define بپایید تعداد لایک‌ها دلسرد و گمراهتان نکند |هفته‌نامه شنبه
بازاریابی

بپایید تعداد لایک‌ها دلسرد و گمراهتان نکند

اشتباهات رایجی که در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی مرتکب می‌شویم

بازاریابی محتوا شبکه‌های اجتماعی
محتوای شبکه اجتماعی بسیاری از برندهای تجاری به خاطر محتوای جالب و جذاب خود توجه زیادی را به خود جلب می‌کنند، اما تعداد لایک‌ها و بازخوردها نمی‌تواند نمایشی کامل از تاثیر واقعی محتوای شبکه اجتماعی شما باشد.

احتمالا هنگامی که در شبکه‌های اجتماعی نتوانید لایک کافی دریافت کنید، با حرکت انگشت‌تان و یک کلیک، عکس سلفی یا توییت خود را حذف می‌کنید.

محتوای شبکه اجتماعی بسیاری از برندهای تجاری به خاطر محتوای جالب و جذاب خود توجه زیادی را به خود جلب می‌کنند، اما تعداد لایک‌ها و بازخوردها نمی‌تواند نمایشی کامل از تاثیر واقعی محتوای شبکه اجتماعی شما باشد.

بنابراین قبل از اینکه یک توییت را به علت دریافت لایک کم حذف کنید، مطلب زیر را دنبال کنید. در ادامه برخی از خطاهای رایج در رسانه‌های اجتماعی را که می‌تواند بر تعامل شما تأثیر بگذارد، بیان می‌کنیم.

 معیارهای غلط ارزیابی

لایک‌ها را می‌توان شمرد بنابراین به‌راحتی می‌توان لایک‌ها را به‌منزله معیاری برای تخمین درآمد دید، که کار، کار درستی نیست. اما چرا لایک‌ها ما را خوشحال می‌کنند و باعث می‌شوند فکر کنیم موفق بوده‌ایم؟

تحقیقات نشان داده است زمانی که ما در رسانه‌های اجتماعی لایک دریافت می‌کنیم، دوپامین‌ (همان ترکیب شیمیایی که پس از یک پیروزی یا تمرین خوب در بدن ما بالا می‌رود) ترشح می‌شود، این هورمون موجب شادابی و احساس خوب در بدن ما می‌شود و به جهت همین حس خوب است که لایک را به عنوان یک معیار موفقیت می‌شناسیم.

 پس چه باید کرد؟

در هنگام ارزیابی عملکرد محتوای شبکه اجتماعی‌، اولین چیزی که باید به آن نگاه کرد، تعداد کلیک‌هایی است که پست دریافت کرده است. برای دریافت تعداد کلیک بیشتر بهتر است بیشتر محتوای شبکه اجتماعی ما به موضوعاتی ارتباط داشته باشد که مخاطبان ما می‌خواهند بخوانند. بنابراین اگر آنها سایت ما را دنبال کنند، می‌توان گفت که موفق بوده‌ایم.

به جای دلسرد‌شدن، زمانی که یک توییت لایک بالایی نمی‌گیرد و ریتوییت نمی‌شود، ‌به تعداد کلیک‌ها توجه کنید و اینکه مردم پس از وارد‌شدن به صفحه اجتماعی شما چقدر در صفحه شما می‌مانند.

 نادیده‌گرفتن بخش تاریک رسانه‌های اجتماعی

هنگام بررسی عملکرد محتوا (به ویژه اشتراک‌گذاری محتوا) کارشناسان و بازاریابان متوجه شده‌اند که کانال‌های اجتماعی تاریک زیادی وجود دارد که قابل پیگیری نیستند. تحقیقات نشان داده است که حدود ۸۷درصد از اشتراک‌گذاری‌های شبکه‌های اجتماعی از طریق کپی و چسباندن مستقیم اتفاق افتاده است و نه می‌توان آنها را پیگیری کرد و نه به خاطرشان خوشحال بود.

