بازاریابی انتخاب سردبیر

هر سخن وقتی و هر نکته مکانی دارد…

انتشار محتوا
معروف‌ترین برندها و شرکت‌های تجاری دنیا قوی‌ترین استراتژی محتوا را دارند اما برخی شرکت‌ها نیز با اینکه برنامه‌ریزی مناسب و اصولی برای انتشار محتوا دارند، اما بهره کافی از محتوای تولید‌شده نمی‌برند!

همانطور که هر فرد دارای یک اثر انگشت منحصر‌به‌فرد است، هر نام تجاری هم لازم است‌ هویت خود را در تولید محتوا داشته باشد و برای کسب هویت تنها برنامه‌ریزی تولید محتوا کافی نیست، بلکه باید بدانید زمان و مکان مناسب برای رسیدن به هدفتان چه موقع است؟

اگر ذهن مخاطب را همانند لوحی برای نقاشی تصور کنیم، باید بگوییم که امروز با گسترش ارتباطات، دیگر این لوح سفید نیست و شما زمانی که اقدام به انتشار محتوا می‌کنید، در واقع قصد دارید روی یک صفحه رنگی نقاشی کنید پس لازم است بدانید که با چه موادی و در چه شرایطی نقاشی کنید تا این لوح که پیش‌تر نقش و نگار گرفته، از آن متاثر شود و نقاشی شما بر جان این لوح بنشیند. این مواد و شرایط در زمینه انتشار محتوا در واقع همان زمان انتشار محتوا و مکان انتشار محتوا‌ست.

اینکه مخاطبان شما چه قشری هستند؟ چه نوع روزنامه‌هایی مطالعه می‌کنند؟ اخبار و خبرنامه‌ها را از چه طریقی دریافت می‌کنند؟ همه از موارد تعیین‌کننده در زمان انتشار محتوا و مکان انتشار محتواست و برای موفقیت در استراتژی انتشار محتوا باید به این موضوعات اشراف کافی داشته باشید. درک درست از زمان انتشار محتوا برای استراتژی بازاریابی ضروری است البته هیچ وقت برای برندها ساعت جادویی وجود ندارد که بهترین باشد اما داشتن برنامه منظم در استراتژی محتوا، نگرش مخاطبان نسبت به نام تجاری را شکل می‌دهد.

چرا زمان انتشار محتوا مهم است؟

تعیین زمان مناسب برای انتشار محتوا اگر اهمیتش بیشتر از تولید محتوا نباشد، کمتر نیست زیرا اگر شما بهترین محتوا را در زمان نامناسب منتشر کنید، نتیجه برابر است با عدم استقبال مخاطبان و دیده‌نشدن محتوای تولیدی، بنابراین عدم تعیین زمان مناسب مثل این است که شما هیچ محتوایی تولید نکرده‌اید.

برای تعیین زمان انتشار محتوا در استراتژی انتشار برند خود ۳ هدف سازگاری، پاسخگویی و معیارهای روزآمد را در ذهن داشته باشید. در مقوله سازگاری بهترین استراتژی این است که شما می‌توانید بدون در نظر گرفتن اوج ترافیک‌های انتشار محتوا، محتوای برند خود را منتشر سازید به شرطی که محتوای منتشر‌شده تناقضی با سایر اطلاعات نداشته باشد.

زمانی که از پاسخگویی به عنوان یکی از اهداف تعیین زمان انتشار محتوا صحبت می‌کنیم، منظورمان این است که در انتشار محتوا باید سرعت داشته باشیم تا محتوای منتشر‌شده، کمترین واکنش‌های منفی در نگرش مخاطبان ایجاد کند. در واقع پاسخگو‌بودن محتوا و غنی‌بودن متن آن و انتشار محتوا پیش از اتمام تازگی آن، کلید انتشار محتوای با‌کیفیت است.

