خودتان را فیلم کنید!

یا از پشت صحنه کسب و کارتان فیلم ‌بسازید یا مصاحبه‌های ویدیویی تولید کنید

0

روش دیگر برای افزایش ارزش محتوای ویدیویی تولید‌شده‌تان در شبکه‌های اجتماعی، پخش یک مصاحبه زنده از طریق امکانات شبکه‌های مجازی برای علاقه‌مندان به کسب‌و‌کار شما و یا همان دنبال‌کنندگان شما‌ست.

حال که با اهمیت ویدیو و استفاده از آن در شبکه‌های اجتماعی آشنا شدید‌، بنا بر این سوال مهم که کدام‌یک از انواع ویدیوهای محبوب شبکه‌های اجتماعی با مخاطب شما تعامل بیشتری ایجاد می‌کند؟ با هم 2 نوع ویدیوهای پربازده در شبکه‌های اجتماعی را که در جذب مشتری بسیار کارآمد هستند، بررسی می‌کنیم.

ویدیو‌های پشت صحنه

اگر از علاقه‌مندان به تماشای فیلم‌های سینمایی هستید، به طور حتم از تماشای پشت صحنه آنها نیز لذت می‌برید چراکه برملاکننده رازها و سوالاتی هستند که هنگام تماشا و یا بعد از دیدن فیلم در ذهن مخاطب آن نقش می‌بندند و رسیدن به پاسخ چرایی برای هر موضوعی و در هر ذهنی جذاب و دل‌انگیز است. جالب اینجاست که برندها و شرکت‌های تجاری کوچک یا بزرگ نیز از این قاعده مستثنا نیستند و نمایش این پشت صحنه‌ها در قالب ویدیو برای مخاطبانشان جذاب و هیجان‌انگیز خواهد بود. در حقیقت مردم علاقه‌مند هستند از آنچه فرآیند تولید و یا ارائه خدمتی می‌شود که آنها در ازای آن پول پرداخت می‌کنند، آگاه شوند و علاقه‌مندند با تمام وجوه پنهان محصول یا خدمتی که دریافت می‌کنند، ارتباط برقرار کنند‌، پس چه جایی بهتر از شبکه‌های اجتماعی برای انتشار آنچه که در فرآیند تولید تا عرضه محصول یا خدمت از چشم کاربر نهایی پنهان است؟ جایگاهی که از اساس بر پایه تعاملات و مناسبات انسانی در راستای افزایش آگاهی هویت یافته است.
نمایش پشت صحنه کسب‌وکار شما و یا به عبارتی دیگر فرهنگ سازمانی شما‌، سازنده ارتباطی محکم و عاطفی با مشتریان و مخاطبانتان خواهد بود و وجهه انسانی برند شما را در پیشگاه آنان ارتقا می‌بخشد. اینکه به چه شکلی از ویدیوهای پشت صحنه در شبکه‌های اجتماعی خود بهره می‌برید مهم نیست‌، مهم این است که با نمایش پشت صحنه کسب‌وکارتان شفافیت و اعتماد را به‌عنوان سرلوحه کاری‌تان به مخاطب معرفی می‌کنید.
با نمایش تعاملات درون‌سازمانی‌، رویدادهای مفرح و فعالیت‌های نشاط‌آوری که در دورن کسب‌و‌کارتان اتفاق می‌افتد، به مخاطبانتان صمیمیت برند را هدیه کنید و مطمئن باشید که همین صمیمیت باعث افزایش وفاداری به برند شما نیز خواهد شد.

