اخبار استارتاپی انتخاب سردبیر گفتگو

ساختن برای ماندگاری

حمید محمدی: شرایط سخت اقتصادی قابل درک است و همه از جمله دیجی‌کالا از چنین شرایطی آسیب می‌بینند. شرایط هم برای مردم و هم برای کسب‌وکارها دشوار است و همانطور که ملاحظه می‌کنید، بعضی از کسب‌وکارها یا تعطیل کرده‌اند و یا فعالیت‌های خود را بسیار محدود کرده‌اند.

برای اینکه دیجی‌کالا را برای این شرایط سخت مهیا کنیم، مجبور به تصمیمات دشواری از جمله  تعدیل ۱۷۵ نفر از نیروها شدیم و پروژه‌‌ ‌Build to Last یا «ساختن برای ماندگاری» را آغاز کردیم. در سال گذشته زنجیره‌‌ تأمین پرفروش‌ترین گروه محصولی دیجی‌کالا، یعنی گوشی‌های همراه، دچار اختلال شد و چندین ماه هیچ فروشی در این گروه محصولی نداشتیم و این اواخر هم بسیار محدود بود.

دیجی‌کالا به عنوان یک خرده‌فروش (Retailer) و پلتفرمی مارکت‌پلیس (Marketplace) که در آن ۱۵هزار فروشنده از سراسر کشور کالاهای خود را عرضه می‌کنند، بیشتر آیینه‌ای از وضعیت بازار و اقتصاد کشور است.

واقعیت این است که وضعیت قیمت در دیجی‌کالا هم مانند سایر بخش‌ها تابع وضعیت اقتصاد کلان کشور است. در تلاطم‌ها قیمت‌ها در دیجی‌کالا هم متلاطم می‌شود. وقتی عرضه‌‌ کالایی در کشور با مشکل مواجه می‌شود و یا واردات آن محدود یا متوقف می‌شود، طبعا در دیجی‌کالا هم آن کالا موجود نخواهد بود.

اگرچه، دیجی‌کالا واردکننده یا تولیدکننده‌‌ کالا نیست و نقشی در قیمت‌گذاری کالاها ندارد، اما در راستای مهم‌ترین ارزش خود، مشتری‌محوری، نظارت بر قیمت‌گذاری فروشندگان مارکت‌پلیس را یکی از وظایف اصلی خود می‌داند. ابزارهای مختلفی را برای نظارت بر قیمت یک میلیون و ۲۰۰‌هزار تنوع کالایی توسعه دادیم و جزئیات آن را در بیانیه‌ای مطبوعاتی به مردم گزارش دادیم.

علاوه بر اینها ماهیت مارکت‌پلیس ضدانحصار است و باعث کاهش واسطه و دسترسی مستقیم تولیدکننده به مصرف‌کننده‌‌ نهایی می‌شود. این امر هم متعاقبا منجر به رقابتی‌شدن قیمت‌ها می‌شود. امروز در پلتفرم مارکت‌پلیس محصولاتی در دیجی‌کالا موجود است که بیشتر از ۲۰ فروشنده آن را عرضه می‌کنند و فروشنده‌ای که کمترین قیمت و بهترین خدمات را عرضه می‌کند به عنوان فروشنده‌‌ اول پیشنهاد می‌شود.

چنین سازوکاری به طور طبیعی منجر به تعادل قیمت می‌شود و نکته‌ مهم دیگر آن است که مردم دورترین نقاط کشور به همان قیمتی دسترسی دارند که در تهران و دیگر شهرهای بزرگ در دسترس است و چنین سازوکار عادلانه‌ای شاید فقط در بستر آنلاین ممکن باشد.

  • بامیلو را رقیب شما می‌دانستند. الان از بازار کنار رفته است؛ بازار بدون رقیب موجب یکه‌تازی دیجی‌کالا خواهد شد یا چهره محجوب و مردمی‌ بیشتری به خود خواهد گرفت؟

سعید محمدی: از این خبر متأسف شدیم. تعطیل‌شدن کسب‌وکارها خبر خوبی برای هیچ‌کس نیست و این موضوع را نشانه‌‌ خوبی برای اقتصاد و به خصوص اکوسیستم استارتاپی کشور نمی‌دانیم. رقابت موجب رشد کسب‌وکارها و در نتیجه‌‌ آن توسعه‌ اقتصادی کشورها خواهد شد. تجربه‌‌ جهانی به ما می‌گوید که برای رشد، هیچ راهی جز رقابت وجود ندارد.

