محتوای برند

تاثیر نوسانات قیمت ارز در تامین اقلام صنعتی برای صنعتگران و تولیدکنندگان

شرایط اقتصادی هر کشور بر میزان تولید و صادرات آن کشور نقش اساسی را دارد. این شرایط در زمان های متفاوت متغیر خواهد بود. از مولفه های موثر بر این شرایط اقتصادی ثبات سیاسی، استقلال کشور، ارتباط با کشور های مختلف دنیا و ارزش پول ملی است.

در سال های اخیر در کشور شاهد فشارهای سنگین اقتصادی بر پیکر اقتصاد کشور و در نهایت بر توان معیشتی مردم بوده ایم. اما تاثیر نوسانات قیمت ارز بر روی تامین اقلام صنعتی غیر قابل انکار است. ارز به علت اینکه در بازار های بین المللی به عنوان پول رایج استفاده می شود، به همین علت این نرخ پول جهانی هر مقدار دارای نوسان باشد در اقتصاد کشور های مختلف دنیا تاثیرگذار خواهد بود.

هر کشور با توجه به زیر ساخت های اقتصادی و راه های ارتباطی اقتصادی که در دنیا دارد، می تواند شدت تاثیر این نوسانات را کنترل کند.

آیا تاثیر نوسانات قیمت ارز بر روی تامین اقلام صنعتی واقعیست؟

برای بسیاری از مردم در شرایط متفاوت سوال پیش می آید که آیا این تاثیر نوسانات ارز واقعاً وجود دارد؟ و اساساً تاثیرش چیست؟ حقیقت این است که تاثیر نوسانات قیمت ارز بر روی تامین اقلام صنعتی واقعیست و وجود دارد. اقلام و مواد اولیه صنعتی با وجود توان تولیدی در بخش های مختلف صنعتی در ایران بومی سازی شده است، اما هنوز بخش های مهم دیگری مانده است که نیاز به واردات دارد.

از مهم ترین بخش هایی که نیاز به واردات دارد، بخش صنایع است. جوانان این مرز و بوم در تولیدات اقلام صنعتی دستاورد های قابل توجه ای بدست آورده اما این تولیدات در تمام بخش های صنعتی نبوده و برای کشور کفایت نمی کند. برخورداری از تکنولوژی و تجهیزات پیشرفته در کشور های صنعتی نیاز به واردات اقلام صنعتی را در کشورهایی همچون کشور ما که بخش صنعت چندان پیشرفته نیست به یک الزام تبدیل کرده است.

تاثیر نوسانات قیمت ارز بر روی تامین اقلام صنعتی
تاثیر نوسانات قیمت ارز بر روی تامین اقلام صنعتی

چرا تاثیر نوسانات قیمت ارز بر روی تامین اقلام صنعتی اثر میگذارد؟

مهم ترین مولفه های اقتصادی هر کشور ریشه های تولیدات و محصولات صادراتی آن کشور است. باید این دو اصل برای اقتصادی شکوفا رعایت شود، در این صورت اقتصادی پایدار و مقاوم در مقابل تاثیر نوسانات نرخ ارز خواهد داشت. یک کشور هر مقدار در محصولات صادراتی به تک رقم بودن برسد به ضرر اقتصادش تمام خواهد شد.

مثلاً کشور هایی که تک محصولی هستند به شدت تحت تاثیر نوسانات قیمت ارز قرار می گیرند. این نوسانات قیمت ارز فشار عظیمی بر توان اقتصادی عموم مردم آن کشور خواهد داشت. در عین حال اگر آن کشور در حوزه صنایع نیز نیازمند باشد، این فشار با شدت بیشتر بر اقتصاد آن کشور وارد می شود.

برخی از موارد که تاثیر به سزایی در علت تاثیر این نوسانات است را ذکر می کنیم :

1. شرایط سیاسی :

با توجه به عقیده و ایدئولوژی های مردم هر کشور حکومت های آن کشورها تشکیل می شود، آن حکومت ها طبیعتاً مانند هر حکومتی در دنیا دارای دوست ها و دشمنانی هستند، جهت گیری سیاسی و استراتژیک هر کشور برای انتخاب دوست و دشمن در تمام بخش های هر کشور سایه انداخته و تاثیر خود را نشان خواهد داد.

