اخبار استارتاپی گفتگو

مثل یک پاساژ بزرگ اما مجازی

در مداستور فروشندگانی که در زمینه مد (پوشاک، جواهرات، زیورآلات، آرایشی بهداشتی، کیف و کفش و…) فعالیت می‌کنند می‌توانند فروشگاه خود را در مد استور ایجاد کنند و محصولاتشان را به چهار حالت عادی، حراج، عمده و همراه با اشانتیون در معرض دید طیف گسترده‌ای از هموطنان قرار دهند. بهروز متولی نایینی بنیانگذار مداستور در کنار هم‌تیمی‌هایش نگار قاسمی و علیرضا کرمی بیشتر برای ما گفته‌اند.

  •  شما فقط فروشگاه‌های حقیقی کل کشور را معرفی می‌کنید یا این معرفی شامل فروشگاه‌های مجازی هم می‌شود؟

همه کانال‌های فروش چه مجازی چه حقیقی را بر اساس محصول و نام فروشگاه‌ به همراه آدرس اینترنتی و پستی آن‌ها به نمایش می‌گذاریم.

  •  کدام شهرها را پوشش می‌دهید؟

اکثر شهرهای بزرگ را. کم‌کم با پیشرفت کار سعی می‌شود تمامی شهرها به فهرستمان اضافه شوند.

  •  نحوه تهیه منابع فروش و تکمیل جنس به چه شکل است؟ از کجا تهیه می‌شوند؟

هیچ جنسی در اختیار مد استور قرار نمی‌گیرد. خود فروشنده‌ها بدون واسطه فروش می‌کنند. اینجا دقیقا مثل پاساژ است، البته پاساژ مجازی. مدیر پاساژ بر خریدوفروش نظارتی ندارد. هر فروشنده می‌تواند هرروز محصولاتش را در ویترین فروشگاهش بچیند و در معرض دید عموم قرار دهد.

  •  نحوه درخواست و خرید مشتری و ارسال و محاسبه قیمت کالا به چه شکل است؟

خریدار طبق اطلاعات تماس شامل شماره تلفن، آدرس تلگرام، آدرس ایمیل یا … با خود فروشنده تماس می‌گیرد و در صورت توافق طرفین خرید انجام می‌شود و مداستور اصلا از خریدها اطلاعی نخواهد داشت. قیمت‌گذاری و فروش همه با مسئولیت فروشنده است.

  •  پس شما چگونه کسب درآمد می‌کنید؟

تا نتوانیم حجم فروش متوسطی را برای فروشندگان ایجاد کنیم از درآمد خبری نیست. تا زمانی که به تعداد مناسبی کاربر نرسیم همین روند برقرار است، اما اگر روند پیشرفت کار خوب باشد می‌توان امیدوار بود که درآمد حاصل شود. اما به طور کل درآمد ما از طریق تبلیغات بنری برای فروشندگان و ویژه کردن محصولات و فروشگاه آن‌هاست که توسط خود فروشندگان انجام می‌شود.

  •  با توجه به اینکه کسب‌وکار شما سرویس‌محور است و از شهرهای مختلف مشتری دارید، به نظر با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو بوده‌اید.

با توجه به اینکه استارتاپ ما مدل خاصی از خریدوفروش است و برای حمایت از فروشندگان و کمرنگ کردن رکود بازار با شکستن مرزهای فروش ایجاد شده و در این راه مستقل عمل می‌کنیم و هیچ حمایت خاصی نداریم، به دلیل کمبود منابع نمی‌توانیم از همین ابتدای کار نیروی انسانی استخدام کنیم، درنتیجه بازاریابی و جذب فروشنده برایمان سخت است. از طرفی فروشنده‌ها همه انتظار دارند که با عضویت در مجموعه ما به‌سرعت بازخورد بگیرند و فروش داشته باشند، به همین دلیل بعضی از فروشندگان که پیگیری مستمری از فروشگاه خود ندارند ما را ترک می‌کنند، اما با پشتیبانی و رصد فروشندگان، بسیاری از آن‌ها فعالیت می‌کنند و امیدواریم نتیجه بگیرند. البته بسیاری از فروشندگان از فروشی که داشته‌اند ما را مطلع کرده‌اند و ما از این بابت بسیار خشنودیم.

مشکل ما کم بودن تعداد کاربران در ابتدای راه و بازخورد نگرفتن فروشنده‌ها و ترک آن‌هاست. اگر کاربران زیاد شوند فروشنده‌ها باز هم چالشی دارند و آن نارضایتی خریداران است. ایجاد تعادل بین خریدار و فروشنده چالش سختی برایمان است.

برای حل این معضل، از خود فروشنده‌ها خواستیم تبلیغ کنند؛ مثلا اگر ۱۰ فروشنده عضو می‌شدند این ۱۰ نفر برای ما ۵۰ کاربر خریدار می‌آوردند و این باعث می‌شد خریداران راضی باشند ولی باز هم فروش به میزان مورد نظر نمی‌رسد که این امر مستلزم صرف زمان بیشتر و آشنا شدن کاربران بیشتر با ماست.

  •  از آنجایی‌ که در ابتدای کار خیلی بر درآمدزایی تمرکز نداشته‌اید، آیا دلایل غیرمادی‌ وجود داشته که بتواند به شما انگیزه ادامه راه را بدهد؟

به غیر از پلنی که برای این عدم تمرکز بر درآمدزایی داشتیم، دلایلی به قول شما غیرمادی داریم که همیشه از ما دفاع می‌کند و انگیزه‌مان را تقویت می‌کند. دلایلی مثل کمک به افزایش فروش همه فروشنده‌های ایران‌زمین، خرید بدون صرف وقت زیاد و یافتن محصولی باکیفیت و هدفمند برای خریداران از همه اقشار جامعه، حفظ محیط‌زیست و آلودگی کمتر با خریدهای اینترنتی و یا خریدی که مستقیم خریدار را به فروشگاه مورد نظرش می‌رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.