تولید محتوا برای قیف بازاریابی دیجیتال

0

یکی از استراتژی‌های بازاریابی آنلاین مورد استفاده در دیجیتال مارکتینگ، قیف بازاریابی دیجیتال و قیف فروش در بازاریابی دیجیتال است. برای به‌کارگیری قیف‌بازاریابی و به تبع آن، قیف بازاریابی محتوا، باید در مرحله‌ اول به خوبی اجزا و عناصر تشکیل‌دهنده‌  آن را بشناسید و به کارکرد هر یک از این اجزا به خوبی مسلط باشید.

در حال حاضر بازاریابی آنلاین یا همان دیجیتال مارکتینگ، پای خود را از قراردادن کلیدواژه در مقالات و متون مختلف فراتر گذاشته و پیشرفت‌های زیادی در این زمینه حاصل شده است.

تولید محتوا به روش سنتی دیگر پاسخگوی نیاز کسب‌و‌کارها در بازارهای رقابتی آنلاین نیست؛ به همین دلیل، برای ماندن در کورس رقابت باید از ابزارهای نوین دیجیتال مارکتینگ و قیف بازاریابی محتوا بهره برد.

یکی از استراتژی‌های بازاریابی آنلاین مورد استفاده در دیجیتال مارکتینگ، قیف بازاریابی و قیف فروش در بازاریابی دیجیتال بوده که یکی از مهمترین اجزای آن، قیف بازاریابی محتوا است. برای به‌کارگیری قیف بازاریابی و فروش و قیف بازاریابی نوین باید در مرحله‌ اول به خوبی اجزا و عناصر تشکیل‌دهنده‌ آن را بشناسید و به کارکرد هر یک از این اجزا به خوبی مسلط باشید.

در این مقاله قصد داریم تا به قیف بازاریابی و فروش و قیف بازاریابی محتوا بپردازیم.

سرفصل مطالبی که قصد داریم در این شماره و شماره‌های بعد به آنها بپردازیم، عبارتند از:

  • علت انتخاب این نام برای این استراتژی چیست؟
  • مراحل قیف بازاریابی کدام است؟
  • تولید محتوا برای قیف بازاریابی بر چه مبنایی انجام می‌شود؟

دانلود فایل pdf

قیف بازاریابی دیجیتال چیست؟

از دید نظریه‌های علم بازاریابی، قیف بازاریابی نشان‌دهنده‌ مراحلی است که به وسیله‌ آن یک مشتری بالقوه به مشتری بالفعل تبدیل می‌شود. این جمله بیانگر آن است یک مشتری بالقوه (یعنی تمام کسانی که می‌توانند خریدار و مشتری محصول یا خدمات باشند) مراحلی را برای خرید محصول یا خدمت طی می‌کند. این مراحل بنا به دلایلی به صورت یک قیف به تصویر کشیده شده است.

با توجه به تعریف بالا، یکی از مهم‌ترین وظایف واحد بازاریابی و تبلیغات هر کسب‌و‌کاری، هدایت مشتریان از دهانه‌ گشاد قیف به سمت دهانه‌ تنگ  قیف بازاریابی نوین است. این فرآیند در هر کسب‌و‌کاری با توجه به اصول و قواعد همان کسب‌و‌کار انجام می‌گیرد.

در بازاریابی دیجیتال، متخصصان بازاریابی آنلاین نیز از تکنیک‌های متنوع و جذابی برای هدایت مشتریان از دهانه‌ گشاد قیف به سمت دهانه‌ تنگ قیف بازاریابی بهره‌ می‌برند که تقریبا هسته‌ مرکزی این روش‌ها به تولید محتوا، استراتژی محتوا و قیف بازاریابی محتوا باز‌می‌گردد. محتوا در قیف بازاریابی نوین، هسته‌‌ی مرکزی تمامی فرآیند‌های مارکتینگ است و برای ایجاد تغییرات باید ‌روی آن تمرکز کرد.

برای آنکه بتوانید ‌روی مدل قیف بازاریابی  و قیف بازاریابی محتوا تمرکز کنید، در بدو امر باید مراحل، اجزا و ویژگی‌های این مدل قدرتمند بازاریابی آنلاین را به خوبی بشناسید.

مدل‌های متفاوتی از قیف بازاریابی ارائه شده که رایج‌ترین آنها دارای ۴ مرحله ‌است:

  • آگاهی

اولین مرحله از قیف بازاریابی و قیف فروش در بازاریابی دیجیتال، آگاهی مشتریان از خدمات و محصولات ‌است؛ در این مرحله مشتریان هدف، با برند و کمپانی آشنا می‌شوند. معمولا در این مرحله از بازاریابی آنلاین هدف ما نشان دادن ارزش محصول، خدمت و در نهایت برند ‌است. 

  • توجه

پس از آنکه مشتریان از حضور شما آگاه شدند، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کسب‌و‌کار شما علاقه‌مند می‌شوند و سعی دارند تا اطلاعات بیشتری از برند شما به دست بیاورند. شما نیز نسبت به مرحله‌ قبلی اطلاعات بیشتری در مورد مشتری خود در اختیار دارید. به همین دلیل در مرحله‌ توجه می‌توانید استراتژی‌های بازاریابی آنلاین را با کیفیت بهتری انجام بدهید.

  • تبدیل

مشتری پس از آنکه ارزش ارائه شده توسط شما را به خوبی شناخت، می‌تواند وارد مرحله‌ جدید شود و از مشتری بالقوه به مشتری بالفعل تبدیل شود. در این مرحله از قیف بازاریابی و فروش، شما می‌توانید با مشتریان صحبت کرده و از مزیت‌ها و برتری خود نسبت به سایر رقبا با او سخن بگویید. در این مرحله، به جای توضیح ویژگی‌ها و خصوصیات محصول باید تنها از مزایای محصول برای مشتری صحبت کنید.

  • وفاداری

پس از آنکه مشتری بالقوه به بالفعل تبدیل شد، نوبت به افزایش وفاداری مشتری به برند و کمپانی می‌رسد. این بخش از قیف بازاریابی دیجیتال اهمیت بسیار زیادی ‌است. در صورتی که برای این مرحله برنامه‌ای نداشته باشید، مشتریان بسیاری را از دست خواهید داد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.