تحلیل بازار طراحی سایت از گذشته تاکنون

0

در گذشته دید صاحبان کسب‌و‌کار نسبت به طراحی سایت، کاملا سنتی بود و طراحی سایت را مانند یک کالای لوکس می‌دیدند و تصوری که از سایت داشتند یک کاتالوگ آنلاین بود بنابراین بازاریابی دیجیتال و بر بستر وب و با لحاظ کردن سئو و بهینه‌سازی وب موضوعیتی نداشت. اما امروزه طراحی سایت رکنی مهم در بازاریابی است.

در واقع شرکت‌‌هایی که می‌خواستند سایت داشته باشند، این کار را نه به خاطر مزایایی که داشتن سایت دارد، بلکه به این دلیل که یک کالای لوکس به اسم سایت داشته باشند، می‌خواستند. آنها برنامه‌ای برای بیشتر دیده شدن محصولات خود یا بازاریابی بر بستر اینترنت در دستور کار خود قرار نمی‌‌دادند و هیچ اطلاعاتی هم در زمینه سئو و بهینه‌سازی سایت نداشتند.

به مرور زمان، دید جامعه تغییر پیدا کرد و مدیران شرکت‌ها، سایت را دیگر یک کالای لوکس نمی­‌دیدند و علاقه بیشتری برای حضور جدی‌تر در این حوزه از خود نشان دادند. افراد به سئو علاقه پیدا کردند و حتی بسیاری از کسب‌وکارهای سنتی به سمت سئو و طراحی سایت حرکت کردند، اما دیدی که نسبت به این موضوع داشتند هنوز کامل نشده بود و سایت را به صورت یک پروژه که از نقطه ای شروع شده و در نقطه‌ای دیگر پایان می­‌یابد می­‌دیدند و برنامه‌­ای برای تولید محتوا و به روزرسانی سایت نداشتند. به همین دلیل مسئول تولید محتوا، کارشناس سئو، مدیر سایت و بازاریاب دیجیتال در چنین شرکت‌­هایی جایگاهی نداشت و اصولا چنین مشاغلی در ایران تعریف نشده بود!

در همین رابطه رضا شیرازی یکی از متخصصین حوزه سئو و بهینه سازی سایت، تعبیر جالبی در این زمینه ارائه داده‌اند. وی معتقد است که سئو در واقع یک مسابقه است. مسابقه‌ای که به ازاء هر کلمه کلیدی در موتورهای جستجو برگزار می‌شود، همه شرکت‌کنندگان در مسابقه آرزو دارند که مقام اول را به دست آورند اما فقط یک نفر برنده می‌شود، اگر چه رتبه‌های بعدی هم بی‌نصیب از جایزه نخواهند ماند. به عبارتی دیگر سئو یعنی تحلیل رفتار کاربران و موتورهای جستجو با هدف طراحی استراتژی مناسب برای کسب بهترین نتیجه ممکن است.

سئوکار کسی است که نیازهای مخاطب را می‌شناسد، اهداف کسب و کار و منابع آن را می‌شناسد و براساس منابعی که در اختیار دارد و وضعیت رقبا، استراتژی بهینه برای پیروزی در این رقابت را طراحی می‌کند.

در سال‌های اخیر، شاهد این موضوع هستیم که اکثر شرکت‌­ها دیگر وب سایت را یک کالای لوکس و تجملی نمی­‌بینند، بلکه برای آن برنامه‌­ریزی دارند و حداقل یک نفر به عنوان مدیر وب سایت در تیم خود دارند که ممکن است همزمان کارهای تولید محتوا و سئو را نیز انجام دهد. از سوی دیگر دیدگاه دراز مدت‌تری نسبت به قبل به این حوزه دارند.

واقعیت این است که وب سایت شرکت، می‌­تواند دفتر یک مجموعه در بستر اینترنت باشد که ۲۴ ساعت شبانه‌روز و هفت روز هفته باز است و می‌­تواند به کاربران خدمات آنلاین ارائه دهد. همچنین با استفاده از تکنیک‌های بازاریابی محتوایی با هزینه‌ای بسیار کمتر از روش‌­های تبلیغات سنتی، می‌­توان فروش بسیار بالایی برای سایت ایجاد کرد.

وب سایت یک موجود زنده است، باید او را با محتوای جدید تغذیه کرد، تعامل با مشتریان و تحلیل فرآیندهای سایت می­‌تواند باعث رشد آن در بستر اینترنت شود. نیازهای شما و جامعه در حال تغییر است و اگر به وب سایت خود توجه نکنید در طول زمان از بین می‌رود و خواهد مرد. بنابراین طراحی سایت یک پروژه نیست که نقطه شروع و پایان داشته باشد، بلکه شرکتی که سایت طراحی می­‌کند، باید بتواند در درازمدت شما را پشتیبانی کند و در کنار شما باشد.

یکی از مشکلاتی که در تعامل مشتریان و شرکت‌های طراحی سایت باعث سو تفاهم می­‌شود همین موضوع است، برخی از مشتریان این تصور را دارند که شرکت طراحی سایت باید تا ابد آنها را بدون دریافت هزینه پشتیبانی کند و شرکت‌های طراحی سایت نیز بعضا می­‌خواهند پروژه را به اتمام برسانند و به سراغ پروژه جدید بروند و همین موضوع برای هر دو طرف مشکل ایجاد خواهد کرد.

از طرف دیگر، در حال حاضر بسیاری از مدیران سایت­‌ها تمرکز خود را بر روی افزایش ورودی سایت از طریق گوگل یا تبلیغات گذاشته‌­اند و توجه زیادی به بهبود فرآیندها و همچنین بهبود تجربه کاربران بر روی سایت نمی­‌کنند. همین موضوع باعث می­‌شود که بسیار کمتر از پتانسیلی که دارند نتیجه بگیرند. باید به این نکته دقت کرد که سیستم‌­های مدیریت محتوا، براساس نیاز یک کسب‌و کار باید انتخاب شوند و وجود افرادی به عنوان مشاور و تحلیلگر در کنار شرکت­‌هایی که قصد ورود به بازار اینترنت را دارند، به بهبود روند کاری آن‌ها کمک زیادی خواهد کرد.

معمولا یافتن شرکتی که همه فاکتورهای حرفه‌ای و اصولی طراحی سایت مثل بهینه‌سازی و استانداردهای برنامه نویسی را رعایت کند، کاری پیچیده و سخت است. برای سفارش پروژه طراحی سایت یکی از شرکت‌های باسابقه و موفق این حوزه وب۲۴ است که خیال کسب و کارها را از همه جنبه‌های طراحی سایت راحت می‌کند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.