فنوکراسی، تبدیل طرفداران به مشتری ، و مشتریان به طرفدار

Fanocracy turning fans into customers, and customers into fans

0

فنوکراسی چیه؟

شما هر لحظه ممکنه حتی مشتری هایی که از شما راضی هستن رو از دست بدین و درباره ی رضایت از شما هم به کسی چیزی نگن. خب پس چطور میشه ارتباط وفادار و پایداری با مشتریان برقرار کرد و اونها رو تبدیل به طرفدارهای پر و پا قرص کرد؟ دیوید میرمن Fanocracy, turning fans into اسکات و دخترش رِیکو اسکات توی کتابشون به اسم چهارچوبی رو معرفی میکنن که بر طبق اون customers and customers into fans میشه بصورت مرحله به مرحله برای هر بیزینسی طرفدار پیدا کرد. اونها مثال های زیادی رو تو این کتاب بررسی کردن، از گروه راِک گرِیت فول ِدد و هری پاتر گرفته تا مایکروسافت و بیمه ی هاگِرتی. در واقع فنوکراسی آینده ی بیزینسه و این یعنی تاسیس یک شرکت که ارتباط انسانیِ خوبی با مشتریانش برقرار میکنه.

 اصلا چرا فنوکراسی مهمه؟

امروزه معیار ارتباط با مشتریان خیلی از یه پشتیبانیِ آنلاین ساده فاصله گرفته. ما روزانه چند ساعت رو در شبکه های اجتماعی مثل توییتر، اینستاگرام یا فیسبوک میگذرونیم؟ ما اغلب متوجه نمیشیم که توی این شبکه ها گاهی با بات ها درحال تعامل هستیم. انسان ها مشتاق به ارتباط با هم هستند. پس این امر که شرکت ها بتونن رابطه ی خوبی با مشتریانشون برقرار کنن خیلی مهمتر از محصولات و خدماتشونه. Fanocracyخب، حالا یک راه برای پیدا کردن طرفدار: دیوید، یکی از نویسنده های کتاب طرفدار دو آتیشه ی موزیکِ زنده اس. یکی از بهترین لحظاتش توی هزاران اجرای زنده ای که رفته وقتی بوده که سِن وینسِنت از استیج اومد پایین تا تک نوازیِ گیتارش رو کنار طرفداراش اجرا کنه. این جنجالی ترین لحظه ی اون فستیوال موسیقیِ سه روزه بود.
فقط بخاطر ایجاد یک ارتباط پویاِی ساده که درعین حال اغلب افراد اهمیتشو نادیده میگیرن, یعنی صمیمیت فیزیکی. متر رو ۱,۵ تا ۳,۵ متر فاصله ی عمومی و بین ۳,۵ محققان عصب شناسی به فاصله ی بیش از تا ۳,۵ فاصله ی اجتماعی میگن. افراد عادی توی این فاصله از هم می ایستن. فاصله فردی بین متره، مثل فاصله با دوستای عادیه و نزدیکتر از این مقدار هم فاصله ی صمیمیته. افراد تو این ۱,۵ حالت همدیگه رو بغل میکنن، لمس میکنن یا تو گوشی حرف میزنن. یکی از راههای ایجاد فنوکراسی، برقراری صمیمیت با مشتری هاست.
یا حتی میشه مثل شرکت ماشین های کاروان عمل کرد که برای محصول جدیدش یک کمپین راه انداخت. شعار این کمپین این بود شما میتونید با ماشین های کاروان با دوستاتون به پیک نیک برید و لحظات خوبی رو سپری کنید. از ۲۰۰۸این کمپین خیلی موفق بود و تعداد ماشین های کاروان فروخته شده در آمریکا در سال رسید. علاقه داشتن به مسائل خارج از کار و ۲۰۱۷ هزارتا در سال ۵۰۰ هزارتا به بیشتر از ۲۰۰ نشون دادن این علاقه به شما و بیزینستون در ایجاد یک ارتباط پایدار با افراد کمک میکنه. این ارتباط عمیق تر هم به موفقیت بیشتر در بیزینس کمک میکنه و هم شما رو به افراد هم سلیقه با شما نزدیکتر میکنه و منجر به یک زندگِی شادتر میشه.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.