define 2017؛ سال بازاریابی با کمک چهره‌های تاثیرگذار |هفته‌نامه شنبه
رشد کسب‌وکار

2017؛ سال بازاریابی با کمک چهره‌های تاثیرگذار

یکی از استراتژی‌های موفق در بازاریابی محتوا که از طریق شرکت‌های مطرح دنیا رواج پیدا کرده‌، دسترسی به فردی است که بتواند پیام برند را به صورت اثربخش‌تری به مخاطبان بیشتری برساند که در بازاریابی محتوا اصطلاحا‌ آنها را «افراد تاثیرگذار» یا Influencer‌ها می‌نامیم؛ کسی که پیام اصلی را به تاثیرگذارترین نحو ممکن به مشتریان بازار هدف می‌رساند. در نظر‌سنجی‌ای که در سال 2017 از 207 بازاریاب حرفه‌ای در آمریکا به عمل آمد، 86‌درصد از بازاریابان، بازاریابی از طریق افراد تاثیرگذار را در جهت نیرومند‌کردن استراتژی‌های توسعه بازار به کار می‌بندند. 88.5درصد از آنها یافتن یک فرد تاثیرگذار در بازاریابی را جزو مهم‌ترین بخش‌های استراتژی بازاریابی محتوایی خود می‌دانند. بیشترین درصد از دلایلی که آنها را ترغیب به استفاده از این استراتژی کرده، به ترتیب زیر است:
 ایجاد رابطه‌‌ عمیق‌تر با مخاطبان هدف
 صداقت و مورد اعتماد قرار گرفتن افراد تاثیرگذار
 افراد تاثیرگذار در بازاریابی جرقه‌ای برای ایجاد تعامل با مخاطب
  •  چرا بازاریابی از طریق افراد تاثیرگذار ضروری است؟
خاله شما ممکن است درباره قولی که برای خرید محصول شما داده‌است، دروغ بگوید اما آمار و ارقام بازاریابی دروغ نمی‌گوید و به ما نشان می‌دهد که امروزه دیگر کسی به تماشای آگهی‌های بازرگانی و تبلیغاتی نمی‌نشیند. در حقیقت الگوی رفتاری مخاطبان به کلی تغییر یافته است. تلفن، تبلت و کامپیوترها همه به برنامه‌های بلاک تبلیغ مجهزند و حتی برخی برای داشتن یک فضای خالی از آگهی پول می‌پردازند. آمارها نشان می‌دهد 47 درصد از خریداران آنلاین از بلاکر تبلیغات استفاده می‌کنند و این دقیقا همان دلیلی است که باعث شده صاحبان کسب‌وکارهای بزرگ به جای استفاده از روش‌های سنتی ‌روی استراتژی بازاریابی از طریق افراد تاثیرگذار سرمایه‌گذاری بیشتری انجام دهند.
  •  بازاریابی از طریق افراد تاثیرگذار چگونه کار می‌کند؟
بخش دشوار ماجرا، انتخاب درست و متناسب یک فرد تاثیرگذار برای بازاریابی محصول و خدمات شماست. ممکن است یک شخص تاثیرگذار در بازاریابی یک محصول خاص، بسیار موفق باشد اما برای محصولی دیگر، هرگز. فقط نباید به تعداد 90میلیونی فالوئرهای اینستاگرامی یک شخص چشم دوخت، بلکه کلید اصلی اینجاست که باید فردی را بیابید که متناسب با پرسونای مخاطبان هدف شما باشد بنابراین در انتخاب افراد تاثیر‌گذار، این نکات را در نظر بگیرید:
 شخصیت، سن، جنس و پس‌زمینه ذهنی مشتری ایده‌آل شما چگونه است؟
 بازار هدف شما در کدام‌یک از شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک، اینستاگرام، لینکدین و … به‌صورت آنلاین برپا خواهد بود؟
 کدام مشتری شما قابلیت مشاوره، راهنمایی و تشویق را داراست؟
اگر هنوز مطمئن نیستید چه کسی را به‌عنوان شخص تاثیرگذار بازاریابی برگزینید، می‌توانید سعی کنید یک تاثیرگذار ایده‌آل بسازید، با توجه به شباهت شخصیتی بسیارش به یک مشتری ایده‎‌آل. این تمرین می‌تواند شما را در شناخت جنبه‌های ضروری شخصیت یک فرد تاثیرگذار ایده‌آل کمک کند.