برای مثال یک کشور غیر صنعتی که دارای تک محصول صادراتی است. باید در جهت گیری های سیاسی خود در مورد کشور های صنعتی به شدت جوانب احتیاط را رعایت کند، زیرا به واردات محصولات کشور های صنعتی نیاز مبرم دارد، و بی احتیاطی سیاسی باعث به خطر افتادن تامین این کالاها خواهد بود.

در نتیجه تهیه مستقیم آن اقلام ممکن نخواهد شد، در نهایت این موضوع عامل فشار قیمت گذاری کالا و نوسان ارز میشود و تاثیر نوسانات قیمت ارز بر روی تامین اقلام صنعتی در بخش صنعت مشکلات زیادی را پدید می آورد.

2. تولیدات صادراتی :

داشتن محصول برای صادرات در بازار های بین المللی یک اعتبار به شمار می آید. این اعتبار زمانی که محصولات تولیدی دارای برند آن کشور باشند بیشتر خواهد شد. هر چه بر تعداد محصولات صادراتی دارای برند اضافه شود، درآمد بیشتری برای کشور حاصل خواهد کرد. این محصول تولیدی اگر مهم و استراتژیک محسوب شود، کشور صادر کننده را به عنوان متحد کشورهای نیازمند به واردات آن کالا تبدیل خواهد کرد. در این صورت اگر کشور متحد صنعتی داشته باشد، دیگر نباید نگران تاثیر نوسانات قیمت ارز بر روی تامین اقلام صنعتی باشیم.

3. نیازهای وارداتی :

تاثیر نوسانات قیمت ارز بر روی تامین اقلام صنعتی نمود و ظهور بیشتری دارد. اگر به میزان و نوع واردات های هر کشور افزوده شود. میزان تاثیر نوسانات قیمت ارز بر روی تامین و قیمت گذاری این اقلام گسترش می یابد.

برای مثال فرض کنید : یک کشور نفت خیز که نفت تنها محصول صادراتی آن است، برای تامین نیازهای وارداتی خود اگر در مسیر اقتصاد خود برای تولید و کم کردن میزان این واردات تلاش نکند، این نیاز ها در همه جوانب گسترده خواهد شد، گستردگی این نیازها میزان تاثیر نوسان نرخ ارز در قیمت گذاری کالاهای مختلف وارداتی را افزایش خواهد بود.

برای نمونه، افزایش واردات در بخش صنعتی چنین تاثیراتی را می پذیرد، لذا تاثیر نوسانات قیمت ارز بر روی تامین اقلام صنعتی موثر خواهد بود، نتیجه این نوسانات تغییر چشمگیر قیمت کالاها خواهد بود. این نوسانات عمدتاً افزایشی خواهد بود، که نهایتاً افزایش قیمت کالاهای صنعتی را در پی خواهد داشت.

تاثیر نوسانات قیمت ارز بر روی تامین اقلام صنعتی
تاثیر نوسانات قیمت ارز بر روی تامین اقلام صنعتی

4. مشکلات تامین اقلام صنعتی :

کُنش و واکنش های سیاسی حکومت ها در معاملات اقتصادی میان کشورها خود را نمایان می سازد. اگر این معادلات سیاسی به صحنه جنگ تبدیل شود، هر کشور برای تضعیف دیگری دست به اقداماتی می زند که اقتصاد آن کشور را دچار فروپاشی کند و در تامین اقلام صنعتی و مواد اولیه به بحران های جدی برخورد کند.

متاسفانه سال هاست کشورمان درگیر چنین بحرانی است، لذا دائماً تاثیر نوسانات قیمت ارز بر روی تامین اقلام صنعتی موجب افزایش قیمت آن می شود. امیدواریم این مشکل در راهکار های کوتاه مدت و بلند مدت حل شود.

