استارتاپ‌های ایرانی انتخاب سردبیر

کافیه دستپخت خوبی داشته باشی

در استارتاپ غذالند فرقی نمیکنه اهل کجای ایران باشی

استارتاپ غذالند
استارتاپ غذالند با تمرکز بر گردآوری هنر آشپزی اقوام ایرانی قصد دارد با معرفی غذای قومیت‌ها از ترک، کُرد، بلوچ، عرب گرفته تا فارس و ترکمن بستری برای آموزش پخت انواع غذاهای ایرانی باشد‌.

بنیانگذار:
یاسمن مقصودیان
و امین فنایی
سال شروع فعالیت: 97
محل استقرار: تهران
اشتغالزایی: 2 نفر
سرمایه‌ اولیه:
20 میلیون تومان

استارتاپ غذالند توسط یاسمن مقصودیان و امین فنایی بنیانگذاری شده است. یاسمن دانش‌‌آموخته رشته مدیریت بازرگانی از دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب است. امین فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته MBA از دانشگاه خوارزمی تهران است. امین و یاسمن هر دو 33 ساله و متولد شهر تهران هستند. آنچه در ادامه می‌‌خوانید، گفت‌وگوی ما با یاسمن مقصودیان هم‌بنیانگذار استارتاپ غذالند است.

 • قبل از اينكه ‌استارتاپ خودتان را راه‌اندازي كنيد، مشغول چه كاری بودید؟

من قبل از شروع فعالیت غذالند به عنوان حسابرس در شرکت‌‌ها کار می‌کردم.

 • ايده استارتاپ غذالند چطور شكل گرفت؟

من از دوران نوجوانی علاقه بسیار زیادی به آشپزی داشتم و همیشه با ایده‌های جدید و ایجاد تنوع در آشپزی همواره سعی در تهیه غذاهای متنوع داشتم، همین روحیه و اشتیاق در خصوص آشپزی و به ویژه جست‌وجو در خصوص دستور پخت غذاهای اقوام ایرانی که برخی موارد در هیچ کتابی هم ثبت نشده بود، باعث شد تا ایده راه‌اندازی استارتاپ غذالند در ذهنم ایجاد شود. به این ترتیب تصمیم گرفتم با کنار گذاشتن شغل قبلی خود و تمرکز ‌روی ایده غذالند، کسب‌و‌کار شخصی خودم را که با علایق و رویاهایم همراه بود، ایجاد کنم.

 • استارتاپ شما چه خدماتی ارائه می‌دهد و كاربران چطور می‌توانند از این خدمات استفاده كنند؟

شبکه اجتماعی آشپزی غذالند با تمرکز بر گردآوری هنر آشپزی اقوام ایرانی در یک شبکه یکپارچه تحت وب قصد دارد تا به معرفی انواع دستپخت قومیت‌ها از ترک، کُرد، بلوچ، عرب تا فارس و ترکمن پرداخته و بستری باشد تا آموزش پخت انواع غذای ایرانی از پیش‌غذای اشتها‌آور سالاد، سوپ، آش و حلیم تا غذای اصلی برنج، خورشت، آبگوشت، کوکو، کتلت، دلمه و کوفته، کباب ایرانی، ماکارونی و پاستا، غذای گیاهی، برگرها و انواع دسر، سس و چاشنی، شیرینی و کیک و نان توسط کاربران به اشتراک گذاشته شود. گستره دستپخت‌های سایت سرزمین غذا با توجه به وسعت مخاطبان و فراگیر‌‌بودن هنر آشپزی کاربران آن از مرز خاکی ایران فراتر رفته و آموزش‌هایی از انواع غذای فرنگی نیز در این سایت ارائه شده است. کاربران این شبکه آشپزی می‌توانند روزانه از جدید‌ترین دستپخت‌های منتشر‌شده استفاده کنند و نظر خود را در خصوص نتیجه آشپزی با یکدیگر به اشتراک بگذارند. در این راستا امکان ثبت دستور پخت و تعامل کاربران با یکدیگر را در سایت غذالند فراهم کرده‌ایم.
کاربران در هر لحظه می‌توانند بر اساس دسته‌بندی‌های مختلف دستور پخت غذای مورد نظر خود را پیدا کنند. همچنین با توجه به نیازمندی کاربران امکان خرید سریع مواد اولیه مربوط به هر دستور پخت در سایت فراهم شده است. غذالند به عنوان‌ هاب اصلی ارائه خدمات آشپزی در تلاش است تا کلیه نیازمندی‌های افراد برای آشپزی را فراهم کند، در همین این راستا خدماتی از آموزش آماده‌سازی و پخت گرفته تا تامین مواد اولیه و ملزومات آشپزی را در خود جای داده است. بنابر‌این در این سایت هر شخص می‌تواند دستور پخت غذای مورد نظر خود را ثبت کند و نیز تصاویر و آموزش‌های ویدئویی خود را با کاربران به اشتراک بگذارد. غذالند نیز با تخصیص امتیاز به کاربران به ازای فعالیت در سایت برای آنها مزایایی را در باشگاه آشپزان غذالند در نظر می‌گیرد.

