استارتاپ‌های ایرانی گفتگو

آنیک؛فروش صنایع دستی در وب

 anik.ir  به معرفی و فروش تولیدات صنایع‌دستی و معرفی هنرمندان صنایع‌دستی به همراه آثارشان می‌پردازد. آنیک سعی دارد این تولیدات را با ارسال رایگان به دست تمامی علاقه‌مندان و سفارش‌دهندگان در سرتاسر کشور برساند. گفت‌وگویی داشتیم با محمد مرتضوی بنیانگذار آنیک.

 •  چه نیازی را در بین مخاطبان خود پیدا کردید که آنیک راه افتاد و چگونه این نیاز را جواب می‌دهید؟ 

کسانی که به دنبال خرید صنایع‌دستی بودند، مجبور بودند به مکان‌هایی مثل بازارهای سنتی رفته و با قیمت‌های بسیار بالا خرید کنند و بعضا به دلیل بالا بودن قیمت از خرید صنایع‌دستی صرف‌نظر می‌کردند. همچنین از اصل بودن تولیدات محصولی که می‌خریدند اطمینان نداشتند. از طرفی شما در شهر اصفهان فقط صنایع‌دستی همان شهر را پیدا می‌کنید ولی در آنیک مجموعه کاملی از صنایع‌دستی شهرهای مختلف کشور گردآوری شده و به فروش می‌رسد.

 •   چگونه مشتریان و علاقه‌مندان صنایع‌دستی را از خدمات آنیک مطلع می‌کنید؟

 در حال حاضر سازمان‌ها به استفاده از صنایع‌دستی روی آورده‌اند که آنیک توانسته ازطریق مذاکره با سازمان‌های دولتی و خصوصی تا حدودی نیازهای آن‌ها را برطرف کند. همین‌طور از طریق دیجیتال‌مارکتینگ توسط شبکه‌های اجتماعی، موتورهای جست‌و‌جو و تبلیغات آنلاین توانسته مشتریان و علاقه‌مندان به صنایع‌دستی را جذب کند.

 •  با چه روشی با هنرمندان و تولیدکنندگان در ارتباط هستید؟ درصدی از مبلغ فروش محصولات‌شان را در اختیارشان می‌گذارید یا از همان ابتدا محصولات آن‌ها را خریداری و انبار می‌کنید؟

 آنیک در ابتدا با هنرمندان مذاکره می‌کند و در صورت توافق، محصولات آن‌ها خریداری و پس از عکسبرداری و تهیه محتوای مناسب در انبار آنیک نگهداری می شوند.

 •   چگونه کسب درآمد می‌کنید؟

یکی ازکانال‌های کسب درآمد ما که در حال حاضر با آن فعالیت‌مان را شروع کرده‌ایم، از طریق کمیسیون حاصل از فروش آثار هنرمندان به صورت اینترنتی است. البته در حال طرح‌ریزی برای کانال‌های درآمدی دیگر هستیم.

 •   آیا برای ارسال محصولات نیز هزینه‌ای دریافت می‌کنید؟

خیر. برای مشتریان تهرانی ارسال توسط پیک انجام می‌شود و  مشتریان شهرستانی هم، با استفاده از سرویس پست پیشتاز سفارش خود را دریافت می‌کنند. زمان تقریبی تحویل سفارش هم، بسته به محدوده جغرافیایی و مقصد سفارش بین ۴۸ ساعت تا ۵ روز کاری است.

 •   چه مزیتی نسبت به رقبای خود دارید؟ آنیک چه ارزش افزوده‌ای نسبت به سایر همکاران شما در این حوزه دارد؟

 آنیک فروشگاه اینترنتی است که با توجه به مزیت عضو بودن در اتحادیه تعاونی‌های صنایع‌دستی، ارتباط مستقیمی با تولیدکنندگان سراسر کشور دارد و به همین دلیل کالاهای اصلی را با قیمت‌های بسیار مناسب ارائه می‌کند. همچنین شرایطی فراهم کرده‌ایم که مشتریان می‌توانند در صورت نپسندیدن محصول موقع دریافت، به مدت ۱۰ روز فرصت بازپس فرستادن آن را داشته باشند.