مصاحبه‌های ویدیویی

نوع دیگری از ویدیو‌های پربازدید و محبوب در شبکه‌های اجتماعی که در ایجاد تعامل با کاربران شبکه‌های اجتماعی بسیار تاثیرگذار هستند، مصاحبه‌های ویدیویی هستند. روند تولید این نوع ویدیو به این صورت است که از شما با یک سری سوالات حول موضوعی که خودتان انتخاب کرده‌اید، مصاحبه می‌شود. نکته کلیدی در این ویدیوها موقعیت مصاحبه‌کننده است. شخصی را پیدا کنید که می‌تواند مصاحبه شما را قدرتمندتر کند. برای مثال، مصاحبه‌کننده می‌تواند یک مجری یا فردی معتبر و در عین حال شناخته‌شده برای مخاطب، جذاب و کاریزماتیک باشد. سعی کنید مصاحبه‌کننده‌ای با سابقه‌ای درخشان پیدا کنید، چراکه این کار می‌تواند به افزایش نرخ اشتراک‌گذاری ویدیو کمک کند.
روش دیگر برای افزایش ارزش محتوای ویدیویی تولید‌شده‌تان در شبکه‌های اجتماعی، پخش یک مصاحبه زنده از طریق امکانات شبکه‌های مجازی برای علاقه‌مندان به کسب‌و‌کار شما و یا همان دنبال‌کنندگان شما‌ست. در نهایت هدف کلی ساخت محتوایی مفید و جذاب است که در شبکه‌های اجتماعی مورد استقبال قرار گیرد.
البته در این نوع از ویدیو شما می‌توانید به طور مستقیم با رهبران فکری‌، کارکنان کسب‌و‌کارتان و یا حتی مشتریان خود ارتباط برقرار کنید. می‌توانید از سوالاتی که در ذهن مشتریانتان نقش بسته، در طراحی سوالات مصاحبه ویدیویی استفاده کنید و با پاسخ‌دادن این سوالات در قالب یک مصاحبه حرفه‌ای دغدغه‌های ذهنی آنان را نسبت به جنبه‌های گوناگون کسب‌وکارتان برطرف کنید. حالت‌های مختلفی می‌توان برای لحن و بیان محور بر مصاحبه در نظر گرفت که با توجه به انتشار این نوع ویدیو در شبکه‌های اجتماعی و با هدف ایجاد تعامل بیشتر با کاربران‌، بهتر است از لحن صمیمانه در جواب‌دادن به سوالات مصاحبه‌کننده استفاده کنید.
در مرحله تدوین مصاحبه‌های ویدیویی استفاده از گرافیک و متن حرفه‌ای نیز می‌تواند به جذابیت ویدیوي شما بیفزاید پس برای تدوین مصاحبه‌ها به اندازه کافی زمان اختصاص دهید و از تدوینگری ماهر برای ویرایش و آماده‌کردن ویدیوی خود بهره ببرید. ایجاد پاساژهای ذهنی به‌وسیله گرافیک و متن جذاب از کسل‌کننده‌شدن این پرسش و پاسخ ویدیویی جلوگیری خواهد کرد و مخاطب را تا انتها همراه با ویدیوي شما نگه خواهد داشت.
نکته بسیار مهم دیگری که در انجام مصاحبه و تولید مصاحبه‌های ویدیویی باید به آن دقت زیادی کنید‌، انتخاب فرد مناسب برای قرار‌گرفتن در مقابل دوربین جهت انجام مصاحبه است‌، به یاد داشته باشید در ویدیوهای شخص‌محور همچون مصاحبه‌ها، فن بیان و لحن گفتار مصاحبه‌شونده تاثیر بسیار زیادی در موفق‌بودن ویدیو دارد‌، پس برای انتخاب فرد مصاحبه‌شونده درگیر عناوین و منصب‌های سازمانی نشوید و برای جذابیت ویدیوی نهایی فردی خوش‌زبان با مهارت‌های بیانی بالا را انتخاب کنید که در عین حال به مسائل کسب‌وکار نیز اشراف کامل دارد و با دادن اطلاعات صحیح با بیان و لحن مناسب می‌تواند مخاطبان شما در شبکه اجتماعی را به‌راحتی تحت تاثیر قرار دهد‌.
در نهایت برای داشتن مصاحبه‌ای موفق سوالاتی طراحی کنید که با جواب بله و خیر پاسخ داده نمی‌شوند و مصاحبه‌شونده برای پاسخ‌دادن به آن می‌تواند به توضیح و بسط موضوع مورد سوال بپردازد‌. برای بهتر شدن نتیجه بهتر است پیش از برنامه‌ریزی برای ضبط ویدیو‌، سوالات و موضوعاتی را که قرار است در مصاحبه بررسی کنید، در اختیار مصاحبه‌شونده قرار دهید‌، این کار از استرس هنگام ضبط مصاحبه‌شونده می‌کاهد و مخاطب را در ویدیوي نهایی با پاسخ‌های حساب‌شده و مفید روبه‌رو خواهد کرد که ارزش مصاحبه ویدیویی را در نگاه کاربران شبکه‌های اجتماعی به شدت افزایش می‌دهد و اگر به واقع بتوانند ارتباط خوبی با ویدیو و موضوع آن برقرار کنند، برای به اشتراک‌گذاری آن با دیگران نیز مجاب خواهند شد و این یعنی موفقیتی بسیار بزرگ در ایجاد فرصتی مناسب برای تعامل با مخاطبان جدید که هرکدام از آنها می‌توانند در زمره مشتریان آینده شما قرار گیرند. ترفند کارآمدی که برای حاصل‌شدن این نتیجه در انتشار مصاحبه‌های ویدیویی به‌کار می‌رود، انتشار ویدیویی آگهی‌مانند یا به اصطلاح تبلیغاتی، تیزر تبلیغاتی است که ذهن مخاطب را پیش از انتشار ویدیوي اصلی درگیر کرده و او را برای دیدن کل مصاحبه راغب‌تر و هیجان‌زده‌تر می‌کند. اکنون زمان آن است که با نکاتی که بیان شد، برنامه‌ریزی برای تولید مصاحبه ویدیویی جذاب از درون کسب‌وکارتان را برای انتشار در شبکه‌های اجتماعی در دستور کار قرار دهید و با انتشار آن مخاطبان کسب‌و‌کارتان را شگفت‌زده کنید.
به یاد داشته باشید تمایل برای تماشای ویدیو در شبکه‌های اجتماعی به سرعت در حال رشد است.
نمونه ویدیوهایی که به اختصار به آن پرداخته شد، به شما در رسیدن به هدف ارتباط با مشتریان جدید از طریق شبکه‌های اجتماعی کمک خواهند کرد.
درباره ویدیوهای دیگری که می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی خود منتشر کنید، فکرکنید و ببینید که چه ایده‌هایی را در این زمینه می‌توانید بپرورانید.
یکی از ایده‌هایی را که بیشتر از بقیه قابلیت تبدیل‌شدن به یک ویدیو قابل اشتراک‌گذاری را دارد، انتخاب کنید و در کنار دو نوع ویدیو پشت صحنه و مصاحبه ویدیویی به‌کار بگیرید و نتایج را با دقت بررسی کنید تا سلیقه مخاطبانتان در شبکه‌های اجتماعی را نیز به‌خوبی شناخته و از این شناخت برای برنامه‌ریزی تولید محتواهای ویدیویی آینده‌تان استفاده کنید. گرچه این اولین گام است، اما در عین حال مهم‌ترین گام نیز شمرده می‌شود، پس پیش بروید و کار خود را شروع کنید. زمان را از دست ندهید و ویدیوهای مورد نظر خود را به صورت جذاب‌تری برای شبکه‌های اجتماعی کسب‌و‌‌کارتان بسازید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.