معیارهای روزآمد به عنوان یک هدف در تعیین زمان انتشار محتوا به این معناست که معیارها و نشانه‌هایی را برای خود ترسیم کنید تا در زمان لازم به محتوای خود شوک وارد کرده و اگر نیاز به به‌روزرسانی داشت، این کار را انجام دهید. زمانی که در استراتژی انتشار محتوا این ۳هدف را مد‌نظر داشته باشید، بدون نیاز به فریب مخاطبان و با پشتکار و خلاقیت ضمن واکنش‌های به‌موقع به نیازها و نگرش‌های آنان می‌توانید به اهداف خود برسید.

لازم است پس از ارسال هر ایمیل، ارزیابی کنید که محتوای شما تا چه حد توسط مخاطبان مطالعه و پیگیری شده و چه تعداد از مخاطبان ایمیل شما را نمی‌خوانند. این یک معیار سالم برای تعیین زمان انتشار محتوا‌ست

چه مواردی را باید برای انتشار محتوا در زمان و مکان درست در نظر گرفت

در ادامه نکاتی را بررسی می‌کنیم که برای انتشار محتوا در زمان و مکان مناسب باید در نظر داشت. این نکات را در دو مورد از درگاه‌های اصلی انتشار محتوا یعنی پست‌های الکترونیکی و شبکه‌‌های اجتماعی بررسی می‌کنیم:

پست الکترونیک: اگرچه پست الکترونیک یک روش توزیع قدیمی تحت وب است، اما در عین حال یک رسانه جمعی با عملکرد بالا برای بازاریابانی است که به دنبال پرورش مخاطب هستند. با وجود میلیاردها ایمیل فرستاده شده در هر روز، ایمیل همچنان یک فضای تعامل بالاست و می‌توان با تنظیم زمان انتشار محتوا به خوبی از این ظرفیت در جهت رسیدن به استراتژی‌های تعیین‌شده استفاده کرد. حال این سوال مطرح می‌شود که چطور باید زمان انتشار محتوا را در ارسال ایمیل تنظیم کرد؟ تصمیم با شماست اما بهترین راه ارسال ایمیل‌ها در ساعت دلخواه مخاطبان برای مخاطبان است، به این ترتیب مخاطبان شما از نظم و برنامه‌ریزی کار شما آسوده خاطر می‌شوند و بیشتر به برند شما اعتماد می‌کنند.

پیغام مداوم: یکی از دلایل اصلی لغو پست الکترونیکی و خوانده‌نشدن آن، ارسال مکرر پست الکترونیکی است و این مشکل زمانی پیش می‌آید که شما زمان انتشار محتوا را به‌درستی تنظیم نکرده باشید و براساس رایگان یا ارزان‌بودن نرخ ارسال پیام اقدام به این کار کنید. ارسال ایمیل مکرر به این معناست که شما از اصل تولید محتوا برای رسیدن به اهداف و بازاریابی خود فاصله گرفته‌اید. به نظر می‌رسد که بهترین زمان انتشار محتوا در پست الکترونیکی، ارسال ۴ تا ۸پیام در یک ماه به صورت ترکیبی از پیام‌هاست و با این روند پذیرش مخاطبان شما‌ نیز بالاتر می‌رود.

ایمیل پاسخگو: روز ارسال، زمان ارسال و موضوع، مهم‌ترین عواملی است که منجر به باز‌کردن پیام‌ها یا مسدودسازی آن از سوی مخاطبان می‌شود. بخش فریبنده این است که بدانید کدام‌یک از این عوامل منجر به این نتیجه می‌شود که مخاطب ایمیل شما را بخواند و دنبال کند. یک رویکرد قوی برای انتخاب زمان انتشار محتوا شیوه آزمون و خطاست و برای این کار باید در یک بازه زمانی یک‌هفته‌ای در ساعات مختلف به مخاطب ایمیل ارسال کنید و هر ایمیل با دو موضوع متفاوت ارسال شود؛ در پایان هفته شما ارزیابی دقیقی از زمان انتشار محتوا خواهید داشت.

