خلاصه کتاب کار عمیق

کتاب کار عمیق یا deep work نوشته کال نیوپورت

1

کتاب کار عمیق درباره اهمیت فعالیت همراه با تمرکز در این دنیای پر از حواس پرتی است که توسط کال نیوپرت نوشته شده است. او مؤلف پنج کتاب دیگر در زمینه خودیاری و یک وبلاگ در زمینه مسیر شغلی است.

دونوع فعالیت داریم، یکی کار سطحی که وقت و تمرکز کمی نیاز دارد مثلا جواب به تلفن و ایمیل و دیگری کار عمیق به عنوان مثال وقتی که پنج ساعت خودتان را در یک اتاق حبس میکنید و فقط یک فعالیت انجام می دهید ، شما در حال انجام کار عمیق هستید بطوریکه که از هر حواس پرتی پرهیز میکنید. یک مثال معروف در این زمینه (هفته تفکر) بیل گیتس است که خودش را از بقیه جدا میکند و تنها به مطالعه و تفکر مشغول می شود یا نویسنده ای را در نظر بگیرید که  می تواند خودش را مدتی محبوس کرده و کتابی خلق کندکه بر روی هزاران نفر تاثیر می گذارد به جای اینکه وقت خود را صرف فعالیت کم فایده همچون پاسخ به ایمیل یا پرسه زدن در سوشال مدیا کند.

مشکل کار سطحی این است که تنها شامل کارهای کم ارزش و روزمره می شود که کم و بیش هر کسی می تواند آن را انجام دهد. بدتر اینکه هر چه بیشتر کار سطحی انجام دهید کمتر توان انجام کار عمیق را خواهید داشت. تکنولوژی و رسانه های اجتماعی توجه مارا خیلی کم کرده اند به طوریکه با مشغول نگه داشتن دائمی، توهم انجام فعالیت سازنده به ما می دهند. بر عکس ، کار عمیق مربوط به این است که چقدر ارزش خلق میکنیم و چقدر مهارت‌ها یمان را افزایش می دهیم.

مساله مهم این است که حواس پرتی زیاد و تمرکز روی کار های سطحی وقت کمی برای انجام کار عمیق باقی می گذارد کسانی که می توانند تمرکز خود را مدیریت کنند کارهای بیشتر و با کیفیت تری در زمان کمتر انجام میدهند. همین موضوع وقت بیشتری به آن ها میدهد تا نتیجه بیشتر بگیرند و کار پر بازده تری انجام بدهند و در نتیجه در کار های رقابتی پیشرو باشند.

ما باید خودمان را عادت دهیم به کار عمیق، متمرکز و بدون وقفه. حتی شاید لازم باشد چند هفته ای در سال ارتباطمان را با فضای مجازی کاملا قطع کنیم یا لااقل آن را محدود نماییم مثلا هر روز زمان خاصی برای پاسخگویی به ایمیل و کار های مشابه اختصاص دهیم.منظور این است که این حواس پرتی ها مانع از انجام کار با ارزش و بهبود سریع مهارت هایمان می شود. متأسفانه در بیزینس، کارهای روزمره و سطحی به نمادهای کار مؤثر تبدیل شده اند.

هر چه ایمیل بیشتر جواب دهید یا جلسات بیشتری برگزار کنید پر بازده تر به نظر میرسید. ولی کار عمیق چیزی است که از مغز شما به بهترین نحو استفاده میکند و به زندگیتان معنا می دهد. هر چند کار عمیق در حال کمیاب شدن است ولی در حال با ارزش تر شدن هم می باشد. به همین دلیل کار عمیق به سرعت در حال تبدیل شدن به وجه تمایز و قدرت برتر افراد در قرن بیست و یک است.

۱ دیدگاه
  1. علی پرهیزگار می‌گوید

    فوق العاده بود،واقعا بی نظیره

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.