  •  صنعت 2 میلیارد دلاری افراد تاثیرگذار اینستاگرام در سال 2019 
هنگامی که شما یک برند شخصی دارید، هنگامی که مخاطبانی دارید که به شما به‌عنوان یک رهبر فکری در فضای بازار رقابتی خاص شما نگاه می‌کنند، چیزی را دارید که بقیه رقبا ندارند؛ شما توجه مردم را در اختیار دارید که به‌خودی خود بسیار ارزشمند است. با داشتن یک برند و توجه بسیاری از مردم، فرصت‌های بسیاری به روی شما گشوده شده و اهمیت تاثیرگذاری‌ روی مخاطبان تا حد زیادی آشکار می‌شود. 5 سال پیش، یک میلیون طرفدار برای یک نوجوان عضو اینستاگرام، امری مضحک به‌نظر می‌رسید اما چنین نوجوان‌هایی در حال مذاکره با برندهای بزرگ و مارک‌های مطرح بازار هستند. اطمینان داشته باشید که آنها به‌دنبال «فروش» نیستند بلکه می‌خواهند فروشنده محصول باشند.
بهترین افراد تاثیرگذار، همان کسانی هستند که تلاش می‌کنند نام تجاری برندشان را بدون کوچک‌ترین پرش یا حذف جزئیاتی با داستان‌های منحصربه‌فرد زندگی خود پیوند بزنند. آنها به‌خوبی می‌دانند مخاطبانشان بی‌ثباتند و هرلحظه می‌توانند آنها را ترک کنند بنابراین بسیار محتاط و مراقب هستند. در سال 2017 ما شاهد گسترش این نوع همکاری میان برندهای تجاری و افراد تاثیرگذار هستیم. اگر این نوع بازاریابی را آغاز تاثیرگذاری تجاری بدانیم، باید بگوییم که در قدم بعدی، تبدیل شبکه‌های اجتماعی به بازارهای اجتماعی را شاهد خواهیم بود.
این گمانه‌زنی‌ها با آمارهای اخیر راجع به درآمد برخی رسانه‌های اجتماعی فراگیر بی‌ارتباط نیست. اینستاگرام که امروز به یک پلت‌فرم همکاری کمپین‌ها و بازار افراد تاثیرگذار بدل شده، در حال حاضر یک صنعت یک‌میلیارد دلاری به‌حساب می‌آید که تخمین‌ها از رشد دوبرابری آن تا سال 2019 خبر می‌دهد. اینستاگرام هنوز هم در حال رشد است و در 6 ماه اخیر حدود 100میلیون کاربر به جمع 400 میلیون کاربری که هر روزه صفحه خود را چک می‌کنند، افزوده است. تا زمانی که اینستاگرام محلی قابل کشف برای افراد تاثیرگذار باشد، تا آنها به آسانی محتوای موثر خود را به اشتراک بگذارند و سازنده یک تعامل محکم میان برند و مخاطبان باشند، روز‌به‌روز به رشد و تکامل بیشتری ادامه خواهد داد. در نتیجه اهمیت بازار افراد تاثیرگذار به‌عنوان یک کلید برای به‌دست آوردن نبض بازار ضروری خواهد بود‌ و این درحالی است که همچنان برخی‌ مدیران بازاریابی در پاسخ به این سوال که به‌طور میانگین برای تولید یک محتوای تاثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی چقدر خرج می‌کنید؟ مقاومت کرده و پاسخ می‌دهند برای تولید محتوای افراد تاثیرگذار در رسانه‌های اجتماعی، هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.