گاهِ برخاستن!

سرمقاله ۱۷۲ اکبر هاشمی

1

انسان کارآفرین در تجربه کارآفرینانه همواره در سفر است، چه انسان شکارجو روحی سیال، سبک، مبارز، جوینده، یابنده، تنوع‌طلب و گریز‌ناپذیر و در نهایت خستگی‌ناپذیر دارد.

روزنامه‌نگار شهیری گفته بود شوربختی ملت ایران از زمانی شروع شد که نفت در کشورمان پیدا شد؛‌ گویی شوربختی بشر هم به پیدایش گندم باز‌می‌گردد. پیش از پیدایش گندم، انسان خوراک‌جو در پی یافتن غذا در سفر به سر می‌برد.

برای شکار باید ورزیده و چابک به این سو و آن‌سو ‌می‌رفت. این حرکت باعث کشف‌های جدید و تنوع در زیست می‌شد اما با پیدایش گندم، انسان برای به عمل آوردن کشت، آبیاری و برداشت مجبور به اسکان دائم و در نهایت تبدیل به انسان یکجانشین شد. افیون گندم گریبان انسان را گرفت، او را از حرکت و‌ پویایی باز داشت و تبدیل به نگهبان آذوقه کرد. براثر یکجا‌نشینی و عدم تحرک، بیماری‌های جدید جسمی و روحی نیز نمایان و سبک زندگی انسان خردمند کاملا دگرگون شد. شاید داستان حضرت آدم و اخراجش از بهشت به خاطر خوردن گندم، از همین جا نشأت گرفته باشد.

به اعتقاد نگارنده، روح «انسان خردمند کارآفرین» بیشتر به انسان شکارجو سیال نزدیک است تا انسان یکجا‌نشین گندم‌خور. انسان کارآفرین در تجربه کارآفرینانه همواره در سفر است، چه انسان شکارجو روحی سیال، سبک، مبارز، جوینده، یابنده، تنوع‌طلب و گریز‌ناپذیر و در نهایت خستگی‌ناپذیر دارد.

روح انسان کارآفرین ونچرز کپیتال(انسان ریسک‌پذیر) نیز عادت به یک‌جا‌نشینی ندارد. کسب‌و‌کاری را راه‌اندازی می‌کند، به پایش می‌نشیند تا محصول موفقی شکل بگیرد، اما هرگز مانند انسان یکجانشین برای همیشه زندگی‌اش را پای آن کسب‌و‌کار نمی‌گذارد؛ با اگزیت از آن کسب‌و‌کار خروج کرده یا اینکه مدیریت را به دیگری سپرده و مانند انسان شکارجو کوله برداشته و راه و ‌کسب‌و‌کار جدیدی را در پیش می‌گیرد. زندگی بزرگانی چون بیل گیتس و دیگر کار‌آفرینان موفق جهان نمونه بارز این نوع تفکر سیال و داینامیک است.

در دی‌ماه سال ۱۳۹۴ بنیان هفته‌نامه شنبه را بنا نهادم و در این سال‌ها با کمک افراد و تیم پویای شنبه، نهایت تلاشمان را کردیم تا شنبه شکل بگیرد و توسعه پیدا کند. از ابتدا هدفمان تولید محتوا و دانش در حوزه استارتاپی و انتقال تجربه دیگر کارآفرینان جهان به جوانان خوش‌فکر ایرانی بود.

بعد از گذشت چند سال حال که شنبه بزرگ و پایدار شده از صندلی چسبنده مدیریت مجموعه شنبه برمی‌‌خیزم و مدیریت آن را به یکی از هم‌تیمی‌هایم و تیم خوب شنبه می‌سپارم. البته به‌عنوان مالک و سردبیر هفته‌نامه در کنار تیم شنبه و شما مخاطبان فرهیخته خواهم بود. در فصل جدید با مستقر‌شدن در فضای اشتراکی زاویه و ‌دیجی‌نکست در‌صدد راه‌اندازی استارتاپی در حوزه هوش مصنوعی هستم.

حرف آخر

زمانی از روی صندلی‌تان بلند شوید که دیر نشده باشد.

۱ دیدگاه
  1. محسن برجی می‌گوید

    برای شما در استارتاپ و ایده‌ی جدید آرزوی موفقیت می‌کنم. امیدوارم «شنبه» همچنان با کیفیت و با قدرت فعالیتش را ادامه دهد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.