define مدیریت منابع انسانی چگونه به کسب و کار کمک می کنند |هفته‌نامه شنبه
منابع انسانی انتخاب سردبیر

مدیریت منابع انسانی و حفظ کارمندان

Human resource management and employee retention

مدیریت منابع انسانی هر کسب و کاری باید بداند که محل کار جایی است که یک سوم (۸ ساعت) از روز خود را در آن می گذرانیم؛ بیشتر از زمانی که در خانه می گذرانیم. هر شرکتی بر بهره وری تمرکز دارد، اما برخی نقاط عطف وجود دارد که افراد باید برای موفقیت و ملموس شدن کارشان، آن را حس کنند. ضرب‌الاجل‌ها، حوزه‌های کلیدی هستند که برای سنجش موفقیت باید رعایت شوند. برخی از مدیران، فشارهای غیرضروری مانند افزایش ساعات کاری به کارمندان وارد می کنند. در حالت ایده آل، این کار نمی تواند پارامتری برای سنجش موفقیت و اثربخشی باشد. کارکنان با انگیزه، همیشه مثبت هستند و برعکس آن باعث تضعیف روحیه می شود.

بر اساس یک نظرسنجی مدیریت منابع انسانی، 75 درصد از دلایلی که افراد کار را ترک می کنند به مدیرانشان بازمی گردد. به عنوان رئیس، باید ظرفیت نظارت بر تک تک کارکنان را داشته باشید. وقتی شخصیت خنده‌داری را در یک کارمند متوجه شدید، سریع اقدام کنید و به نگرش او توجه کنید. به عنوان یک کارفرما، آیا متوجه شده اید که کارمندان شما شروع به کناره گیری کرده اند؟ با رعایت نکات زیر در مورد نحوه ترغیب کارمندان به کار، استرس را کاهش دهید.

چگونه کارکنان را برای کار ترغیب کنیم

انعطاف پذیری کار

انعطاف پذیری در ساعات کاری باید تشویق شود تا کارکنان را به کار تشویق کند. مدیریت منابع انسانی باید این نکته را در نظر بگیرد که زمان اداری و زمان شخصی باید با هم ترکیب شوند. نگه داشتن افراد در سر کار به هیچ وجه باعث افزایش بهره وری نمی شود، بلکه کارمندان دچار فرسودگی می شوند. انعطاف‌پذیری باعث می‌شود که کارکنان برای رسیدن به اهداف تعیین‌شده در زمان مشخص تلاش کنند. پس از کار، آنها به طور موثر به مسائل شخصی خود رسیدگی می کنند و در نتیجه تعادل بین کار و زندگی ایجاد می شود.

زمان استراحت تعیین کنید

مغز انسان تا یک دوره معین می تواند تمرکز خود را حفظ کند. زمان استراحت برای کارمندان بسیار حیاتی است. وادار کردن کارمندان به اینکه بدون وقفه کار کنند، کارایی را پایین آورده و تولید را کاهش می دهد. فرسودگی شغلی زمانی ریشه کن می شود که کارمندان برای یک فنجان چای یا آب از میز خود بیرون بیایند. ایده های تازه در حالی که خارج از یک محیط کاری معمولی هستند به ذهن متبادر می شوند.

جلسات ساختاریافته

به عنوان یک کارفرما، از تحت فشار قرار دادن کارمندان با جلسات غیر ضروری خودداری کنید. وقتی مردم فقط به خاطر فرهنگ سازمانی در جلسات شرکت می کنند، وضعیت بسیار وحشتناکی است. جلسات برای به روز رسانی و گرفتن ایده از یکدیگر تشکیل شده است، بنابراین فقط یک جلسه موثر ترتیب دهید. با تشکیل جلسات غیر ضروری از اتلاف وقت کارکنان خودداری کنید.

شفافیت

اشتراک گذاری اطلاعات در یک شرکت بسیار حیاتی است. کارمندان دقیقا مانند سرمایه گذاران هستند و انتظار چنین برخوردی را دارند. شفافیت باعث می شود کارکنان به شرکت دلبستگی و اشتیاق داشته باشند و همچنین به جلب اعتماد آنها کمک می کند. این شفافیت را می توان به خوبی از طریق مدیریت منابع انسانی منتقل کرد.

برنامه کاری را تهیه کنید

کورکورانه کار کردن بسیار خسته کننده است. این وضعیت، در زمان تحویل دادن کار باعث سردرگمی زیادی می شود. برنامه کاری به برنامه ریزی برای فعالیت ها کمک می کند. این تنها راه برای ردیابی و اولویت بندی اطلاعات است. تخصیص وظایف به طور موثر انجام می شود. کار تیمی پذیرفته می شود، زیرا افراد درگیر پویایی کار را درک می کنند و صمیمانه کار می کنند و نه بر اساس ترس.

