اُریکه، می‌خواهد شبکه شبکه‌ها باشد

0

نامش «رضا آزاده» است. یک جوان فعال اهل بهشهر مازندران که ۱۷ سال بیشتر ندارد. اما با همین سن کم یک ایده جدید را در ایران عملی کرده. تصور کنید، در یک شبکه اجتماعی‌ای که ترکیبی از تقریبا همه نمونه‌های خارجی موجود است، عضو شوید؛ یعنی هم بتوانید یادگاری‌هایتان را  به اشتراک بگذارید و هم همزمان  موسیقی مورد علاقه‌تان را داشته باشید و هم امکان تماس تصویری برایتان فراهم باشد! او که با تیم ۴ نفری متخصص‌اش کمتر از یک سال است «اُریکه» را راه انداخته‌اند، برنامه‌های زیادی را هم برای کاربرانش در سر دارد.در این شماره از «شنبه»، «رضا آزاده»  از «اریکه» و مسیری که در راه تاسیس‌اش طی کرده به ما می‌گوید.

 • «اریکه»  چیست و چه شد که نامش را «اریکه»  گذاشتید؟

اریکه شبکه اجتماعی مبتنی بر وب و سیستم عامل اندروید است که نسبت به رقبا خدمات متمایزتری ارائه می‌دهد. اریکه تقریبا در اوایل تابستان ۹۵ راه‌اندازی شد. اریکه در معنای خودش یعنی کرسی که در لغت‌نامه دهخدا آمده است و بنا بر محدودیت‌هایی که در ثبت دامنه وجود داشت، آن را orike نامیدیم!

 • ایده‌ اصلی «اریکه»  از کجا آمد؟ لوگویتان به نظر می‌رسد که از Spotify تقلید شده است؟

 با بررسی خدمات تلگرام، اینستاگرام، لاین و دیگر شبکه‌های اجتماعی چیزی که بیشتر توجه مارا جلب کرد این بود که کاربران بیشتر دنبال این هستند که چه کسی از پروفایل‌شان بازدید می‌کند. برای همین با ترکیب این خدمات و افزودن بر جذابیت آن اریکه را ایجاد کردیم! در رابطه با لوگو بله تقریبا شبیه Spotify است! در اریکه هم نیز می‌توانید آهنگ به اشتراک بگذارید و تک‌تک لحظات‌تان را ثبت کنید.

 • همه خدمات «اریکه» را به صورت تیتروار بفرمایید.

اشتراک‌گذاری موزیک، اشتراک‌گذاری تصاویر و ویدئو، اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی، اشتراک انواع فایل، ایجاد نظر‌سنجی و شرکت دادن دیگران، نمایش بازدید‌کنندگان پروفایل، پیام‌رسانی سریع و ساده، تماس صوتی و ویدئویی، ایجاد کانال و گروه، ایجاد محصول برای فروش،‌  شتابدهی و دیگر خدمات جزئی اریکه.

 •  با این حساب، اریکه باید تیم بزرگی داشته باشد.تیم‌تان شامل چند نفر است و چه سمت‌ها و تخصص‌هایی دارید؟

با اینکه اریکه پروژه‌ای بزرگ به حساب می‌آید اما تقریبا از تیم کوچکی برخوردار است، تیم اریکه چهار‌نفره است که هرکدام از توانایی‌هایی برخوردارند و در سال قبل  پروژه خوبی را نیز با موفقیت به پایان رسانده‌اند که crm شرکت مخابرات استان سمنان بود. اعضای تیم عبارتند از :

رضا آزاده، برنامه‌نویس وب و اندروید

آیسان نیکراد، گرافیست و طراح

علی قره داغلی، برنامه‌نویس اندروید و گرافیست

محمد مهدی جمشیدی، پشتیبانی و سئو

 •  با چه میزان سرمایه «اریکه» را راه انداختید؟

اریکه تقریبا با ۱۰۰ هزار تومان راه‌اندازی شده است.

 • چطور با ۱۰۰ هزار تومان؟! مگر با ۱۰۰ هزار تومان هم می‌شود استارتاپ تاسیس کرد؟

بله، ‌حتی با بیشترین محدودیت‌ها هم می‌شود بهترین‌ها را داشت در اول راه باید با احتیاط وارد شد و پروژه را مدیریت کرد در غیر این‌صورت قطعا استارتاپ وارد کما خواهد شد!

 •  وقتی به orike.ir سر می‌زنیم، با بخشی به نام «جشنواره‌ها » روبه‌رو می‌شویم، جریان چیست؟ جشنواره برگزار می‌کنید؟

ما در اریکه همواره با دید مثبتی به کمک کردن به دیگران و مسئولیت‌های اجتماعی نگاه می‌کنیم و این را هم می‌دانیم که برای موفق‌شدن و ساختن دنیایی بهتر باید به اطراف خودمان اهمیت دهیم و باور داریم نسبت به جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم مسئولیم. قسمت جشنواره‌ها را به همین علت راه‌اندازی کردیم.  طبق سیاست‌های کاری اریکه،۲۰درصد از درآمد اریکه صرف جشنواره‌ها شده و در هر برگزاری با کمک کاربران اریکه به دیگران و افراد جامعه کمک خواهیم کرد.

 • با توجه به وجود شبکه‌های اجتماعی خارجی ‌مثل تلگرام، اینستاگرام و… چطور فکر می‌کنید آنقدر بتوانید توجه مردم را جلب کنید که درآمدزایی زیادی داشته باشید که تازه ۲۰ درصد آن را صرف کمک به امور خیرخواهانه کنید؟

شبکه‌های اجتماعی دیگر هرکدام قابلیت‌های خاص خود را دارا هستند. برای مثال، بیشتر کاربران در فیس‌بوک به دنبال این هستند که ببینند چه کسانی از پروفایل‌شان بازدید می‌کنند یا در اینستاگرام به دنبال این هستند که پیام رسانی بهتری داشته باشند. تمامی این خدمات به اضافه کسب درآمد در اریکه وجود دارد. بنابراین آینده خوبی برای اریکه دیده می‌شود و ما با انجام و به پایان رساندن این جشنواره‌ها سعی داریم به جامعه کمک کنیم. درآمد های اریکه از طریق تبلیغات و حمایت شتاب‌دهنده‌ها خواهد بود که ۲۰ درصد آن صرف جشنواره می‌شود.

 •  برنامه‌تان برای آینده چیست؟

در حال حاضر ‌روی نسخه اندروید اریکه تمرکز کرده‌ایم تا بتوانیم خدمات جدید را پیاده‌سازی کنیم.تماس صوتی و ویدئویی فقط در نسخه وب اریکه قابل دسترس‌ است و در حال پیاده‌سازی آن ‌ روی اندروید هستیم. در آینده اریکه تغییرات چشمگیری خواهد داشت.

 •  با چه مشکلاتی تاکنون مواجه بوده‌اید؟

قطعا برای رسیدن به موفقیت باید با مشکلات مواجه شویم اما مشکلی که تقریبا موجب توقف چندماهه اریکه شد، اخذ مجوز بود که با عنایت دوستان وزارت ارشاد رفع شد.

 •  به نظر شما یک استارتاپ موفق چگونه استارتاپی است؟

یک استارتاپ موفق را باید از کاربران آن شناخت. برای مثال، تعداد نصب یک اپلیکیشن نشان‌دهنده موفقیت آن نیست بلکه میزان استفاده کاربران و رفع نیاز آنهاست پس باید این موضوع مورد توجه قرار گیرد که نیاز کاربر باید رفع شود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.