تکنولوژی محتوای برند

آشنایی کامل با مدل های هواپیمایی ایرباس

بیشتر افراد وقتی برای خرید بلیط هواپیما اقدام می کنند، ناخودآگاه فکرشان به هواپیمای ایرباس می رود. ایرباس شرکت شناخته شده در میان مسافران است. خیلی از ما پس از خرید بلیط هواپیما خارجی، اکثرا مسافرت‌های هوایی مان را در سراسر دنیا با این شرکت انجام داده ایم. در این مطلب می خواهیم اطلاعاتی درمورد این شرکت هواپیماسازی به شما ارائه دهیم.

بیشتر افراد وقتی برای خرید بلیط هواپیما اقدام می کنند، ناخودآگاه فکرشان به هواپیمای ایرباس می رود. ایرباس شرکت شناخته شده در میان مسافران است. خیلی از ما پس از خرید بلیط هواپیما خارجی، اکثرا مسافرت‌های هوایی مان را در سراسر دنیا با این شرکت انجام داده ایم. در این مطلب می خواهیم اطلاعاتی درمورد این شرکت هواپیماسازی به شما ارائه دهیم.

شرکت هواپیماسازی ایرباس از گذشته تا کنون

جنگ جهانی دوم اثرات زیادی را بر فضای صنعتی هواپیمای جهانی، بخصوص در قاره اروپا گذاشت. بسیاری از کشورهای اروپایی ائتلافی تشکیل دادند تا با شرکتهای هواپیماسازی آمریکا مانند بویینگ، لاکهید، مک دانل داگلاس و کورپوریشن رقابت کنند. با تمام تلاش شرکت های اروپایی برای پیروزی در رقابت، کشور آمریکا در زمینه صنعت هوایی پیشرفتهای شگفت انگیزی داشت.

در سال ۱۹۵۶ و در نمایشگاه هوایی پاریس پایه های اولیه شرکت هواپیمایی ایرباس ایجاد شد. در این نمایشگاه بسیاری از صاحبان شرکت‌های هواپیمایی اروپایی که در میان آنها شرکت های هواپیمایی کوتاه برد و میان برد هم وجود داشت درباره نیاز شدید به یک هواپیمای جدید برای مسافران بسیاری که دارای بلیط هواپیمای خارجی بودند، تبادل نظر و بحث کردند. در همین موقع بود که دولت بریتانیا نیز با استفاده از امکاناتی که شرکت هاوکر سایدلی و ۲ شرکت هواپیمایی فرانسوی  در اختیارش می گذاشتند، طرح نخستین هواپیمای ایرباس را به مذاکره گذاشت.

بودجه اولیه ایرباس هم در سال ۱۹۶۶ از طرف سه شرکت به نام  اوییسن فرانسوی، آربایتشگماینشافت ایرباس آلمانی و هاوکر سیدلی انگلیسی به دولت هایشان ارائه شد و تایید نهایی نیز گرفته شد. آنها برای نخستین بار ساخت هواپیما را به نام ایرباس ۳۰۰ به عهده گرفتند که ظرفیت جابجایی ۳۲۰ مسافر را داشت. این هواپیما دارای دو موتور جت نیز بود.

اجزای مختلف دیگر این هواپیما نیز پس از انتشار بیانیه بین شرکا تقسیم شد. اما انگلستان به طور کامل خود را از این پروژه خارج کرد و در نهایت سهام این شرکت آلمانی به صورت ۵۰ درصد میان دو شریک دیگر تقسیم شد. در سال ۱۹۷۰ و پس از فراز و نشیب‌های بسیار شرکت ایرباس به صورت کاملا رسمی تاسیس شد.

خرید بلیط هواپیمای خارجی بسیاری در سراسر دنیا برای مسافرت با این هواپیما منتظر بودند تا در سال ۱۹۷۲ اولین مدل هواپیمای این شرکت پرواز اولیه خود را به صورت آزمایشی انجام داد. در این سال اولین مدل تجاری هواپیما وارد بازار جهانی شد و مسافران زیادی بلیط هواپیما (www.safarme.com ) را برای سوار شدن در این هواپیما تهیه کردند.

چرا در گذشته ایرباس کمتر دیده می شد؟

اگرچه شرکت هواپیمایی ایرباس  در بین مسافران بسیار معروف است و خریداران بلیت هواپیمایی خارجی ترجیح می‌دهند با این هواپیما سفر کنند اما این شرکت در ابتدا روندی کند برای پیشرفت و توسعه خود داشت. از مهمترین دلایلی که کارشناسان بیان می کنند این است که رونمایی پروژه ایرباس  ۳۰۰ با رونمایی و معرفی هواپیمای فراصوتی کنکورد در یک زمان انجام شد و تبلیغات ایرباس در کنار این شرکت کمتر دیده شد.

