خلاصه کتاب کار عمیق

کتاب کار عمیق یا deep work نوشته کال نیوپورت

1

كتاب كار عميق درباره اهميت فعاليت همراه با تمركز در اين دنياي پر از حواس پرتي است كه توسط كال نيوپرت نوشته شده است. او مؤلف پنج كتاب ديگر در زمينه خودياری و يك وبلاگ در زمينه مسير شغلی است.

دونوع فعاليت داريم، يكي كار سطحی كه وقت و تمركز كمی نياز دارد مثلا جواب به تلفن و ايميل و ديگری كار عميق به عنوان مثال وقتی كه پنج ساعت خودتان را در يك اتاق حبس ميكنيد و فقط يك فعاليت انجام می دهيد ، شما در حال انجام كار عميق هستيد بطوريكه كه از هر حواس پرتی پرهيز ميكنيد. يك مثال معروف در اين زمينه (هفته تفكر) بيل گيتس است كه خودش را از بقيه جدا ميكند و تنها به مطالعه و تفكر مشغول می شود يا نويسنده ای را در نظر بگيريد كه  می تواند خودش را مدتی محبوس كرده و كتابی خلق كندكه بر روی هزاران نفر تاثير می گذارد به جاي اينكه وقت خود را صرف فعاليت كم فايده همچون پاسخ به ايميل يا پرسه زدن در سوشال مديا كند.

مشكل كار سطحی اين است كه تنها شامل كارهای كم ارزش و روزمره می شود كه كم و بيش هر كسي می تواند آن را انجام دهد. بدتر اينكه هر چه بيشتر كار سطحی انجام دهيد كمتر توان انجام كار عميق را خواهيد داشت. تكنولوژی و رسانه های اجتماعی توجه مارا خيلي كم كرده اند به طوريکه با مشغول نگه داشتن دائمی، توهم انجام فعاليت سازنده به ما می دهند. بر عكس ، كار عميق مربوط به اين است كه چقدر ارزش خلق ميكنيم و چقدر مهارت‌ها يمان را افزايش مي دهيم.

مساله مهم اين است كه حواس پرتي زياد و تمركز روي كار هاي سطحی وقت كمی براي انجام كار عميق باقي می گذارد كسانی كه می توانند تمركز خود را مديريت كنند كارهای بيشتر و با كيفيت تری در زمان كمتر انجام ميدهند. همين موضوع وقت بيشتری به آن ها ميدهد تا نتيجه بيشتر بگیرند و كار پر بازده تری انجام بدهند و در نتيجه در كار های رقابتی پيشرو باشند.

ما بايد خودمان را عادت دهيم به كار عميق، متمركز و بدون وقفه. حتي شايد لازم باشد چند هفته ای در سال ارتباطمان را با فضاي مجازی كاملا قطع كنيم يا لااقل آن را محدود نماييم مثلا هر روز زمان خاصی براي پاسخگويی به ايميل و كار های مشابه اختصاص دهيم.منظور اين است كه اين حواس پرتی ها مانع از انجام كار با ارزش و بهبود سريع مهارت هايمان مي شود. متأسفانه در بيزينس، كارهاي روزمره و سطحی به نمادهای كار مؤثر تبديل شده اند.

هر چه ايميل بيشتر جواب دهيد يا جلسات بيشتری برگزار كنيد پر بازده تر به نظر ميرسيد. ولی كار عميق چيزی است كه از مغز شما به بهترين نحو استفاده ميكند و به زندگيتان معنا مي دهد. هر چند كار عميق در حال كمياب شدن است ولي در حال با ارزش تر شدن هم مي باشد. به همين دليل كار عميق به سرعت در حال تبديل شدن به وجه تمايز و قدرت برتر افراد در قرن بيست و يك است.

۱ دیدگاه
  1. علی پرهیزگار می‌گوید

    فوق العاده بود،واقعا بی نظیره

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.