با کارمندان یکسان رفتار کنید

درک کنید که در یک محیط کاری، هیچکس نسبت به دیگری خاص نیست. مدیریت منابع انسانی باید به فکر همه باشند و نه به فکر بهره وری. زمانی که در یک نیروی کار تفاوت وجود داشته باشد، کار تیمی تضمین نمی شود و بنابراین نیروی کار تقسیم می شود که در مقابل مانعی خواهد بود. طرفداری باعث دلسردی در بین کارکنان و ایجاد تفرقه در بین کارکنان می شود.

ظرفیت سازی

زمانی که کارمندان نمی دانند چه کاری باید انجام دهند، وضعیت بسیار شرم آور است. شما همیشه احساس می کنید که در جای خود نیستید و احساس ناامیدی می کنید. وقتی به کارکنان آموزش می دهید که کارشان را بهتر درک کنند، روحیه را افزایش می دهد. کار درست فقط با اطمینان انجام می شود.

ابزارهای مناسب برای کار فراهم کنید

اکثر روسا از کارمندان مطالبات زیادی دارند در حالی که به خوبی می دانند کارمندان را به ابزار مجهز نکرده اند. ابزارهای کافی و کاربردی را برای تسهیل کار در اختیار آنها قرار دهید. وظایف و ضرب الاجل ها به موقع انجام خواهد شد. دریافت نیازها و منتقل کردن این نیازها هم می تواند از مسیر مدیریت منابع انسانی انجام شود.

رویکرد مشارکتی

مردم همیشه نسبت به تغییراتی که به آنها تحمیل می شود حساسیت دارند. یاد بگیرید که کارکنان را در فرآیند تصمیم گیری مشارکت دهید. برای مثال، بر اساس نوع کاری که انجام می‌دهید، احساس مردم را در مورد چیدمان نشستن بشناسید. از آنها بازخورد بگیرید، نگرانی های آنها را هماهنگ کنید و قطعا از این طریق می توانید نیازهای آنها را بهتر برطرف کنید.

نحوه نگهداری کارکنان در سازمان

هر کسب و کار یا شرکتی برای اجرای موثر و رفع نیازهای تجاری خود به کارکنان نیاز دارد. با این حال، استخدام کارمندان جدید می‌تواند به یک موقعیتی تبدیل شود که باعث افزایش سطح ناامیدی شده و مانع از پیشرفت می‌شود، به خصوص زمانی که شرکت تازه شروع به کار کرده است. بنابراین، هر شرکتی باید استراتژی های حفظ کارکنان را در حفظ پایگاه کارکنان خود بیاموزد.

در اینجا، ما استراتژی های حفظ کارمندان و نحوه الهام بخشیدن به کارمندان خود را به شما ارائه می دهیم تا آنها از کار خود راضی و راضی باشند.

یک محیط کار سالم ایجاد کنید

این یکی از بهترین استراتژی های حفظ کارمندان برای هر شرکتی است. به عنوان یک استارت آپ، فشار کاری زیادی بر کارمند وارد می شود تا ضرب الاجل ها را رعایت کند و سریعتر پیشرفت کند. با این حال، کارکنان تمایل دارند تحت فشار اشتباه کنند. در صورت بروز چنین شرایطی، مطمئن شوید که با سرزنش کارمند را مورد انتقاد یا فشار قرار ندهید. در عوض، به آنها کمک کنید تا در کار خود کارآمدتر شوند.

شفافیت

خط مشی اداری را حفظ کنید که در آن همه با آگاهی روشن از همه چیزهایی که در شرکت می گذرد کار می کنند و در همه زمینه ها با آنها یکسان رفتار می شود. این نیز یکی از عوامل در استراتژی های حفظ کارکنان است. همه کارکنان باید بتوانند ایده ها و پیشنهادات خود را در مورد هر چیزی مطرح کنند. این به کارمند احساس درگیر بودن می دهد و هر چه شخص بیشتر درگیر باشد، احتمال ماندن او بیشتر می شود.

پاداش

محل کار شما مانند خانه دوم شماست. برای موفقیت یا هر دستاورد بزرگی که شرکت به دست می آورد، گاه به گاه به آنها پاداش بدهید، این به استراتژی های حفظ کارمندان کمک می کند. به آن‌ها پاداش های سالانه بدهید که برایشان شخصی‌سازی شده است، مانند ارائه یک تعطیلات با حقوق به آنها یا برخی از مرخصی‌ها و هدایایی که دوست دارند. مشوق ها نیز ممکن است راه خوبی برای تشویق کارمندان باشد، اگرچه هدایا تأثیر بهتری در شاد نگه داشتن آنها دارد.

مصاحبه های ترک و ماندن انجام دهید

اگر متوجه دلیل رفتن کارمندانتان نمی شوید، از آنها بپرسید. تیم مدیریت منابع انسانی شما می‌تواند برای هر فردی که شغل خود را ترک می‌کند یک مصاحبه ترک ترتیب دهد و شما می‌توانید از بازخورد آنها برای بهبود سیاست‌های شرکت خود استفاده کنید. این به استراتژی های حفظ کارکنان برای راه اندازی یا کسب و کار شما کمک می کند. جدا از این، می‌توانید با کارمندان وفادار مصاحبه کنید و از آنها بپرسید که دلایل اقامتشان چیست و چه چیزی در مورد شرکت دوست دارند و چه چیزی باعث می‌شود آنها را ترک کنند. همه بازخوردها را ارزیابی کنید و خودتان را بهبود بخشید.