شرکت هواپیمای فراصوتی کنکور برای خرید بلیط مسافران زیادی را جذب می‌کرد. تاثیر این شرکت در تبلیغات شرکت ایرباس تا جایی بود که در سال ۱۹۷۲ شرکت ایر باس تنها ۱۵ سفارش برای ساخت هواپیمای خود دریافت کرده بود با وجود جایگاه خوب شرکت ایرباس در میان خریداران بلیط هواپیمای خارجی تا سال ۱۹۷۱ تنها 81 فروند هواپیمای ایرباس 300 در شرکت های کشورهای مختلف در حال خدمت بودند. این موضوع شرکت هواپیمایی ایرباس را بر آن داشت تا به مدل جدیدی از ایرباس فکر کند. زمانی که مدل ایرباس ۳۲۰ وارد بازار شد توانست ۴۰۰ سفارش قطعی برای ساخت این مدل دریافت کند. نکته جالب اینجاست که خریداران بلیط هواپیما برای اینکه  هواپیمای ایرباس ۳۰۰ اولین هواپیمای پهن پیکر دنیا بود سفر با آن را دوست داشتند. هواپیمای ایرباس ۳۰۰ دارای دو راهرو موازی بود و با دو موتور جت کار می‌کرد که آخرین فروند این هواپیما در سال ۲۰۰۷ به فدکس اکسپرس تحویل داده شد و بعد از آن دیگر تولید نشد.

هواپیما ایرباس 320

هواپیما ایرباس 320

اما هواپیمای ایرباس ۳۲۰ داستانی متفاوت داشت خریداران بلیط هواپیمای خارجی نسبت به این مدل اشتیاق بیشتری را نشان دادند در واقع شروع موفقیت‌های این شرکت در این زمان اتفاق افتاد. مدل ایرباس ۳۲۰ با چنان موفقیتی در بین شرکت‌های هواپیمایی و خریداران بلیط خارجی رو به رو شد که مدل های کوچک طرح آن را نیز با کدهای ایرباس ۳۱۸ و ایرباس ۳۱۹ تولید کردند.

ایرباس ۳۲۱ هم از مدل های موفق شرکت ایرباس است که از مدل قبلی خود بزرگتر و رقیبی سرسخت برای هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ محسوب می شود. اگرچه خریداران بلیط هواپیمای خارجی نسبت به هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ توجه خاص دارند اما هواپیمای ایرباس ۳۲۱ جایگاه خاصی برای شرکت های هواپیمایی دارد. مهندسین شرکت ایرباس همواره در تلاشند تا هواپیمایی بزرگ تر و پیشرفته تر به جای مدل های قبلی خود بسازند. هواپیمای ایرباس ۳۲۰ نئو یکی از جدیدترین مدل های این شرکت است که به بازار عرضه شده است. شرکت هواپیمایی ایرباس هواپیماهای مدرن  دیگری را نیز به بازار عرضه داشته است به عنوان مثال ایرباس ۳۳۰ با دو موتور جت و هواپیمای ۳۴۰ با داشتن چهار موتور جت دارای بردی معادل  16700 کیلومتر است. این دو هواپیما برای مسافرانی که خرید بلیط برای مسافرت هایی با مسافت طولانی دارند بسیار مناسب است.

شاید در هنگام خرید  بلیط هواپیما خارجی  به بزرگترین هواپیمای شرکت ایرباس نیز برخورد کرده باشید. هواپیمای ایرباس ۳۸۰ با ظرفیت حمل 850 مسافر  و ۲ طبقه کامل و مجهز، بزرگترین هواپیمای شرکت ایرباس است. این هواپیما دارای چهار موتور جت برای تامین نیرویش می باشد. هواپیما ایرباس 380 دارای مدل باری هم هست. مدل باری آن A380- 800F می باشد که بعد از هواپیماهای آنتونوف ۲۲۵ به عنوان بزرگترین هواپیمای باری جهان شناخته شده است. شاید جالب باشد که بدانید هواپیمای مسافربری ایرباس ۳۸۰ برای اولین بار کارش را با خریداران بلیط هواپیمای خارجی سنگاپور آغاز کرده است.

از دیگر هواپیماهای شرکت ایرباس می‌توان هواپیمای مافوق صوت کنکورد در دو مدل مسافربری و باری نام برد که بعد از ساخت توپولوف به عنوان دومین هواپیمای مافوق صوت جهان به حساب می آید. در واقع این هواپیما محصول مشترک بین انگلیس و فرانسه است.

در این مطلب می توانید بیشتر درباره ی پروازهای خارجی و همچنین محدودیت های انواع پروازها از جمله پزکشی و… بخوانید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.