یادداشت علیرضا حجت نیا مشاور ارشد سرمایه گذاری شرکت سبدگردان آگاه در خصوص گزارش سال کافه بازار

0

۱- با توجه به گزارش اخیر کافه‌بازار، در سال گذشته تعداد برنامه‌ها و بازی‌های فروشنده‌ (محصولات دیجیتال) ۲۳ درصد کاهش یافته در حالی که طرف تقاضای بازار شامل تعداد خریداران (۱۲ درصد)، تعداد خرید (۵۰ درصد) و حجم خرید (۸۳ درصد) افزایش یافته است؛ با توجه به شرایط اقتصادی در سال‌های اخیر این روندها را به معنای انقباض بازار محصولات دیجیتال تحلیل می‌کند یا انبساط آن؟ و استراتژی درست سرمایه‌گذاران در ورود یا خروج از حوزه‌های مختلف این صنعت چیست؟

خب بالا بودن تقاضا و ضعیف بودن عرضه، نشان می‎دهد که اگر سرمایه‎گذاری درستی از لحاظ هزینه، دانش، نیروی انسانی و مخصوصا نوآوری انجام بشود، تقاضا برای آن وجود دارد. اما در بازار پر متقاضی، همیشه نوآوری جواب داده است. خب در حوزه دیجیتال و کارآفرینی، ما با مشکلات بسیار زیادی روبرو هستیم و این مشکلات، زمانی که به مرحله عرضه می‎رسد خود را نشان می‎دهد. زیرا یک فرایندهایی باید طی بشود که خود آنها موانعی هستند که در عرضه دیده می‎شود. این مشکلات در سال گذشته هم کم نبوده است. همین عدم ثبات اقتصادی، به شدت روی عرضه تاثیرگذار است. کسی که یک کسب و کار را راه می‎اندازد تا عرضه را قوی‎تر کند، وقتی با یک جهش بزرگ در نرخ ارز، تورم زیاد و مسائل اینچنینی مواجه می‎شود، به مشکل می‎خورد. پس به نظر من، این بازار انقباض که نداره هیچ، انبساط هم خواهد داشت. تنها نکته‎ای که باقی می‎ماند، نوع برخورد هست. این مسیری است که باید طی بشود، و تنها تسهیل کردن ورود می‎تواند سرعت آن را بیشتر کند. پس این بازار، نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا، بازار رو به انبساطی است. همین مسائل اپیدمی که پیش آمد ، این سوال پیش آمد که ما چه کاری برای این شرایط می‎توانیم انجام بدهیم زیرا وضعیت قرنطینه، باعث شده تقاضا رشد چشمگیری داشته باشد و ما باید عرضه را تقویت کنیم. در عین حال، کمبود نوآوری هم بر روی عرضه تاثیر می‎گذارد. این نوآوری حتی گاهی می‎تواند اضافه کردن ارزش افزوده‎ای به یک ایده‎ی قدیمی باشد.

۲- در این گزارش وضعیت صنعت بازی‌های موبایل به تفکیک تشریح شده است. بازی‌های فروشنده در حالی که تنها ۱۹٪‌ از کل فروشنده‌های بازار را تشکیل می‌دهند توانسته‌اند ۳۶٪ از کل درآمد را از آن خود کنند. از طرفی کاربران بازار بیش از ۶۷۰ میلیون بار بازی‌ها را دانلود یا بروزرسانی‌ کرده‌اند. با توجه به این حجم از بازار، شما چه تهدیدها و فرصت‌هایی را در این صنعت می‌بینید و بر اساس چه معیارهایی در مورد ورود به این صنعت تصمیم می‌گیرید؟

خب مشخص است که بازار بازی‎های موبایلی بسیار جای رشد دارد و در ترندها هم کاملا این را نشان می‎دهد. اما با توجه به اینکه ما از لحاظ پرداخت‎های بانکی و دسترسی به شبکه‎های نقل و انتقالات مالی ایزوله هستیم، این فرصت بسیار بسیار خوبی برای ما در کشور است که بتوانیم زیرساخت‎های ضروری این صنعت را زودتر تکمیل کنیم و منتظر زمانی باشیم که این موانع رفع بشود و به سیستم جهانی متصل بشویم و در زمین بازی برابری با بقیه دنیا رقابت کنیم. بزرگترین تهدیدی که همواره وجود داشته، عدم اعمال خلاقیت است. اینکه صرفا اتفاقات رخ داده در جهان را با کیفیت پایینی کپی کنیم، اتفاق خوبی نیست. تهدید دیگر، عدم حمایت نهادهای مربوطه از این صنعت هست که بخشی از آن به افراد فعال در این زمینه مربوط است؛ درواقع بستگی دارد که این افراد، چقدر متقاضی هستند و چقدر نشان بدهند که چه پتانسیل نهفته‎ای در این حوزه هست؛ در گزارش‏های کافه بازار نیز می‎توان این پتاسیل‎ها را دید. این پتانسیل‎ها و تفسیر آن برای افراد تصمیم گیرنده، که شاید چندان با این حوزه آشنایی ندارند، کار را راحت‎تر می‎کند. این روزها اخباری شنیده می‎شود که استارت‎آپ‎های بزرگ می‎خواهند وارد بازار سرمایه بشوند که این اتفاق بسیار خوبی است. اما یکی از کارهایی که این استارت‎آپ‎ها انجام داده‎اند، ترجمه زبان خودشان به زبان افرادی است که تصمیم‎گیرنده‎ی حضور این شرکت‎ها در بازار سرمایه هستند. خب وقتی که پتانسیل‎ها را به خوبی نشان بدهید، عقل سلیم حکم می‎کند اجازه بدهد شما فعالیت خود را گسترش بدهید.