در واقع سهم تاریک رسانه‌های اجتماعی به این موضوع می‌پردازد که خیلی اوقات مطالب کپی می‌شود و به صورت استاندارد به اشتراک‌گذاری یا ریتوییت نمی‌شود که بتوان آمار درستی از آن ارائه داد. در عمل مطالب در صفحات و ایمیل‌ها کپی می‌شود و به نام شخص کپی‌کننده ارسال می‌شود، نه شما. این قسمت را بخش تاریک رسانه‌های  اجتماعی می‌نامند که قابل رویت نبوده و آماری از آن در دست نیست.

طبق یک مطالعه توسط ShareThis، طبقه‌بندی‌های محتوایی که بیشترین سود را برای سهم تاریک بیزینس‌ها دارند، عبارت از بیزینس‌های آموزشی، خدمات مشاوره‌ای، خود‌مدیریتی‌، مذهبی و آموزش‌های پزشکی هستند. در این موضوعات بخش تاریکرسانه‌های اجتماعی پررنگ‌تر است.

 ارسال محتوای اشتباه در زمان درست

گزارش‌ها‌ نشان داده‌اند که محتوای مناسب می‌تواند بیشترین توجه را به خود جلب کند. اما اگر در زمان صحیح ارسال نشود، تعامل شما در شبکه‌های اجتماعی به طور چشمگیری تغییر نخواهد کرد. درست همانطور که انتشار محتوای متوسط در طولانی‌مدت کمک‌کننده نخواهد بود، پست‌های محتوایی ضعیف در زمان نامناسب نیز برای شرکت و کسب‌و‌کار شما مفید و مناسب نخواهد بود.

در برنامه‌ریزی برای محتواگذاری بهتر است توییت‌ها، مطالب اینستاگرام و دیگر رسانه‌هایی را که استفاده می‌کنید با یک برنامه‌ریزی درست محتوا‌گذاری کنید. شما می‌توانید یک آرشیو کوچکی از پست‌ها برای خود داشته باشید و با ارسال یک یا دو پست در روز (البته در زمان صحیح) در کار خود موفق باشید و بازخورد خوبی از مخاطبان دریافت کنید.

 شخصیت در برابر پرسونای اجتماعی

ما فکر کنیم ‌آنچه که برای به‌اشتراک‌گذاشتن انتخاب می‌کنیم، بازتابی از آن چیزی است که ما هستیم، اما به این سادگی نیست. داده‌ها نشان می‌دهند که اختلاف زیادی بین شخصیت شبکه‌های اجتماعی ما با شخصیت واقعی ما که بر اساس آن زندگی می‌کنیم، وجود دارد. پس لایک‌گرفتن زیاد مطلب یا پست ما نمی‌تواند لزوما به معنای تایید شخصیت یا رفتار ما باشد. آن بخشی که تایید شده، پرسونای اجتماعی ما‌ست نه خود واقعی‌مان. این موضوع در خصوص پرسونای مخاطب نیز صادق است. هنگامی که آنها مطالب ما را لایک می‌کنند یا به اشتراک می‌گذارند، لزوما به معنای تایید و محبوبیت مطلب ما نیست، زیرا این پرسونای مخاطب در شبکه اجتماعی انجام شده و مانند ما می‌تواند با شخصیت واقعی‌شان تفاوت داشته باشد. در نتیجه تعداد لایک‌ها و ریتوییت‌ها نمی‌تواند آمار و نتایج واضحی را به ما ارائه دهد.

 سهم دستگاه‌ها در بخش تاریک رسانه‌های اجتماعی مهم است

هر چند تلفن‌های همراه پر‌استفاده‌تر از سایر ابزارهای دسترسی به شبکه‌های اجتماعی است، اما واقعیت این است که بیشترین بخش اشتراک‌گذاری تاریک از روی سیستم‌های دسکتاپ اتفاق می‌افتد‌ و ۵۸ درصد از اشتراک‌گذاری‌ها از طریق ایمیل از نوع تاریک آن هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.