 • غذالند از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟

غذالند شامل بانک کاملی از دستور پخت غذا، کیک و شیرینی، دسر و نوشیدنی و به ویژه دستور پخت غذاهای بومی ایرانی است که در کنار این مجموعه بخش مجله غذالند به انتشار تجربیات آشپزی، خواص مواد غذایی مختلف و تریم‌های مورد نیاز افراد در زمینه آشپزی می‌پردازد. پروفایل کاربران غذالند نیز نمایش‌دهنده تخصص و تبحر افراد در حوزه آشپزی است، از این رو‌ مورد استقبال کسب‌و‌کار‌های خانگی در حوزه آشپزی قرار گرفته است.

 • از چه زمانی استارتاپ خود را راه‌اندازی کردید؟

استارتاپ غذالند فعالیت رسمی خود را از فروردین ماه سال‌1397 ‌آغاز کرد و خوشبختانه تا امروز بدون وقفه به کار خود ادامه داده است.

 • سرمایه اولیه‌تان برای آغاز کار چقدر بود؟

سرمایه اولیه این کار بیشتر از پس‌انداز خودمان تامین شد که ‌مبلغی در حدود 20 میلیون تومان بود. در کل بیشتر هزینه‌ها به دلیل استقبال زیاد کاربران مربوط به نگهداری سایت غذالند بوده است.

 • از زمان راه‌‌اندازی غذالند تاکنون چه تعداد کاربر از خدمات آن استفاده کرده‌اند؟

از زمان راه‌اندازی استارتاپ غذالند تاکنون حدود دو سال و نیم گذشته و در این مدت توانسته‌ایم پاسخگوی نیاز بیش از 8 میلیون بازدیدکننده سایت باشیم.

 • شیوه درآمدزایی‌تان چگونه است؟

شیوه درآمد‌زایی در نظر گرفته شده برای این سایت Affiliate Marketing در کنار تبلیغات هدفمند است به نحوی که اولویت اصلی فراهم آوردن فضایی کاربر‌پسند برای بازدید‌کنندگان سایت باشد. در بازاریابی وابسته که به آن فروش رابطه‌ای نیز گفته می‌شود، فرآیندی است که یک برند یا عرضه‌کننده‌‌ یک کالا، به عنوان مثال یک خرده‌فروش کتاب، با دادن کمیسیون به شخص ثالث برای کالاهای خود بازاریابی انجام می‌دهد و مشتری جذب می‌کند. به عبارت دیگر، بازاریابی وابسته معرفی کالا و خدمات یک فروشنده به یک خریدار است. در بازاریابی وابسته شما از طریق سایت، ایمیل، رسانه‌های اجتماعی و غیره برای محصولات یک فروشنده مشتری جذب می‌کنید و در ازای هر مشتری سود را با فروشنده شریک می‌شوید. این دقیقا همان کاری است که ما در استارتاپ غذالند انجام می‌دهیم.

 • از زمان راه‌اندازی استارتاپ غذالند تاکنون چقدر فروش داشته‌اید؟

با توجه به مدل درآمدزایی در نظر گرفته شده برای سایت غذالند و مدت زمان حیات مجموعه 6ماه دیگر می‌توانیم به اهداف بازاریابی خود دست پیدا کنیم اما تا این لحظه از طریق پیاده‌سازی روش‌های همکاری در فروش و تبلیغات درآمد اولیه خوبی به دست آمده که تماما برای بهبود کیفیت خدمات سایت هزینه شده است.

 • برای معرفی استارتاپ خود و اینکه بیشتر شناخته شوید، چه کارهایی انجام دادید؟

سایت غذالند هدف اصلی خود را بالا آمدن از طریق Organic Search در نظر گرفته است و تا این لحظه به دلیل انتشار مطالب مفید و مورد اقبال مخاطب عمدتا از طریق موتورهای جستجوگر به‌سادگی در دسترس بوده‌ایم. همچنین این سایت در سال‌97 با شرکت در جشنواره وب و موبایل ایران توانست در بین 5 سایت اول حوزه سبک زندگی قرار گیرد که خود این موضوع به دیده‌شدن هر چه بیشتر ما کمک کرد. طبیعتا کمک گرفتن از ظرفیت‌های فضای مجازی هم بخش دیگری از روند تبلیغاتی غذالند محسوب می‌شود.

 • مهم‌ترين چالش پیش‌روی شما از وقتي كه كارتان را شروع كرديد، چه چيزي بوده؟

چالش عمده ما از زمان ایجاد غذالند تهیه زیر‌ساخت و بستر لازم برای استقرار سایت و تامین آپ‌تایم 100 درصدی بوده تا کاربران بتوانند در هر لحظه از خدمات سایت به بهترین نحو ممکن بهره‌مند شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.