اخبار استارتاپی گفتگو

کادرو می‌خواهد هر‌کسی یک عکاس حرفه‌ای داشته باشد

کادرو
من قبل از استارتاپ منوچی یک فروشگاه گل و گیاه داشتم که در آن نیاز داشتم که یک عکاس با قیمت مناسب از گیاهانی که داشتم عکاسی کند، ولی متاسفانه عکاسانی که پیدا می‌کردم، با قیمت‌های بالا بودند.

عکاسی در محل مشتری یکی از امکاناتی است که برای مشتریان و متقاضیان عکاسی جذاب است. فراگیر شدن اینترنت این امکان را برای مشتریان فراهم کرده که بتوانند نمونه کارهای عکاسان مختلف را بررسی کنند و عکاس مورد نظر خود را انتخاب کنند، ولی همواره قیمت یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در انتخاب عکاس از جانب مشتریان بوده است.

امیر‌مهدی واله به همراه علیرضا استواری استارتاپ کادرو به نشانی kadro.co  را راه‌انداخته‌اند که بستری فراهم کنند تا مشتریان بتوانند عکاسان فریلنس را بشناسند و با قیمت مناسب عکاس موردنظر خود را انتخاب کنند.

امیر‌مهدی ۲۵ ساله و متولد تهران است و در رشته آی‌تی دانشگاه تهران تحصیل کرده است. او قبل از این استارتاپ دیگری به نام منوچی نیز داشته که با شکست مواجه شده است. «‌علت اینکه با استارتاپ قبلی نتوانستیم ادامه دهیم، این بود که با نیاز بازار هماهنگ نبود و راه‌حلی که ارائه شده بود، پاسخگوی مشکل خاصی نبود.

سرویس به این شکل بود که‌ دیگر‌ نیازی نبود گارسون منوی رستوران را بر سر میز بیاورد و کاربر می‌توانست از روی گوشی خود منوی رستوران را مشاهده و سفارش خود را ثبت کند. یک سال ‌روی این ایده کار کردیم و با رستوران‌ها و کافه‌های مختلفی مذاکره کردیم ولی هیچ کدام این سیستم را نمی‌پذیرفتند و در حقیقت نیازی به آن نداشتند.

البته این سیستم مشکلاتی را نیز داشت؛ اینکه اگر رستوران‌ها می‌خواستند از این سرویس استفاده کنند باید یک نرم‌افزار حسابداری و صندوقداری نیز نوشته می‌شد تا سیستم حسابداری رستوران‌ها و کافه‌هایی که ‌از منوچی استفاده می‌کردند، یکپارچه می‌شد‌ که این جزو اهداف ما نبود و بسیار هزینه‌بر بود.

بر همین اساس تصمیم گرفتیم که این ایده را ادامه ندهیم به سراغ ایده‌های دیگری برویم. ایده کادرو به صورت اتفاقی به ذهنمان رسید و تصمیم گرفتیم استارتاپی را راه بیندازیم که عکاسان فریلنس را به متقاضیان عکاسی معرفی کنیم.»

شما با توجه به تجربه ناموفقی که در استارتاپ قبلی داشتید و دلیل آن را نیز عدم شناخت مناسب از نیاز بازار می‌دانید، چه نیازی را احساس کردید که فکر می‌کنید استارتاپ کادرو به آن پاسخ می‌دهد؟

من قبل از استارتاپ منوچی یک فروشگاه گل و گیاه داشتم که در آن نیاز داشتم که یک عکاس با قیمت مناسب از گیاهانی که داشتم عکاسی کند، ولی متاسفانه عکاسانی که پیدا می‌کردم، با قیمت‌های بالا بودند.

بر همین اساس من مجبور بودم که خودم با گوشی موبایل عکاسی کنم. در منوچی نیز همین مشکل را در عکاسی از غذاهای رستوران‌ها داشتیم. علاوه بر این، من دوستان عکاسی داشتم که از نظر کسب درآمد در حوزه عکاسی دچار مشکل بودند.

همه این مسائل باعث شد که به این فکر بیفتیم که راه‌اندازی استارتاپ در این حوزه بازار خوبی می‌تواند داشته باشد‌ و بستری فراهم می‌شود تا عکاسان فریلنس بتوانند از آن طریق کسب درآمد داشته باشند.

با توجه به توضیحاتی که دادید در کادرو چه خدماتی را ارائه می‌دهید؟

در کادرو این امکان برای عکاسان وجود دارد که یک پنل برای خود ایجاد کنند. پس از آن ما از آنها می‌خواهیم که نمونه کارهای خود، رزومه و تجهیزات عکاسی که دارند ارائه دهند. ما رزومه و نمونه کارهای عکاسان را بررسی می‌کنیم. اگر نمونه کارها تایید شد از آنها برای عقد قرارداد دعوت می‌کنیم.