5. سودجویی :

با اندوه قلبی باید بگوییم که برخی سودجویان با تلاش های برنامه ریزی شده از زمینه سازی های مشهود برای افزایش قیمت ارز سواستفاده کرده و اقدام به عمل زشت و غیر اخلاقی احتکار می زنند و چوب حراج به آبروی کسبه های هم صنف خود میزنند. اینان که می دانند تغییر قیمت ارز قطعی است با انبار کردن اقلام صنعتی خود از فرصت پیش آمده به بدترین شکل استفاده می کنند.

و به مشتریان حقیقی و حقوقی خود اعلام می کنند : تاثیر نوسانات قیمت ارز بر روی تامین اقلام صنعتی ما را دچار مشکل کرده و اجناس را گران تهیه کردیم. البته این کار ناشایست برای عده بسیار محدودی از کسبه است که خُبث طینت دارند. با بررسی سابقه شرکت و فروشنده می توانید به حسن نیت او در سخنانش پی ببرید و حقیقت و دروغ را تشخیص دهید.

آیا می شود تاثیر نوسانات قیمت ارز بر روی تامین اقلام صنعتی را کنترل کرد؟

برای مثال پمپ آب دستگاهی است که با ایجاد و افزایش فشار در مایعات و یا سیالات مختلف باعث بالا رفتن و یا پایین رفتن سیال می شود. این وسیله انرژی لازم برای ایجاد فشار در سیال را از یک الکتروموتور دریافت می کند. به طور کلی پمپ های آب یا سیستم های آبگیری تجهیزات کنترل آب هستند که با استفاده از پمپاژ، انواع مختلف آب را از سایت های ساختمانی، بستر رودخانه ها، چاه های معدن، شبکه های زیرزمینی مترو، تونل ها و حتی ساختمانهای مسکونی پمپاژ یا تخلیه می کنند.

پمپ های آب انواع و اقسام مختلفی دارند، اما می توان آن ها را به دو طبقه بندی کلی پمپ های جا به جایی مثبت و پمپ های گریز از مرکز یا سانتریفیوژ تقسیم کرد که هر دوی آن ها خدمات یکسانی را ارائه می دهند، اما به روش دیگری کار می کنند.

مفهوم اصلی پمپ آب استفاده از موتور برای تبدیل انرژی چرخشی یا انرژی جنبشی و تبدیل آن به انرژی برای حرکت سیال یا جریان سیال (انرژی هیدرودینامیکی) است.

در این میان فروشگاه اینترنتی ویدفکتور به عنوان یکی از پیشرو ترین فروشندگان اقلام صنعتی به صورت آنلاین توانسته با تامین کالا مناسب و همچنین قیمت های متعادل و رقابتی تا حدودی مشکلات ناشی از نوسانات قیمت را کنترل کرده و رضایت مشتریان خود را جلب کند.

تلاش های صورت گرفته برای مهار قیمت های ناشی از نوسان نرخ ارز در برنامه های بلند مدت و کوتاه مدت به صورت قطعی حل می شود، البته در برنامه های کوتاه مدت فقط یک درمان گذری برای پیکره التهاب دار اقتصاد صنعتی کشور محسوب می شود.

اما راه حل موقتی برای کنترل قیمت های نوسان دار اقلام صنعتی چیست؟

  • در ابتدا باید تعداد تامین کنندگان اقلام صنعتی مشخص شوند
  • ارز تخصیصی به آنها تعلق بگیرد
  • با تهیه اقلام صنعتی بر روی آن ها شناسه درج شود، تا با درج این شناسه ها از قاچاق و دلالی در این اقلام جلوگیری به عمل آید.
  • با اولویت بندی تقاضاها مواردی که نیاز بیشتری به این اقلام دارند، و صنایع اصلی محسوب می شوند در ابتدای لیست اولویت قرار بگیرند. مابقی تقاضاها نیز به همین شکل ترتیب بندی شوند تا تمام نیازها پاسخ داده شود.

در برنامه بلند مدت نیز مسئولین اقتصادی باید در تلاش برای تولید اقلام صنعتی چه به صورت مشترک و چه به صورت مستقل باشند. تا از تاثیر نوسانات قیمت ارز بر روی تامین اقلام صنعتی در امان بماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.