رشد کسب‌وکار

صفر تا صد جلسه‌های تولیدمحتوا

بیشتر وقت‌ها شبیه به مثال «خشت اول چون نهد معمار کج» تیم تولید محتوا هم وارد عمل می‌شوند و از همان لحظه نخستین خشت اول را آنچنان کج می‌گذارند که کمتر کسی باورش می‌شود. ایده‌های خلاقانه از در و دیوار می‌بارند، تگ‌های مصنوعی و باورنکردنی در دسترس قرار می‌گیرند و همیشه به خاطر داشته باشید، تیم تولیدمحتوا می‌توانند شما را سر ذوق بیاورند و با حرف‌هایشان روی ذهن شما تاثیر بگذارند؛ تاثیری باورنکردنی، آنقدر که دو روز بعد با خودتان بگویید چرا هم‌چین چیزی را قبول کردم؟ چرا زیربار چنین تگ‌هایی رفتم؟ چرا ایده‌های عکاسی‌شان را پذیرفتم؟ اگر پس از این دو روز جلسه‌ای مجدد بگذارید و بخواهید تا تغییراتی ایجاد کنید، ممکن است آن جلسه به دعوا ختم شود که دیگر نورعلی‌نور است. احتمال فراوانی وجود دارد که تمام خاطرات خوب جلسه‌های پیشین را از یاد ببرید و تصویری جدید در ذهن شما شکل بگیرد. برای آنکه چنین ماجرایی سر راه شما قرار نگیرد و خاطره آن جلسه‌های ناخوشایند شما را گمراه نکنند، از صفر تا صد جلسه‌های تولیدمحتوا را برایتان روایت می‌کنیم.

  •  مبلغ را تعیین کنید

آدم‌هایی که با شما کار می‌کنند، نیاز دارند تا میزان دستمزد خودشان را بدانند. نیاز دارند تا به صورتی واقعی در جریان باشند که برای این میزان از کار چه اندازه دریافتی دارند. حق طبیعی‌شان است، اما حقی که معمولا در سایه نمی‌دانم گفتن‌های کارفرما گم می‌شود؛ کارفرمایی که هنوز نمی‌داند این بخش تا چه اندازه برایش صرفه مالی دارد و هنوز می‌ترسد که تولیدمحتوا چیزی به جز ضرر نداشته باشد. برای مبارزه با چنین موقعیتی، از پیش از جلسه مبلغی که برای دستمزد افراد درنظر دارید روی برگه بنویسید. جلسه را با مباحث مالی آغاز نکنید اما در ذهن خود مبلغ را نگه دارید. پیش از آنکه ایده‌هایشان را به صورت تمام و کمال برای شما رو کنند، مباحث مالی را پیش بکشید. آنقدری از جلسه بگذرد که اساس کار مشخص شود و موافقت‌های اولیه صورت گیرد و نه آنقدر که پای جزئیات هم به میان بیاید. مهم است که در اصول با یکدیگر تفاهم داشته باشید و نگاهتان به این اصول یکسان باشد. تقریبا همان جلسه اول، این اصول مشخص شده‌اند و زمان مناسبی برای تعیین مبلغ دستمزد است. از خودشان بپرسید اما توپ را به صورت کامل در زمین آنها نیندازید. اجازه بدهید تا مبلغی به صورتی توافقی شکل بگیرد تا رضایت دوطرفه‌ای حاصل شود. زیر بار مبلغی بسیار بیشتر از آن مبلغ اولیه که در ذهن داشتید، نروید.

  •  زمان را مشخص کنید

پیش از ورود به جلسه اول، بدانید که کدام شکل از کار مدنظر شماست. می‌خواهید دورکاری انجام شود یا دلتان می‌خواهد تا افراد تولیدمحتوا همان دوروبرها بگردند و مدام جلوی چشمتان باشند. ممکن است از آن دسته باشید که دورکاری را بپذیرید اما جلسه‌های هفتگی با تیم تولیدمحتوا درنظر بگیرید. هر چه هست، از همان جلسه‌های نخستین تکلیف را مشخص کنید تا بعدتر زیر حرف خودتان نزنید. ابتدا نگویید الا و بلا دورکاری و سپس هر روز به بهانه‌ای آنها را به دفتر بکشانید، چون اسم آن دیگر دورکاری نیست. همان‌طور که نباید از روز اول استقرار در دفتر را به عنوان اصل اولیه به آنها گوشزد کنید و پس از مدتی آنها را از دفتر به بیرون بفرستید. اسم آن را هم استقرار در دفتر نمی‌گذارند. تکلیف این مسائل را مشخص کنید تا از سرخوردگی‌هاجلوگیری کنید.

  •  موارد مهم را نام ببرید

به دنبال موارد مهم و اساسی در ذهن خود بگردید و به خودتان و تیم تولیدمحتوا یادآوری کنید که از کنار این موارد به سادگی نگذرند. یادتان باشد که بخش مهمی از این موارد، سلیقه شماست و نه الزام کاری. اگر بخواهید تاکید بیش از اندازه به خرج دهید، کار از دست‌تان درمی‌رود و اعتماد لازم شکل نمی‌گیرد. سعی نکنید سلیقه خودتان را رنگ بزنید و به تیم تولیدمحتوای خود بفروشید. اجازه بدهید تا پای هر دو نفر روی زمین باشد و مفاهیم اساسی تغییر نکنند. بهترین راه این است که سلیقه خود را به آنها یادآوری کنید و موارد مهمی که می‌خواهید به آنها پایبند بمانید، نام ببرید. اجازه بدهید تا این موارد، حتی اگر سلیقه شما باشند، در جزئی‌ترین موارد کار به چشم بیایند. برای پذیرش چنین مسئولیتی، لازم است تا اعتمادبه‌نفس داشته باشید و بتوانید از سلیقه خود دفاع کنید. پس پیش از ورود به جلسه، پیش از آنکه روی این موارد دست بگذارید، جست‌وجویی اینترنتی را آغاز کنید. ممکن است سلیقه شما جزو مواردی باشد که می‌گویند به هیچ عنوان انجام ندهید. از دنیای اینترنت استفاده کنید و از وب‌سایت‌های فارسی و انگلیسی موجود در زمینه تولیدمحتوای وب‌سایت‌ها.

  •  با دعوا خداحافظی کنید

اجازه ندهید کار به دعوا بکشد و با دلخوری از هم جدا شوید. خوب یا بد، درست یا غلط، همیشه این احتمال را در ذهن داشته باشید که باید با همین آدم‌ها کار کنید. افرادی که در حال حاضر توانایی تولید محتوای وب را دارند، آنقدر نیست که بخواهید با آنها دعوا راه بیندازید. مخصوصا اگر در حوزه‌ای تخصصی فعالیت می‌کنید. هم برای خودتان بهتر است و هم برای آنها که بدون دعوا و جروبحث از همدیگر جدا شوید. لازم است تا تمام اصول سازمان مدیریت که تا به امروز خوانده‌اید، درباره تیم تولیدمحتوا نیز درنظر بگیرید. پیش خودتان نگویید اینها نشد، افراد بعدی. آنها را به عنوان عضوی از تیم جدی بگیرید و دلایل پایان همکاری را برایشان توضیح دهید. این احتمال را گوشه ذهن نگه دارید، که موارد ضروری در ذهن شما به خوبی به تیم تولیدمحتوا منتقل نشده است. چه بسا شما بگویید که چرا از یک مطلب ناراضی هستید و آنها برایتان دلایل انتشار آن را توضیح دهند و به توافقی دوجانبه برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.