ارزیابی ردیابی پستی: لازم است پس از ارسال هر ایمیل، ارزیابی کنید که محتوای شما تا چه حد توسط مخاطبان مطالعه و پیگیری شده و چه تعداد از مخاطبان ایمیل شما را نمی‌خوانند. این یک معیار سالم برای تعیین زمان انتشار محتوا‌ست.

رسانه‌های اجتماعی: رسانه‌های جمعی بخشی از فضای اینترنت است که با سرعت بیشتری اطلاعات را منتقل می‌کند بنابراین یک مکان انتشار محتوای مهم و موثر است و می‌تواند تاثیر بالایی برای رسیدن به استراتژی بازاریابی محتوا داشته باشد. بازاریابان در کنار تفاوت‌های ذاتی در پلتفرم، باید تفاوت‌های جمعیت‌شناختی و رفتارهای مخاطبان را در این زمینه‌ها جمع‌آوری کرده و در انتشار محتوا به تعادل برسانند. بنابراین، این سوال مهمی است که صاحبان برندها و تجار که قصد تولید محتوا دارند، باید چه مواردی را در تولید و انتشار محتوا در رسانه‌های جمعی رعایت کنند؟

پیگیری دائمی: اگرچه بازاریابان زیادی خواهان بازاریابی و انتشار محتوا در رسانه‌های جمعی هستند اما بسیاری از آنها با فرمول «با حداکثر سرعت دویدن و توقف» به پایان می‌رسد، به این معنا که جریان‌های کوچکی از محتوا را برای یک زمان منتشر می‌کنند‌ و سپس بعد از یک دوره از تب و تاب انتشار محتوا می‌افتند و استراتژی تولید محتوا به کلی به فراموشی سپرده می‌شود. بهترین شیوه این است که آهسته و پیوسته در انتشار محتوا گام بردارید و بتوانید طوری زمان انتشار محتوا را مدیریت کنید و بتوانید مقدار مشخصی محتوا را به طور متناوب ارسال کنید.

حضور پاسخگو: پاسخگویی در رسانه‌های جمعی به این سوال بستگی دارد که آیا شما با رویکرد اهمیت دادن به مخاطبان خود می‌نویسید و به گفت‌وگو با آنها ادامه می‌دهید؟ برخی از برندها، تنها به مکالمه‌هایی که در رسانه‌های جمعی پیدا می‌کنند یا از طرق مختلف در سراسر سیستم عامل‌های مختلف‌ می‌یابند، پاسخ می‌دهند اما افراد موفق در این حوزه، تیم رسانه‌ای دارند که نیاز به ساعت و قدرت انسانی برای پیدا‌کردن مطالب جالب برای به اشتراک گذاشتن دارد و باید به اندازه کافی در این زمینه متمرکز شوند. ترکیب تعداد اشتراک و نظرات با بازدید و زمان ‌روی صفحه می‌تواند به شما یک نگاه قدرتمند در مورد زمان انتشار محتوا و چگونگی ارسال آن به شما بدهد.

در پایان، استراتژی انتشار محتوا شامل زمان انتشار محتوا و مکان انتشار محتوا بر اساس درک درست از خواست و نیاز مخاطب است. به خاطر داشته باشید که کیفیت و دقت اطلاعات همیشه مهم‌تر از داشتن حجم زیادی از هرزنامه است که به صندوق پستی ما منتقل شده است‌ و در نهایت، برندها به دنبال این هستند که افراد با محصولات و خدمات آنها آشنا شوند بنابراین باید در تولید محتوا، علاوه بر داشتن استراتژی مشخص در تولید محتوا و زمان و مکان انتشار آن، با رسانه‌های جمعی و شیوه کار با آنها و نیاز مخاطبان و نگرش‌هایشان آشنا باشید و محتوای خود را با در نظر گرفتن تمام این موارد تولید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.