ساخت بچه‌های ایران

0

امیرحسین کارآگاه، مدیرعامل شتاب‌دهنده پرسیس ژن است و متولد ۱۳۶۷٫ در شهر قزوین متولد شده و مدرک دکترای داروسازی از دانشگاه شهید بهشتی دارد. مدرک کارشناسی ارشد MBA را هم از دانشگاه تهران گرفته است.

همچنین سابقه کار در داروخانه‌ها و شرکت‌های داروسازی را دارد. ورودش به حوزه بیولوژیک با ورود به انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی ایران بوده که صنف تولیدکنندگان این حوزه هستند. امیرحسین سه‌و‌نیم‌سال دبیر‌کل این انجمن بوده و سپس پرسیس را ایجاد کرده‌اند.

وصل‌کردن دانشگاه به صنعت

روایت راه‌اندازی پرسیس را اینگونه تعریف می‌کند: «در انجمن به این نتیجه رسیدیم که ما تعداد زیادی دانشگاه و موسسات پژوهشی مانند انستیتو پاستور، انستیتو رازی و پژوهشگاه ژنتیک و… را داریم که دانشجویان در آنها کار پژوهشی انجام می‌دادند و در طرف دیگر بازار، تعدادی شرکت داشتیم که محصول تولید می‌کردند اما این دو سوی داستان، حرف همدیگر را متوجه نمی‌شدند؛ یعنی نه صنعت حاضر می‌شد‌ تحقیقات دانشجویان را قبول کند یا سرمایه‌گذاری کند و… و نه دانشجویان می‌دانستند که نیاز این صنعت چه است.

من و دیگر اعضای انجمن، این خلأ را مشاهده کردیم و پرسیس دقیقا به این دلیل شکل گرفت تا حد واسطی ایجاد کنیم که هم به دانشجویان و پژوهشگران بگوییم که نیاز صنعت چیست تا بتوانند روی نیازهای صنعت و نیازهای بازار، وقت‌ و هزینه‌شان را صرف کنند و هم اینکه به تولیدکننده و بخش صنعتی بگوییم که تکنولوژی مورد نظر و مورد علاقه‌اش تولید‌شده و بنابراین می‌تواند از آنها استفاده کند.»

کارآگاه می‌گوید در واقع ما قصدمان ایجاد مکان و محلی بوده که دانشجویان و محققان جوان واردش شوند و تحقیقات دانشجویی‌شان را به تکنولوژی صنعتی تبدیل کنند. بنابراین در این صورت پل ارتباطی بین صنعت و دانشگاه ایجاد می‌شود و می‌توانیم امیدوار باشیم که خروجی مناسبی از این تلفیق به دست بیاید.

نمی‌دانستیم شتاب‌دهنده چیست

مدیرعامل پرسیس ژن درباره اینکه میزان آشنایی بنیانگذاران پرسیس ژن با مفهوم شتاب‌دهنده و مسائلی از این دست چقدر بوده، می‌گوید: «در سال ۹۴، در انجمن با سایر همکاران به این نتیجه رسیدیم که باید چنین مرجعی ایجاد کنیم اما اصلا نمی‌دانستیم شتاب‌دهنده چیست. ما فکرهای‌مان را کرده بودیم و ایده را به اصطلاح پخته بودیم.

با معاونت علمی ریاست جمهوری جلسه‌ای برگزار کردیم و وقتی طرح کارمان و اهداف‌مان را برای‌شان توضیح دادیم، آنها به ما گفتند که این کار شما، یعنی راه‌اندازی یک شتاب‌دهنده. آن زمان شتاب‌دهنده‌های آی‌تی راه‌اندازی شده بود و ما برای آشنایی با این موضوع، به مطالعه شتاب‌دهنده‌های موجود در ایران پرداختیم. بعد از این مطالعه، در مهر ۱۳۹۵، پرسیس راه‌اندازی شد.

در واقع شتاب‌دهنده پرسیس ژن با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به‌عنوان شتاب‌دهنده زیست فناوری پزشکی کشور آغاز به کار کرده است. زمینه فعالیت این شتاب‌دهنده، زیست‌فناوری دارویی و پزشکی، محصولات مشتق از پلاسما، سرم‌های درمانی، واکسن‌های انسانی و دامی، داروهای گیاهی، دارو با منشأ طبیعی و طب نوساختی (سلول‌های بنیادی) است.

حوزه فعالیت پرسیس ژن در حوزه‌‌ داروهای گیاهی، دارو با منشأ طبیعی، سلول‌های بنیادی، آنتی‌بادی منوکلونال، سرم‌های انسانی، واکسن‌های انسانی، پروتئین نوترکیب، محصولات مشتق از پلاسما و واکسن‌های دامی فعالیت می‌کند.

برای ورود به این شتاب‌دهنده باید اطلاعاتی داشته باشیم، چون اینجا حوزه دارویی است و زمانی که تیم‌ها صرف می‌کنند، با دیگر حوزه‌ها متفاوت است. دوره کارآزمایی بالینی حداقل یک‌و‌نیم سال تا دو سال و دوره تولید، حداقل پنج سال برای داروهای بیولوژیک است.

یکی از دلایل اهمیت صرف زمان و سرمایه برای تولید داروهای بیوتکنولوژی این است که تولید داروهای بیولوژیک، نرخ اشتغال تحصیل‌کرده بسیار بالایی دارد. بنابراین رشد این فضا، به رشد اشتغال‌زایی دانشجویان این حوزه منجر می‌شود.

شیوه همکاری و حضور در پرسیس ژن

برای حضور در این فضا باید نکاتی را مدنظر داشت. به این صورت که تیم فناور، علاوه بر دانش و نیروی انسانی، مواد و ملزومات مصرفی را خودش تامین می‌کند. البته در اینجا امکانات زیرساختی متنوعی در اختیار تیم‌های فناور قرار می‌گیرد؛ امکاناتی همچون‌ فضای استقرار فیزیکی،‌ آزمایشگاه، فضای تولید با گواهی GMP، نیروی انسانی و امکانات اداری، منتورشیپ، آموزش‌های فنی و آموزش‌های عمومی کسب‌وکار و از همه مهم‌تر، تعهد به فروش فناوری حاصل.

ضمن اینکه آموزش‌های تاسیس و راهبری کسب‌وکار و همچنین، روندهای اداری همچون ثبت شرکت، اخذ کارت بازرگانی، کمک به اخذ گواهی دانش‌بنیان و… از طریق شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات تجاری‌سازی، به تیم‌ها‌ عرضه می‌شود. امکان دریافت وام یا عقد قرارداد VC با نرخ بهره ترجیحی از طریق ستاد توسعه زیست‌فناوری هم برای تیم‌ها وجود دارد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.