چارچرخ، امدادرسان خودروهای جاده

1

شاید این موضوع برای شما هم پیش آمده باشد که خودروتان در خیابان دچار مشکل شده و در لحظه نیاز به حضور امدادگر متخصص یا خودروبر داشته‌‏اید و احتمالا نیاز به سامانه‌‏ای هوشمند که به‌راحتی شما را از وضعیت ناگوار نجات دهد، احساس کرده‌‏اید. شاید گاهی اوقات ساعت‌ها در جاده منتظر مانده‌اید تا امداد به کمکتان بیاید. حالا یک استارتاپ ایرانی با عنوان چارچرخ توانسته است که این مشکل را حل کند.

در سال ۱۳۹۶ گروهی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تهران ایده‌‌ چارچرخ را مطرح کردند و توانستند از پاییز‌۹۷ به طور رسمی کار خود را آغاز کنند.بنیانگذاران این مجموعه مهرداد صادق‌زاده، سامان موسوی، رضا آقارحیمی و سهراب مستقیم هستند.

چارچرخ را به‌طور خلاصه می‌توان «سامانه هوشمند مدیریت و خدمات خودرو» تعریف کرد. در چارچرخ علاوه بر دسترسی به تعمیرکار مجرب، اطمینان از قیمت و کیفیت خدمات از قبیل تعمیرات خودرو یکی از نگرانی‏‌های اساسی کاربران است. چارچرخ با در نظر گرفتن کمترین تعرفه خدمات و با کاهش کمیسیون خود به کمتر از نیمی از قیمت عرف بازار، به کاربران خود تضمین قیمت و کیفیت خدماتش را می‌دهد. این تیم در روزهای ابتدایی فعالیت خود بدون سرمایه و فقط با به‌کار‌گیری تیم اولیه چارچرخ کار را شروع کرد‌، اما کم‌کم وقتی نیاز به جذب سرمایه برای گسترش کار حس شد، اقدام به مذاکره با سرمایه‌گذاران کرد‌ که در آخر موفق شد‌ از یک سرمایه‌گذار فرشته (Angel Investor) رقم ۲۰‌هزار دلار سرمایه جذب کند و کار خود را با آن ادامه بدهد.

شاید بیان چند عدد ساده بتواند ذهن همه را درباره میزان مشتریان و وضعیت بازار چارچرخ روشن کند. بیش از ۲۰‌میلیون خودرو در کشور وجود دارد که سهم تهران از این بین ۴‌میلیون خودرو است به اضافه ۱‌میلیون خودرو ‌که از اطراف وارد تهران می‌شوند که این مقدار خودرو در کشور بیش از ۲۰‌میلیون ثبت شده است.حال با درنظر داشتن ضریب سالانه مراجعه به تعمیرگاه ۹/۵ برای مجموع برندهای خودرو در کشور، با یک محاسبه ساده متوجه می‌شویم که در روز بیش از ۳۰۰‌هزار مراجعه به تعمیرگاه صورت می‌گیرد و تقریبا هر ۷ ثانیه یک خودرو نیاز به خدمت حمل دارد. اگر بخواهیم از زاویه ارقام مالی به موضوع نگاه کنیم، گردش مالی صنعت خدمات خودرو شامل تعمیرات و قطعات رقمی بالغ بر ۱۲۰۰‌میلیارد تومان در روز است.

خدمات چارچرخ را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد

نزدیک‌ترین «تعمیرگاه منصف و حرفه‌ای» را روی نقشه معرفی می‌کند. در شرایط اضطراری «امدادگر حرفه‌ای سیار» در محل ارسال می‌کند. اگر در راه بمانید، با لمس یک دکمه «خودروبر» دریافت می‌کنید. برای نگهداری بهتر خودرو سرویس‌های دوره‌ای را به شما هوشمندانه «یادآوری» می‌کند. آموزش ابتدایی تعمیرات خودرو را نیز در «چراغ خاموش» دارد و دیگر قابلیت‌هایی که با دانلود نرم‌افزار قابل مشاهده است.

در همه جای ایران و حتی جهان مردم می‌توانند از خدمات مدیریت خودروی چارچرخ استفاده کنند، ولی خدمات امدادی این تیم درحال حاضر در استان تهران و استان البرز شامل شهرهای حومه همچون دماوند، بومهن، رودهن، منطقه لواسان، کرج، اندیشه، فردیس، اسلامشهر و رباط کریم را تحت پوشش خودش قرار داده. به زودی مناطق امدادرسانی چارچرخ در شاهرگ‌‌های مواصلاتی ایران توسعه پیدا خواهد کرد.باتوجه به ارائه خدمات اضطراری، ارائه به‌موقع و سریع خدمت با‌کیفیت مهم‌ترین چالش تیم چارچرخ است. به ویژه که این نوع از سرویس اضطراری و سریع تا به امروز تنها توسط تیم چارچرخ ارائه می‏شود که علاوه بر افتخار، بار مسئولیت زیادی را به وجود می‌‏آورد.

روبه‌رو‌شدن با آدم‌‏ها در شرایط اضطراری که معمولا از لحاظ روحی در شرایط خوبی نیستند، این تیم را ملزم به سنجیدن همه جوانب‌ کار و رعایت احتیاط می‏‌کند.یکی دیگر از دغدغه‌های چارچرخ فراهم‌آوردن بستری برای اشتغال‌زایی بیشتر برای افرادی است که در زمینه خدمات خودرو فعالیت می‌کنند. به‌خصوص نیروهای جوان و کسانی که به‌تازگی دوره‌‏های فنی و حرفه‌ای را پشت سر گذاشته‌اند؛ نیروهای جوانی که حال به‌واسطه تخصص فنی‌شان در زمینه خدمات خودرو تنها با داشتن یک گوشی هوشمند تلفن همراه و یک موتورسیکلت می‌توانند برای خود بستر کاری متناسب با شرایط زمانی و مکانی مختص خود به‌وجود آورند.

شاید بتوانیم مهم‌ترین عامل پیشرفت تیم چارچرخ را تا اینجای کار وجود همبستگی بین اعضای تیم نام برد.«چارچرخ» هدف اصلی خود را «دسترسی آسان عموم به سرویس و تعمیر خودرو شخصی با بهترین کیفیت و صرف کمترین زمان و هزینه» قرار داده‌است.

۱ دیدگاه
  1. رضا می‌گوید

    سلام
    زمانی که یک استارت آپ، اپ و سایر موارد اینچنینی را مطرح می کنید، لینک سایت، دانلود اپلیکیشن و … را نیز قرار دهید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.