مدیریت تیم

آخروعاقبت رفیق‌بازی!

خانواده مک‌دونالد در شرکت مشهورشان، اعضای تیم شرکت لوازم آرایشی و بهداشتی Estee Lauder و… این لیست همین‌طور ادامه دارد.

البته پیوندهای خانوادگی و دوستی، همیشه برای نجات یک کسب‌وکار از خطرهای احتمالی قدرتمند نیست. با اینکه گیتس و الن بنیان‌گذار یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های دنیا هستند، اما دوستی این دو در دهه 1980 تقریبا سقوط کرد و ویران شد. در کارنامه چنین مشاغلی و در مشاغل خانوادگی نیز بسیاری از خانواده‌های مشهور به‌دلیل مشکلات مشابه کاری و شغلی، از هم پاشیده‌اند.

برای شما که صاحب یک کسب‌وکار کوچک هستید و یا شاید یک پیمانکار، ممکن است همکاری با دوستان و یا خانواده، فرصتی مغتنم باشد؛ چرا که نه؟! شما این افراد را به‌خوبی می‌شناسید، بودن در کنارشان برای‌تان خوشایند است و اغلب، ارزش‌ها و آرزوهای مشترکی دارید. شروع یک فعالیت و مشارکت با خانواده و یا دوستان می‌تواند تغییرات بسیاری را در زندگی و آینده شما ایجاد کند؛ تغیرات مثبت و یا…!

پیش از اقدام به ترکیب کار، خانواده و یا دوستان، انجام یک‌سری از تلاش‌ها برای اطمینان از موفقیت‌آمیز بودن این عمل حیاتی است.

 چه اقدامی؟ 

اگر در حال اقدام به شروع یک تجارت با خانواده و یا دوستان خود هستید:

  •  آیا در اهداف این تجارت با شرکا اتفاق نظر دارید؟ این اشتراک عقیده می‌تواند از مسائل مالی تا ساعات کار را دربر گیرد؟ آیا ارزش‌ها و قوانین شما با یکدیگر همخوانی دارد؟ اگر نه، هرچه سریع‌تر برای این موضوع چاره‌ای بیندیشید.
  •  عادات شغلی‌تان تا چه اندازه به یکدیگر نزدیک است؟ در صورتی که یکی از دوستان و یا اعضای خانواده با توجه به شرایط خانوادگی و یا موضوعی دیگر، در ساعاتی تصمیم به ترک شرکت داشته باشد و شما در آن ساعت به آن فرد احتیاج داشته باشید، چگونه با این موضوع کنار می‌آیید؟
  •   اختلافات را چطور رفع و رجوع می‌کنید؟ تصمیم‌گیرنده نهایی در کار، چه کسی خواهد بود؟

اگر تصمیم‌تان برای مشارکت در کار با خانواده و یا دوستان‌تان جدی است:

  •  آیا با این موضوع که مسائل شغلی‌تان همواره تحت نظارت دوستان‌تان باشد مشکلی ندارید؟ در صورتی که یکی از آن‌ها از شما بخواهد تا کاری را به آن صورت که شما صحیح نمی‌دانید، انجام دهید، عکس‌العمل شما چه خواهد بود؟
  •  اگر گروه از نحوه عملکرد شما راضی نباشد، چگونه با این مشکل کنار می‌آیید؟
  •  آیا بحث کردن بر روی مسائل مالی با دوستان‌تان برای‌تان آسان و خوشایند است؟ گاهی بحث بر سر سهم هرکس از درآمد، با اعضای خانواده و یا دوستان کار آسانی به‌نظر نمی‌رسد؛ آیا با این موضوع کنار آمده‌اید؟
  •  آیا قادر به برقراری تمایز بین زندگی شغلی و خانواده و دوستان خود در زندگی غیرشغلی هستید؟

البته که تمام این مسائل و مشکلات با برقرار کردن ارتباطات  صحیح و صداقت و روشنی در کار، قابل حل است. اگر چنانچه در حال شروع چنین تجارتی هستید، تنظیم یک توافقنامه مشارکت با شرایط روشن و واضح بر روی تمام جزئیات، مثل سهم هرکس از سود، حیاتی است. کسانی که تصمیم به شروع چنین کسب‌وکاری را دارند، با توجه به پیشنهاد وب‌سایت معروف مجله کار‌آفرین(entrepreneur.com)

 مسائل مربوط به بیمه فراموش نشود

زمانی که بحث بر سر شراکت با دوستان و یا خانواده به‌میان می‌آید، مفاهیم مربوط به بیمه از اهمیت زیادی برخوردار می‌شود؛ برای مثال، در صورتی که دوست شما در حال اجرای بخشی از کار است، شما باید به فکر بیمه مسئولیت برای آسیب‌های احتمالی باشید. به‌صورت کلی اگر که در هر حالتی در حال انجام مشارکت در شغل و یا همکاری در هر موضوعی هستید، تنظیم یک‌سری قوانین مسئولیتی، که حیطه کار هر فرد و شرایط به انجام نرسیدن و یا آسیب در اجرای کار را مشخص می‌کند، الزامی است. اگر چنانچه شما در حال کار برای دوست خود هستید، فراموش نکنید که بیمه کردن خود در مقابل آسیب‌های احتمالی که از سوی شما در حین انجام کار پیش می‌آید، عملی هوشمندانه به‌نظر می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.