۳- در سال گذشته بیش از هر زمان دیگری کسب‌وکارهای آنلاین تحت تاثیر تصمیمات و اقدامات حاکمیتی مانند قطعی اینترنت یا اجبار رمز دوم پویا بودند. روند تاثیر این اقدامات روی رفتار کاربران موبایل ایران در گزارش سال ۹۸ کافه‌بازار را چگونه تحلیل می‌کنید و به نظرتان چه بازخورهای می‌توان بر اساس این گزارش به سیاست‌گذاران داد؟

من می‎خواهم نکته کلی‎تری را بگویم؛ اقتصاد ما در حال گذار از حالت سنتی به سوی مدرن هست. اینکه با چه سرعتی پیش می‌رود و چه انتقادهایی به این مسیر است، اکنون مورد بحث من نیست. بحث اساسی این است که زمانی که این دوره گذار در حال رخ دادن است، تمام عوامل جامعه و خود حاکمیت هم باید با آن همگام باشند. زیرا این جریان منتظر کسی نمی‎ماند و در حال حرکت است و هر جامعه و حکومتی در کنار آن باید خود را به بلوغ برساند. پس هرگونه اقدامی که تعادل و توازن این بازار را برهم بریزد، صرفا رشد را به تاخیر می‎اندازد اما نمی‎تواند جلوی آن را بگیرد. می‎بینیم که هم برا حاکمیت و هم برای فعالین این بخش مدرن، مشکلاتی ایجاد می‎کند که در بلند مدت خود را بیشتر نشان می‎دهد. اما از آن سوی داستان هم، بعضی از این اتفاقاتی که رخ داده، فرصت‎هایی هم برای برخی شرکت‎ها ایجاد کرده بود. برای مثال، قطع اینترنت بین‎المللی، فرصت را برای بعضی از کسب و کارهای داخلی ایجاد کرد؛ البته درست است که زمین بازی برابری نبود اما به هر حال اتفاقی بود که افتاده بود و برخی می‎توانستند از آن استفاده کرده و رشد بسیار زیادی داشته باشند. یا در وضعیت اپیدمی ویروسی امروز، می‎بینیم که این انقلاب دیجیتال که در کل دنیا صحبت از آن بوده، خیلی زودتر از آن زمانی که پیش‎بینی می‎کردیم، به آن نزدیک شدیم. پس به جای سدگذاری در این مسیر، باید به سیاست‎گذار گوشزد کنیم که در این راه، همراهی کردن بهتر از ایجاد مانع هست. به نظر من، سیاست‎گذار هم پس از چند اتفاقی که رخ داد و در آینده هم مسلما اتفاق خواهد افتاد، به این نتیجه خواهد رسید. همانطور که گفتم، همراه شد با این مسیر، غیر قابل اجتناب است، تنها تفاوت در این است که چه زمانی به آن بپیوندیم و با چه سرعتی حرکت کنیم.

۴- گزارش کافه‌بازار نشان می‌دهد برخی از استان‌های کشور با وجود داشتن تعداد زیاد تیم‌های توسعه‌دهنده و همینطور بازی‌ها و برنامه‌های فعال، سهم ناچیزی از درآمد را در مقابل توسعه‌دهنده‌های تهران به خود اختصاص داده‌اند. تحلیل شما از علت این تفاوت چیست؟ آیا توزیع سرمایه بر اساس ظرفیت‌های جغرافیای می‌تواند تاثیری در رشد استان‌های دیگر داشته باشد یا تاثیر عوامل دیگری مانند آموزش، حمایت‌های حاکمیتی و توسعه اکوسیستم‌های محلی را بیشتر از جریان سرمایه‌گذاری می‌دانید؟

به نظر من، لزومی ندارد تمام استان‏های یک کشور در همه زمینه‎ها سرآمد باشند. این یک واقعیت است. هرکدام از استان‏های ما در یک زمینه استعداد دارند و دلیلی ندارد که سرمایه را به میزان مساوی در همه جا پخش کنیم و انتظار بسیار بالا از همه آنها داشته باشیم. از لحاظ تقاضا در حوزه دیجیتال، هر استانی کشش متفاوتی دارد. اینکه هر استانی بنا بر میزان تقاضایی که دارد آموزش ببیند، روند خوبی است اما نباید انتظار بازخورد یکسان نباید داشته باشیم.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.