آیا کار خود را دوست دارید؟

0

چگونه شغل مورد علاقه و دلخواهمان را انتخاب کنیم؟

همه ما این را در تمام طول تحصیل و همین‌طور زندگی کاری خود شنیده‌ایم که باید به دنبال شغل مورد علاقه خود باشیم. اما اینکه چطور این شغل را پیدا کنیم و اساسا چرا باید کاری که از آن پول در‌می‌آوریم با علایق ما همراستا باشد، بدیهی شمرده می‌شود.

در بخش عمده‌ای از تاریخ بشر این پرسش که آیا به شغل خود علاقه داریم یا نه، ممکن بود پرسشی بی‌ربط‌ یا حتی خنده‌دار تلقی شود. در واقع در بخش عمده این تاریخ ما مشغول به کارهایی طاقت‌فرسا بودیم تا بتوانیم اندک لحظاتی رضایت‌بخش را تجربه کنیم. و این لحظات همگی مربوط به زمانی خارج از برنامه و ساعت کاری ما بودند.

اهمیت شناخت علاقه شغلی

ممکن است این پرسش برای شما هم به وجود آمده باشد که آیا در آن دوران هیچ‌کس سرگرمی ‌یا تفریحی نداشته است که بتواند در قبال آن هزینه‌ای دریافت کند؟ چرا اما عده زیادی از جمله طبقه فرهیخته رومیان، دریافت دستمزد در قبال چنین کاری را تحقیر‌آمیز می‌دانستند. در آن دوران لذت بردن از یک فعالیت و کسب درآمد از آن دو مقوله کاملا جدا به حساب می‌آمدند.

درست مانند ازدواج‌های تاریخی که طبق سنت‌ها و قوانین رخ می‌دادند. و عشق احساسی جانبی بود که می‌توانست بدون ارتباط با ازدواج میان هر دو نفری پدید بیاید. یکی از نخستین کسانی که ایده کسب درآمد از شغل مورد علاقه را رواج داد، هنرمندی ونیزی با نام تیتیان بود. او هنر نقاشی خود را به یک تجارت تبدیل کرد. و یکی از افرادی است که باعث شکل‌گرفتن طرز تفکر فعلی در ما شده است.

معرفی کتاب شغل مورد علاقه

اگر به دنبال کتاب در مورد انتخاب شغل هستید، کتاب «شغل مورد علاقه» آلن دوباتن برای شماست. این کتاب به تاریخچه و علت شکل‌گیری چنین باوری که «ما باید شغل خود را دوست داشته باشیم» می‌پردازد. او معتقد است اینکه ما یافتن شغل مورد علاقه را به خواست قلبی خود واگذار کرده و در قبال آن هیچ آموزشی نمی‌بینیم، شیوه‌ای غلط است که به سرخوردگی می‌انجامد:

یکی از خارق‌العاده‌ترین ویژگی‌های عصر ما، که ناگفته بدیهی فرض می‌شود، این پیش‌فرض است که باید بتوانیم شغلی بیابیم که نه‌تنها برایمان قابل تحمل باشد و کفاف مخارجمان را بدهد، بلکه باید عمیقا آن را شغلی ارزشمند بدانیم.
دشواری خاص زیست مدرن این است که ما ناچاریم همزمان در پی‌ دو خواسته بغرنج باشیم. در حالی که این دو خواسته تقریبا به هیچ وجه لزوما با یکدیگر همخوانی ندارند. بدین ترتیب ما زندگی خود را برحسب معیارهای نوین و بلندپروازانه‌ای قضاوت می‌کنیم که مدام باعث می‌شوند احساس کنیم که کم آورده‌ایم.

مشخصات کتاب در مورد انتخاب شغل مورد علاقه اثر آلن دوباتن

در این کتاب آلن دوباتن که قلم او در ادبیات فلسفی شهرت بسزایی دارد، به شما کمک می‌کند تا بدانید که چطور علايق خود را تشخیص دهید. و چرا باید از تاکید و اصرار زیاد تنها ‌روی یک شغل بپرهیزید. اگر شما هم از آن دسته از افراد هستید که معتقدند فلسفه تاثیری ‌روی زندگی روزمره آن‌ها ندارد، خواندن این کتاب و دریافت اینکه تا چه حد ادبیات فلسفی می‌تواند در زندگی شما راهگشا باشد، شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

  • نویسنده: آلن دوباتن
  • مترجم: محمدهادی حاجی‌بیگلو
  • نشر: کتاب‌سرای نیک
  • قیمت: ۶۵ هزار تومان
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.