اخبار استارتاپی

آژانسی که با داستان تبلیغ می‌کند

آژانس بازاریابی ACNE
آژانس بازاریابی ACNE مجموعه‌ای خلاق است که وجه تمایز خود را داستانگویی قرار داده است.به زعم این گروه، داستانگویی می‌تواند یک راهکار مؤثر در برندسازی، خصوصا در عصر دیجیتال باشد.

آژانس بازاریابی ACNE که در سال ۱۹۹۶ و در استکهلم سوئد راه‌اندازی شده است، با استفاده از رویکردهای خلاقانه و در عین حال مدرن بازاریابی، توسعه زیادی پیدا کرده و در کشورهای ژاپن، فرانسه، آلمان و انگلیس دفاتر خود را تأسیس کرده است و حدود ۵۱۲۰۰ کارمند دارد.

شبکه گسترده بازاریابی این آژانس، نشان‌دهنده رویکردهای دقیقی است که در روند رشد آن تأثیرگذار هستند. در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌شود.

تمرکز بر رویکرد روایتی

آژانس بازاریابی ACNE مجموعه‌ای خلاق است که وجه تمایز خود را داستانگویی قرار داده است.به زعم این گروه، داستانگویی می‌تواند یک راهکار مؤثر در برندسازی، خصوصا در عصر دیجیتال باشد.

روایتی که بتواند مخاطبان را با یک نام تجاری همراه کند، از دو جهت باید تقویت شود؛ یکی عنصر خلاقیت و دیگری خدمات و محصولات یک برند.

به این معنا که برای ساختن داستانی که در نهایت موفق به جلب نظر مخاطبان و توجه آنها به محصولات و خدمات یک نام تجاری شود، قطعا باید روندی خلاقانه رعایت شود تا بتواند به صورت غیرمستقیم و ناخودآگاه محصولات یک برند را در ذهن مخاطبان برجسته کند.

اگرچه ارائه یک داستان در رابطه با برندهایی که مشتری این آژانس می‌شوند، در رأس اهداف آن قرار دارد، اما برای رسیدن به چنین روایتی، از ابزارهای متفاوتی استفاده کرده و در نهایت نیز داستان خود را در قالب‌های متنوعی ارائه می‌دهد.

بر این اساس، منظور از داستان، یک روایت متنی نیست که آغاز و انجام مشخصی داشته باشد، بلکه مجموعه‌ای از ابزارهای مختلف متنی، تصویری، عکس و فیلم در کنار هم قرار گرفته و به شکل‌گیری داستانی کمک خواهند کرد که در نهایت یک تأثیر مثبت بر ذهن مخاطب داشته و باعث ایجاد یک رابطه تعاملی می‌شود.

ارتباطات و محتوا؛ دو بال برندسازی

استراتژی تولید محتوا برای آژانس ACNE چیزی جدا از استراتژی ارتباطات نیست، تولید محتوا هر اندازه هم که در فرایند برندسازی و فروش بیشتر و بهینه‌تر محصولات یک نام تجاری تأثیرگذار باشد، تنها هنگامی می‌تواند به معنای واقعی مؤثر باشد که با فرایند ارتباط همراه شود. در واقع دو عنصر محتوا و ارتباط، بال‌های پرواز برندسازی هستند و یکی بدون دیگری کارایی ندارد.

استراتژی ارتباطات مربوط به راهکارهایی است که یک نام تجاری جهت برقراری رابطه با مخاطبان خود شکل می‌دهد و تا زمانی که چنین ارتباطی شکل نگیرد، اطلاعاتی راجع به جامعه مصرف‌کنندگان خود نخواهد داشت.

پیشرفت تکنولوژی دیجیتال در دهه‌های اخیر، امکان برقراری ارتباط با مخاطبان را بسیار آسان‌تر کرده است و بر این اساس، گروه بازاریابی ACNE با توجه به جنس هر کسب‌وکار و مخاطبان احتمالی آن، رسانه‌های ارتباطی مناسب را انتخاب کرده و سعی در ایجاد یک رابطه مؤثر و تعاملی با آنها دارد.

این گروه بازاریابی، بعد از برقراری چنین ارتباطی و جمع‌آوری داده‌های ضروری مانند سن، جنس، علایق، مشخصات جغرافیایی و… مخاطبان، به تجزیه و تحلیل اطلاعات به دست آمده پرداخته و در نهایت تولید محتوا رقم خواهد خورد.

طبیعتا محتوایی که تولید می‌شود نیز تناسب بیشتری با مخاطبان خود داشته و در نتیجه درجه تأثیرگذاری آن بالاتر خواهد رفت.

توسعه خلاق مفاهیم

روند خلاقانه‌ای که این گروه تبلیغاتی در پیش گرفته است، در درجه اول مربوط به مفاهیم می‌شود، به این معنا که در رابطه با هر کمپین یا طرح تبلیغاتی، اساسی‌ترین و تأثیرگذارترین مفهوم را انتخاب کرده و به توسعه آن می‌پردازد.

البته لازم به ذکر است که انتخاب چنین مفهومی به تجزیه‌وتحلیل‌های پیشین این آژانس درباره یک برند بستگی دارد، به این معنا که مفاهیمی باید جهت توسعه انتخاب شوند که برای مخاطبان معنی‌دار بوده و بتوان از طریق توسعه آنها، یک فرایند خلاقانه بازاریابی را رقم زد.

در گام بعدی، یعنی پس از شناخت مفهوم اصلی در یک طرح تبلیغاتی، نوبت به توسعه خلاقانه آن می‌رسد که در این مرحله نیز آژانس ACNE ابزارهای متنوعی را در دسترس دارد.

تصاویر و عکس‌هایی که با توجه به مفاهیم مورد نظر انتخاب شده و قطعا از یک ایده خلاقانه نشأت گرفته‌اند، در کنار ریزه‌کاری‌های هنری که در آنها رعایت می‌شود، همراه با یک محتوای متنی که توسط یک کپی‌رایتر خلاق نوشته شده است، موجب شکل‌گیری طرحی خلاق و تأثیرگذار خواهد شد.

محتوای روزمره و مستندسازی

یکی از نکات جالبی که در روند بازاریابی این آژانس وجود دارد، توجه به بدیهیات و مستنداتی است که در زندگی روزمره اکثر انسان‌ها وجود داشته و شاید نسبت به آنها بی‌تفاوت شده‌اند.

در این راهکار، یک نوع بازبینی صورت می‌گیرد و مستندات زندگی عادی در قالب یک محتوای جالب توجه ارائه می‌شوند. مخاطبان نسبت به مستندات، واکنش مثبت‌تری نشان می‌دهند و از این رو هنگامی که با یک تصویر، عکس، داستان متنی، انیمیشن یا ویدئویی روبه‌رو شوند که بخشی از یک رویداد مستند، عادی و روزمره زندگی را به گونه‌ای خلاقانه به تصویر می‌کشد، بیشتر به سوی آن جذب خواهند شد.

به تصویر کشیدن یک روال عادی از زندگی روزمره انسان‌ها که با استفاده از فناوری‌های دیجیتال، ابزارهای صوتی و تصویری، نقاشی و … تقویت شده است، نمونه‌ای از یک رویکرد خاص و جذاب در بازاریابی به شمار می‌رود که در روند فعالیت آژانس ACNE قرار داشته و در صورت لزوم نمود پیدا می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.