به آنها امتیازات کوچک ارائه دهید

به کارمندان خود امکاناتی برای بهبود زندگی خود بدهید تا بتوانند بهتر کار کنند. خدمات حمل و نقل یا ناهار رایگان معجزه می کند. این به کارمندان کمک کرده و به استراتژی های حفظ کارمندان نیز کمک می کند. برخی از مرخصی های استحقاقی نیز می تواند به منظور وفاداری کارکنان داده شود. پولی که برای این کارها خرج می شود بسیار کمتر از پولی است که برای استخدام و آموزش کارمندان جدید صرف می شود که نه تنها باعث اتلاف پول بلکه زمان نیز می شود.

مدیریت منابع انسانی هوشمندانه

در هنگام استخدام کارمندان باید بدانیم که آیا آن شخص واقعا برای کار در محیط شرکت مناسب است یا خیر. هر شرکتی فرهنگ متفاوتی دارد و بحث در مورد آن فرهنگ با کارمند می‌تواند تا حد زیادی به درک این موضوع کمک کند که آیا فرد مناسب خواهد بود یا خیر.

به تعادل کار و زندگی احترام بگذارید

کارمندان شما زندگی بیرون از کار دارند و باید به آن احترام گذاشت. کارمند در ساعات اداری برای شرکت کار می کند، اما کار فراتر از آن انتخاب خودش است. بنابراین کارمندان را مجبور نکنید بیش از آنچه برای آن امضا کرده اند انجام دهند. این یکی از مهمترین عوامل برای استراتژی های حفظ کارکنان است. بله، ممکن است زمان‌هایی وجود داشته باشد که به آن‌ها نیاز داشته باشید که کمی بیشتر کار کنند، اما این نباید به یک روال روزمره تبدیل شود، زیرا چنین محیطی افراد را به سمت یافتن شغل‌هایی سوق می‌دهد که ساعات کاری انعطاف‌پذیری را فراهم می‌کنند.

چگونه کارکنان را شاد و با انگیزه نگه داریم

آیا شما صاحب یک کسب و کار کوچک هستید؟ آیا مایل به بهبود محیط اداری هستید؟ کلید موفقیت در کسب و کار این است که کارکنان را راضی نگه دارید. ثابت شده است که انسان زمانی بیشترین بازدهی را دارد که شاد باشد. بنابراین اگر یک کارگروه شاد داشته باشید، احتمال اینکه شرکت شما پیشرفت فوق العاده ای داشته باشد زیاد است. راضی نگه داشتن کارمندان برای شرکت شما بسیار مهم است و در اینجا چند راه برای راضی نگه داشتن آنها آورده شده است.

به کارکنان خود کمک کنید تا احساس ارزشمندی کنند

اگر کارمند شما کار خوبی انجام می دهد، قدردانی از تلاش آنها بسیار مهم است. از آنها برای کاری که انجام داده اند تشکر کنید و به آنها احساس کنید که برای مشارکت آنها ارزش قائل هستید. انجام برخی کارها بسیار زیاد است، و قدردانی ممکن است برای شما کار مهمی نباشد، اما مطمئنا روز کارمند شما را رقم خواهد زد. این باعث می شود که او بخواهد سخت تر و بهتر کار کند. اگر مشکلی پیش آمد، آنها را تنبیه نکنید یا سختگیرانه رفتار نکنید. آنها بالغ هستند و می دانند که اشتباه کرده اند. به آنها کمک کنید تا خطاهای خود را اصلاح کنند یا به آنها زمان بیشتری بدهید تا اشتباهات خود را اصلاح کنند. همچنین تلاش برای شناخت کارمند و فروتنی در برابر آنها. یک صحبت کوچک گهگاهی در مورد خانواده و فرزندانشان باعث می شود کارمند احساس کند که آنها مهم هستند.

سوالات متداول

چگونه می توانید به کارکنان خود انگیزه دهید؟

برای ایجاد انگیزه در کارکنان خود، باید آنها را تحسین کنید، با احترام با آنها رفتار کنید، بی طرف نباشید و سعی کنید به نگرانی های آنها گوش دهید.

بهترین استراتژی های نگهداری چیست؟

فرصت های رشد کارمند خود را فراهم کنید. با کارمندان خود تعامل داشته باشید، به آنها برای کارشان پاداش دهید و بی طرف باشید.

کلید حفظ کارمندان چیست؟

نکات اصلی که باید انجام دهید این است که رضایت شغلی را برای کارمند فراهم کنید و آنها را درگیر نگه دارید، به این ترتیب می توانید کارمندان خود را حفظ کنید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.