عکاسان پس از عقد قرارداد باید یک تقویم آنلاین را در پنل خود پر کنند و مشخص کنند چه روزهایی از هفته و در چه ساعت‌هایی وقت خالی دارند و می‌خواهند با کادرو همکاری کنند.

از طرف دیگر متقاضیان عکاسی نیز می‌توانند بر اساس مدت زمانی که به عکاس نیاز دارند عکاس مورد نظر خود را انتخاب کنند تا عکاسی در محل مشتری صورت گیرد. الگوریتم جست‌وجوی عکاسان براساس نزدیکی به محل مشتری است و پس از اینکه مشتری اطلاعات خود را وارد کرد سه عکاس که به محل مشتری نزدیک‌تر هستند، به او معرفی می‌شوند.

شما تجربه عکاسی نیز داشته‌اید؟ بر چه اساسی عکاسان را ارزیابی می‌کنید؟

ما یک تیم کارشناسی داریم که تعدادی عکاس نیز در بین آنها حضو دارند. خود من هم عکاسی را به صورت تفریحی انجام می‌دهم‌ و با توجه به تجربه اعضای تیم ارزیابی‌ها را انجام می‌دهیم.

شما سیستم رتبه‌بندی برای عکاسان نیز دارید؟

بله داریم ولی فعلا فعال نیست و در حال حاضر فقط عکاسان حرفه‌ای را جذب می‌کنیم. البته در حال جذب عکاسان دیگر نیز هستیم ولی هنوز در سیستم فعالشان نکرده‌ایم و قصد داریم در آینده به این عکاسان آموزش دهیم و پلن‌های درآمدی نیز برای آنها تعریف کنیم.

از وقتی که کار را شروع کردید، توانسته‌اید از این طریق درآمدزایی داشته باشید؟

درآمدزایی داشته‌ایم و مشتری‌های ما معمولا تکرار‌شونده هستند ولی هنوز به نقطه سر‌به‌سر نرسیده‌ایم‌ و در مرحله‌ای هستیم که می‌خواهیم سرمایه‌گذار جذب کنیم. ما در شروع کار یک نمونه اولیه از کار را لانچ کردیم تا براساس آن بتوانیم بازار را ارزیابی کنیم و با توجه به بررسی‌هایی که انجام دادیم اقبال عمومی نسبت به این کار وجود داشت. از طرفی قیمت‌گذاری در این بازار برای ما چالش داشت.

حتی انجمن‌های عکاسی که کار قیمت‌گذاری را انجام می‌دهند هنوز نتوانسته‌اند قیمت‌ها را در بازار جابیندازند و ارقام قیمتی مختلفی در بازار وجود دارد. قصد داشتیم به قیمت‌هایی برسیم که همه افراد بتوانند یک عکاس حرفه‌ای کنار خود داشته باشند و از طرف دیگر نیز این قیمت برای عکاسان با‌صرفه باشد، برای ما چالش داشت.

با توجه به توضیحاتی که دادید چه مدلی برای قیمت‌گذاری اتخاذ کردید؟

قیمت‌ها در بازار عکاسی ۸۰ درصد به ازای هر فریم عکاسی تعیین می‌شود ولی کاری که ما کردیم این است که قیمت‌ها را ساعتی کردیم. از نیم ساعت ۶۰ هزار تومان شروع می‌شود تا حداکثر ۷ ساعت است.

به عنوان مثال، هزینه یک ساعت عکاسی در محل با تجهیزات ۱۲۰ هزار تومان می‌شود. این مدل قیمت‌گذاری برای عکاسان توجیه‌پذیر است و برای مشتریان نیز قابل درک است که در یک ساعت هر تعداد فریم که بخواهند می‌توانند داشته باشند.

از وقتی که کار را شروع کردید، چه تعداد سفارش عکاسی داشتید؟

رشد کاربران ما به صورت ماهانه ۵۰ درصد بوده‌ یعنی به‌تدریج تعداد کاربران افزایش یافته است و به صورت کلی تا‌کنون حدود ۵۰ مشتری داشته‌ایم که برخی از آنها تکرار شده‌اند و تعداد بازدید‌کنند‌گان از سایت تا‌کنون ۱۲ هزار نفر بوده است. در حال حاضر نیز ۳۰ عکاس در تهران با ما کار می‌کنند‌ و حدود ۲۰۰ عکاس نیز ثبت‌نام کرده‌اند که در مرحله ارزیابی هستند.

مخاطبان شما تا‌کنون بیشتر از چه قشری بوده‌اند؟

در حال حاضر بیشتر مخاطبان ما افرادی بوده‌اند که عکس پرتره و پرسنلی می‌خواستند و اقشار مختلف را شامل می‌شده است.

برای اینکه کار خودتان را معرفی کنید، بیشتر از چه روشی استفاده کردید؟

تبلیغات تلگرامی و شبکه‌های اجتماعی داریم و ایونت‌های را به صورت دوره‌ای شناسایی می‌کنیم و حامی آن می‌شویم و کارهای عکاسی آن‌را انجام می‌دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.