 •   چه چشم‌اندازی از آینده این کسب‌وکار و این وب‌سایت دارید؟

 در آینده تمامی تولیدکنندگان پس از آشنایی با آنیک، این فروشگاه اینترنتی را فضای مناسبی برای شناساندن خود و آثارشان و ارائه آن‌ها در سراسر کشور خواهند یافت. همچنین آنیک به دنبال ارائه صنایع‌دستی در خارج از کشور از طریق برگزاری نمایشگاه آثار هنرمندان ایرانی و فروش اینترنتی محصولات و ارسال به کشورهای خارجی نیز هست.

  با داشتن چنین چشم‌اندازی تصمیم ندارید نسخه لاتین وب‌سایت را راه‌اندازی کنید؟

اتفاقا در همین راستا در حال تهیه نسخه چندزبانه وب‌سایت هستیم.

 •   چه مشکلات و موانعی بر سر راه خود داشته‌اید؟ 

مشکل اصلی ارتباط با تولیدکنندگان و هنرمندان بزرگ صنایع‌دستی بود که به دلیل ناشناخته بودن آنیک با مقاومت‌هایی از جانب آن‌ها همراه بود؛ همین‌طور ارسال محصولات به خارج از کشور یکی از چالش‌های ما است.

 •   توانسته‌اید بر این مشکلات غلبه کنید؟ 

عضویت در اتحادیه تعاونی‌های صنایع دستی موجب شد تا ما با اعضای این اتحادیه که اکثرا تولیدکننده بودند، آشنا شویم و اطمینان آنان را نیز از این طریق جلب کنیم؛ ولی در رابطه با ارسال محصولات به خارج از کشور هنوز با محدودیت‌های بسیار زیادی مواجه هستیم.

 •  در انتخاب این بازار اینترنتی که به لحاظ ماهیت محصول، تولیدکننده و مخاطب سنتی‌تری دارد، دچار ابهام یا مشکل نبودید؟

اصلی‌ترین مشکل ما انتخاب بین نیاز بازار و علاقه بود. زمانی که قصد شروع فعالیت در این حوزه را داشتیم، بازار برای فروش اینترنتی صنایع‌دستی آماده نبود و فقط این علاقه و عشق ما بود که بر آن غلبه کرد و در حال حاضر فضای خیلی خوبی برای ارائه صنایع‌دستی آماده شده است.

 •   برای چند نفر اشتغالزایی کرده‌اید؟ 

تیم ما در حال حاضر به ۶ نفر رسیده است؛ در برنامه‌ریزی که انجام دادیم تا پایان سال ۹۵، به ۱۰ نفر می‌رسیم.

 • این اشتغالزایی را چه کسانی بوجود آورده اند از تیم آنیک  بگویید.

 محمدمرتضوی ، سعیدکوشافر ، زهرا سوارآبادی ، که محمد مرتضوی بیشتر مدیریت مجموعه و تعیین استراتژی رو به عهده دارند. سعید کوشافر فنی و دیجیتال مارکتینگ و خانم سوارآبادی تامین و حسابداری را برعهده دارند.

و همینطور موسی نجفی ، میثم کاروانسرایی و صابر خسروی ما رو در آنیک همراهی می کنند.

 •   رعایت چه اصلی در راه‌اندازی آنیک خیلی به شما کمک کرده است؟ 

اول از همه تمرکز؛ هر کدام از ما در شروع کار با توجه به تخصص خودمان فعالیت‌های دیگری از جمله طراحی وب‌سایت، فروش هاست و… را برای تامین هزینه‌های کار داشتیم. وقتی تصمیم به تمرکز گرفتیم شاید برای چند ماه تامین هزینه‌های شخصی خودمان خیلی سخت بود ولی بالاخره تلاش‌ها و سختی‌های ما نتیجه داد و حالا از اکثر نقاط کشور سفارش داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.