.

بعد از اینکه صفحه مجددا بارگذاری شد، دوباره روی گزینه ابزار‌ها بزنید تا پنل شما به صورت کامل باز شود.

چطور با این ابزار کار کنیم؟

شما به دو طریق می‌توانید از گوگل کیورد پلنر استفاده کنید. روش اول استفاده از Find keywords و روش دوم هم استفاده از Get search volume and forecasts، که البته هر دوی اینها در بخش Google planner صفحه ابزار قرار دارند.

Find keyword

در این قسمت شما می‌توانید کلمات، عبارات و یا حتی لینکی که به نظرتان با کسب‌وکار و سایت شما ارتباط دارد را وارد کنید. گوگل این امکان را به شما می‌دهد که تا ۱۰ کلید واژه مختلف را که در ذهنتان است، وارد کنید.

بعد از واردکردن کلیدواژه‌های مدنظرتان، گوگل کلمات کلیدی مختلفی را به شما پیشنهاد می‌دهد. شاید در نگاه اول تصور کنید که در مقایسه با ابزار‌‌های دیگر، تعداد کلمات کلیدی پیشنهادی گوگل کمتر است، اما باید بدانید از نظر خاص‌بودن، این کلمات در مقام بالایی قرار دارند.

خب، در این قسمت یک جدول مشاهده می‌کنید. این جدول چند پارامتر مختلف دارد که کمی در مورد آنها توضیح می‌دهیم: Avg. monthly searches: این میزان میانگین (حداقل و حداکثر) دفعاتی را نشان می‌دهد که یک کلیدواژه در ماه سرچ شده.

Competition: این ستون نشان‌دهنده میزان سطح رقابت است. به این ترتیب اگر روی میزان High قرار گرفته باشد، یعنی بازار رقابت در مورد این کلید واژه بسیار داغ است و برای ورود به این رقابت باید خیلی قدرتمند ظاهر شوید.

Top of page bid: واحد این ستون به دلار است. این یعنی شما باید چقدر حدودا برای Ads و به صورت کلی تبلیغات هزینه کنید تا کلیدواژه شما در صفحه اول دیده شود.

Get search volume and forecasts

خب، حالا نوبت به این بخش رسید. فرض کنیم که شما یک لیست از کلیدواژه‌های مختلف را در دست دارید و می‌خواهید معیار‌های مختلف آن را بررسی کنید. در این قسمت ابزار گوگل پلنر کافی است لیست خود را قرار دهید و متغیرهای مختلف را بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.