define بالاخره از ربات‌های چت استفاده کنیم یا نه! |هفته‌نامه شنبه
اخبار استارتاپی انتخاب سردبیر بازاریابی

بالاخره از ربات‌های چت استفاده کنیم یا نه!

فصل جدیدی در مدیریت محتوا

چت‌بات‌ها
با گسترش تکنولوژی همه کسب‌و‌کارها بیشتر به بازاریابی محتوا نیازمند می‌شوند و روش‌های بازاریابی محتوا هم با پیشرفت فناوری، تغییر می‌کنند و کاربردی‌تر می‌شوند. ربات‌های چت یا چت‌بات‌ها یکی از همین پدیده‌های نوظهور در بازاریابی محتوا هستند. به عنوان یک تعریف ساده برای آنهایی که نمی‌دانند منظور ما از چت‌بات چیست، چت‌بات یک بستر ارتباط مسقیم بین صاحبان یک وب‌سایت و بازدیدکنندگان آن است.

از طریق این بسترِ ارتباط متنی، پشتیبان سایت به کاربر کمک می‌کند تا در بدو ورود به سایت، خدمات و اطلاعات مورد نیاز را راحت و به سرعت دریافت کند. شاید شما هم اخیرا با ورود به تعدادی از سایت‌های معتبر، نظرتان به یک دایره کوچک واقع شده در گوشه سمت راست و پایین صفحه نمایش جلب شده باشد که از شما با دعوت به گفت‌وگو، استقبال می‌کند. اینها همان چت‌بات‌ها یا ربات‌های چت هستند.

چرا چت‌بات‌ها، تعیین‌کننده آینده بازاریابی محتوا هستند؟

خیلی از متخصصان بازاریابی محتوا ظهور چت‌بات‌ها را فصل جدیدی در مدیریت محتوا می‌دانند. جالب است بدانید در سال‌های اخیر گرایش کاربران به استفاده‌‌ از نرم‌افزارهای پیام‌رسان بیشتر از رسانه‌های اجتماعی مثل فیس‌بوک یا توییتر بوده است.

این اتفاق بیانگر این حقیقت است که چت‌بات‌ها به عنوان یک پیام‌رسان تخصصی خدمات سایت شما نسبت به خود سایت (که در مقام مقایسه یک رسانه اجتماعی گسترده است) با اقبال بیشتری رو‌به‌رو خواهند بود.

مهم‌ترین مزیت ربات‌چت در یک سایت برای کاربر، در دسترس‌بودن همه اطلاعات و خدمات مورد نیاز در کوتاه‌ترین زمان ممکن است. وجود این بستر تعاملی سایت را برای کاربر شخصی‌سازی می‌کند و فضای آن را مفید و کاربردی‌تر می‌سازد.

پشتیبان‌های وب‌سایت‌های پرمخاطب به‌راحتی محتوایی که یک مشتری به آن نیاز دارد را از طریق ربات‌چت در اختیار او قرار می‌دهند. این موضوع باعث می‌شود که اطلاعات سایت شما بهینه‌تر و موثر‌تر از قبل باشد.

مشتری‌مداری و مردم‌داری الکترونیک از طریق چت‌بات‌ها

نکته جالب در خصوص چت‌بات‌ها این است که این پدیده جدید کمک کرده تا مفاهیمی مثل مشتری‌مداری یا مردم‌داری در کسب‌و‌کار به تجارت الکترونیک راه باز کنند. شاید قبل‌تر وقتی حرف از مشتری‌مداری وسط می‌آمد، همه نگاه‌ها به سمت بازار و خرید و فروش‌های فیزیکی می‌رفت، اما حالا اوضاع فرق کرده است.

چت‌بات‌ها به شما کمک می‌کنند تا یک تعامل سازنده با مشتری برقرار کنید. حاصل این تعامل رضایت مشتری و کسب سود بیشتر برای شماست. بی‌تردید مشتریان شما وقتی ببینند حضورشان در سایت اینقدر ارزشمند است که حاضرید برای رضایت آنها وقت بگذارید، خیلی خوشحال‌تر خواهند بود.

روش استفاده از چت‌بات‌ها برای جذب مخاطب بیشتر

در هر کسب‌و‌کاری که باشید، حضور چت‌بات‌ها باعث رونق بیشتر تجارت شما خواهد بود، البته شیوه صحیح استفاده از این تکنولوژی مثل هر تجارت دیگری در موفقیت آن تعیین‌کننده است. ربات‌چت معمولا بر پایه الگوریتم‌ها، دستور‌های پیش‌فرض‌ یا هوش مصنوعی کار می‌کند.

اگر شما بخواهید چت‌باکس‌ها را آنقدر پیچیده تعریف کنید که مثل یک پشتیبان زنده پاسخگوی مشتریان شما باشند، نتیجه کار احتمالا کمی مضحک خواهد بود. اولین گام این است که توقع واقعی از این ابزار داشته باشید.

در گام بعدی خودتان را به جای مشتری بگذارید و ببینید که به چه دلیل ممکن است سر از سایت شما در‌آورده باشند؟ با این کار شما می‌توانید بیشتر درخواست‌هایی که مشتریانتان دارند را در طراحی چت‌بات پیش‌بینی کنید و راهکارهای پاسخگویی به آن را تدارک ببینید. به یاد داشته باشید که فرآیندهای روتین سایت را به‌راحتی می‌توانید در قالب چت‌بات به بازدیدکنندگان سایت ارائه دهید.

هزینه ساخت ربات‌چت یا چت‌بات چقدر است؟

هزینه ایجاد یک فناوری، مهم‌ترین انگیزه ‌یا مانع استفاده از آن است. خبر خوب این است که استفاده از چت‌بات‌ها هزینه زیادی ندارد. بسیاری از نرم‌افزار‌ها هستند که این امکان را به طور رایگان برای یک سایت ایجاد می‌کنند. نکته مهم این است که با استفاده از چت‌بات شما نیاز به کارمندان کمتری خواهید داشت.

فراموش نکنید چت‌بات‌ها یک تکنولوژی نوین و نوپا هستند که علاقه روزافزونی به آنها در بین مخاطبان سایت‌ها دیده می‌شود. به خاطر داشته باشید هزینه‌ای که برای ایجاد چت‌بات می‌پردازید، با جذب بازدید‌کننده بیشتر و بالا‌رفتن تعداد فروش‌های موفق به‌راحتی جبران خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.