تلاش کردیم که با توسعه‌‌ مارکت پلیس دیجی‌کالا را بیشتر از همیشه مردمی کنیم. ۱۵ هزار فروشنده‌‌ دیجی‌کالا از سراسر کشور، شرکای تجاری دیجی‌کالا هستند. از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و برندهای ایرانی تا هنرمندی که در جنوب بلوچستان حصیر می‌بافد و در مارکت‌پلیس دیجی کالا مستقیم آن را به دست مصرف‌کننده‌‌ نهایی می‌رساند، امروز شریک دیجی‌کالاست.

در اسفندماه ۹۷ میزبان برترین برندهای ایرانی حوزه‌ FMCG کشور بودیم و رسما اعلام کردیم که تمام ظرفیت‌های ایجاد شده در اختیار آنها برای تقویت برندهای ایرانی قرار دارد. در تمامی بخش‌ها همین سیاست را دنبال می‌کنیم و تلاش می‌کنیم دیجی‌کالا یک برند ملی قابل افتخار به معنای واقعی آن باشد.

  • آیا مردم می‌توانند مطمئن باشند که در سال ۹۸، قیمت‌های ارائه‌شده روی دیجی‌کالا واقعی است و کیفیت کالاها هم تضمین شده است؟ مردم با خیال راحت از دیجی‌کالا خرید کنند؟

حمید محمدی: مشتری‌محوری اصل اول دیجی‌کالاست. تجربه‌‌ خوشایند از خرید، که شامل قیمت عادلانه، کیفیت محصول، خدمات پس از فروش مناسب و… می‌شود، هدف شکل‌گیری دیجی‌کالا بود و در طول ۱۲ سال گذشته تمام تلاش‌مان برای ارتقای این تجربه بود.

پروژه‌های بزرگی برای رقابتی‌تر شدن قیمت‌ها، مقابله با کالای غیر‌اصل، بهبود فرآیندهای ارسال و تحویل، پاسخگو‌بودن به مشتری و… انجام شده و همین حالا در دست انجام است. برای بسیاری از آنها به دانش و تجارب روز دنیا نیاز داشتیم که آنها را وارد کشور کردیم و بسیاری از تکنولوژی‌های روز دنیا را در کشور توسعه دادیم.

۲۵۰۰ نفر از پرتلاش‌ترین و با استعدادترین جوانان این کشور در بخش‌های مختلف، هر روز با همین هدف مشغول فعالیتند. همه‌ اینها برای این است که به قول شما مردم با خیال راحت از دیجی‌کالا خرید کنند. به عنوان بنیانگذاران دیجی‌کالا این تضمین را می‌دهیم که تا زمانی که دیجی‌کالا وجود دارد، به این اصول پایبندیم.

  • به عنوان انتقال تجربه بفرمایید که شرکت‌ها و استارتاپ‌ها در شرایط بحرانی چه تدبیری را در پیش بگیرند که از این مراحل عبور کنند؟ به لحاظ مدیریت هزینه، مدیریت تیم، مدیریت منابع انسانی، مدیریت بحران‌هایی مانند آنچه دیجی‌کالا از سمت مشتری با آن مواجه شد و …

سعید محمدی: تجربه‌‌ دیجی‌کالا در این بخش پروژه‌‌ Build to Last یا «ساختن برای ماندگاری» بود. در واقع سوال اصلی این پروژه این بود که چطور می‌توانیم دیجی‌کالا را به یک سازمان ماندگار تبدیل کنیم که حتی در شرایط بحرانی هم ارزش‌آفرین باشد و علاوه بر ماندگاری خود، به حل بحران‌ها هم کمک کند.

محورهای اصلی این پروژه شامل تمرکز بر مشتری، تمرکز بر بهره‌وری، تمرکز بر پروژه‌های مهم و اساسی کسب‌و‌کار و پرهیز از عدم تمرکز تیم‌ها، انسجام تیمی، کشف فرصت‌های هم‌افزایی و پرهیز از دوباره‌کاری و اتلاف منابع کسب‌وکار در رقابت‌های بی‌مورد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.