دایرکت بده اما بیرون از اینستاگرام!

0

اینستاگرام دارد یک اپلیکیشن واحد به نام دایرکت را برای پیام‌های خصوصی آزمایش می‌کند تا قابلیت‌های پیام‌رسانی را از اپلیکیشن اصلی حذف کند. دایرکت، که مانند اسنپ‌چت پس از باز‌شدن یک دوربین را نشان می‌دهد، در ۶ کشور اعم از شیلی، ایتالیا، پرتغال، ترکیه و غیره در دو نسخه اندروید و آی‌اواس در دسترس قرار می‌گیرد. وقتی شما دایرکت را نصب می‌کنید، صندوق ورودی از اپلیکیشن اینستاگرام شما حذف می‌شود و فقط از طریق اپلیکیشن پیام‌رسانی قابل دسترس خواهد بود. اگر اینستاگرام دایرکت را در سطح جهانی معرفی کند، این اقدام به شرکت مادر، فیس‌بوک، یک ابزار پیام‌رسانی محبوب دیگر، علاوه بر مسنجر و واتس‌اپ، اضافه خواهد کرد. با اینکه این اقدام هنوز در حد یک آزمایش است، منطق اینستاگرام برای ایجاد اپلیکیشن دایرکت آن است که پیام‌رسانی خصوصی هرگز نتواند بهترین تجربه باشد. همال‌شاه، مدیر محصول اینستاگرام، می‌گوید: «ما می‌خواهیم اینستاگرام مکانی برای تمام لحظات شما باشد و اشتراک‌گذاری خصوصی با دوستان نزدیک شما بخش مهمی از آن است. دایرکت در طول ۴سال گذشته در داخل اینستاگرام رشد کرده است، اما ما می‌توانیم آن را به طور جداگانه عرضه کنیم و قابلیت‌های آن را بهبود بخشیم. ما می‌توانیم مرز‌ها برای ایجاد فضای خلاقانه‌تر و سریع‌تر برای اشتراک‌گذاری خصوصی را در هم بشکنیم.»

فیس‌بوک نیز در گذشته چنین اقدامی انجام داده است. در سال ۲۰۱۴، این شرکت پیام‌رسانی داخل اپلیکیشن خود را تعطیل کرد و کاربران را واداشت تا مسنجر را دانلود کنند. مارک زاکربرگ می‌گوید: «در تلفن همراه، هر اپلیکیشن می‌تواند فقط روی انجام یک کار تمرکز داشته باشد. درخواست از مردم برای نصب یک اپلیکیشن دیگر برای مدت کوتاهی دشوار و دردناک است، اما اگر بخواهیم روی خدمات‌دهی بهتر تمرکز کنیم، باید یک تجربه اختصاصی و متمرکز را ایجاد کنیم.» دایرکت مطابق با یک منطق مشابه ایجاد شده است. در حالی‌که پیام‌رسانی مستقیم یک محصول جانبی در اینستاگرام بود، پس از بازطراحی‌های مختلف توانست به ۳۷۵ میلیون کاربر ماهانه دست یابد. افزایش کاربران مصادف بود با رشد استوری‌های اینستاگرام که کاربران را تشویق می‌کند پاسخ‌های سریعی برای دوستان خود ارسال کنند.

اگر اینستاگرام دایرکت را در سطح جهانی معرفی کند، این اقدام به  فیس‌بوک، یک ابزار پیام‌رسانی محبوب دیگر، علاوه بر مسنجر و واتس‌اپ، اضافه خواهد کرد

اکنون اینستاگرام خواهد دید که آیا ابزار آن برای پیام‌های خصوصی می‌تواند رونق پیدا کند یا خیر. یک دلیل وجود دارد دال بر اینکه موفق خواهد شد: اپلیکیشن‌های پیام‌رسانی کاربران جمعی بیشتری نسبت به شبکه‌های اجتماعی دارند‌ و برخی از آنها تصور می‌کنند افزایش تنش‌های فرهنگی موجب شده است که مکالمات بیشتر از تالار‌های گفت‌وگوی عمومی به گروه‌های خصوصی منتقل شوند. اگر پیام‌رسانی به یک ستون بزرگ و مستقل از اینستاگرام تبدیل شود، می‌تواند این اپلیکیشن را در زندگی کاربران آن گسترده کند و فرصت‌های کاری جدید را به وجود آورد.

در وضعیت کنونی، قابلیت‌های کمی در دایرکت وجود دارد که در حال حاضر در اینستاگرام یافت نمی‌شوند. این اپلیکیشن از سه صفحه تشکیل شده است. مانند اسنپ‌چت، پس از اجرا شدن وارد صفحه دوربین می‌شود. در سمت چپ دوربین یک صفحه پروفایل وجود دارد که به شما امکان می‌دهد به تنظیمات، جابه‌جایی حساب‌ها‌ و پیمایش در گوشه‌های مختلف اینستاگرام دسترسی داشته باشید. در سمت راست صندوق ورودی پیام‌های شما وجود دارد. همین.

اگر شما انگشت خود را به سمت راست صندوق دایرکت بکشید، یک لوگوی اینستاگرام از کنار اپلیکیشن ظاهر می‌شود. اگر تا آخر دست خود را روی صفحه به سمت راست بکشید، اینستاگرام شما باز خواهد شد. به علاوه شما می‌توانید در اینستاگرام انگشت خود را به سمت راست بکشید تا ابتدا لوگوی دایرکت ظاهر شده و سپس این اپلیکیشن باز شود.

یک ویژگی جالب این اپلیکیشن ۴ فیلتر منحصر‌به‌فرد آن است. یکی از فیلترها برای زمانی است که می‌خواهید صحبت‌های خود را سانسور کنید. یکی دیگر از فیلترها دهان شما را به طور زنده برش داده و روی دهانتان قرار می‌دهد.  فیلتر سوم دهان باز شما را بزرگ کرده و چندین نسخه از سر شما دور شما می‌گردد.

وقتی فیس‌بوک مسنجر را از اپلیکیشن اصلی خود جدا کرد، با مخالفت و اعتراض کاربران مواجه شد. امروز نیز این اپلیکیشن ۱.۳ میلیارد کاربر ماهانه دارد و رتبه‌ آن در نسخه آی‌او‌اس به یکی از ۳ اپلیکیشن برتر رسیده است.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.