استارتاپ‌های ایرانی انتخاب سردبیر محتوای برند

ایوند مرجع برگزاری رویداد و حالا وبینار

در 10دقیقه صفحه رویداد خود را منتشر کنید

ایوند مرجع برگزاری رویداد و وبینار
در دنیای امروز که رسانه و فناوری اطلاعات حرف اول را می‌زند، طبیعتا برگزارکنندگان رویدادهای استارتاپی هر روز بیشتر از قبل به یک پلتفرم مناسب برای سازماندهی و مدیریت برگزاری این رویدادها نیاز پیدا می‌کنند. ایوند یک مرجع تخصصی برای برگزاری رویدادهای استارتاپی است که سعی دارد این نیاز برگزارکنندگان رویدادها را برطرف‌ کند.

در اوایل دهه90 هجری شمسی افرادی که قصد برگزاری رویدادی را داشتند، مجبور بودند که در ابتدا برای رویدادشان توسط برنامه‌نویسی یا word press صفحه‌ای را بسازند که این کار مستلزم هزینه، وقت و انرژی بسیاری بود.
آنها سپس باید صفحه را به یک درگاه وصل می‌کردند که بسیار دشوار بود، زیرا در آن زمان تنها افراد کمی می‌توانستند به این درگاه‌ها دسترسی پیدا کنند؛ یا اینکه به جای درگاه داخل سایت یک شماره حساب قرار می‌دادند که افراد می‌توانستند از طریق فکس و یا مراجعه به دفتر رویداد و نشان‌دادن رسید، ثبت‌نام خود را تکمیل کنند که خود پروسه‌ای بسیار زمان‌بر و خسته‌کننده را شامل می‌شد. امروز افراد می‌توانند از طریق سایت ایوند در زمانی کوتاه و در 10دقیقه صفحه رویداد خود را بسازند و برای شرکت‌کننده بلافاصله پس از ثبت‌نام به صورت پیامک و یا ایمیل تاییدیه‌ای مبنی بر موفقیت فرایند ثبت‌نام بفرستند.

تولد ایوند

حمیدرضا احمدی، بنیانگذار ایوند و دانش‌آموخته رشته نرم‌افزار کامپیوتر در گفت‌و‌گویی با شنبه می‌گوید: «10سال پیش من برای شرکت‌های مختلف پروژه‌هایی را انجام می‌دادم اما پس از مدتی احساس کردم زمان آن رسیده که شرکت شخصی خودم را راه‌اندازی کنم. در آن زمان من با کتاب «استارتاپ ناب» اثر اریک ریس آشنا شدم که باعث شد نسبت به استارتاپ‌ها هیجان زیادی پیدا کنم. این کتاب باعث شد نسبت به قدم‌های کوچک، دید مثبتی پیدا کرده و بتوانم در پس آن قدم‌های کوچک، موفقیت‌های بزرگی را ببینم و به طور کلی بزرگ فکر کنم.به همین دلیل‌هم شروع به دنبال‌کردن آموزش‌های دیگر و اتفاق‌های استارتاپی کردم. تابستان سال 1391 بود که شنیدم قرار است رویدادی با عنوان استارتاپ ویکند برگزار شود. این رویداد بسیار برای من جالب توجه بود به طوری که ترغیب شدم و با برگزارکننده‌های رویداد به گفت‌و‌گو پرداختم و در نهایت برای برگزاری آن داوطلب شدم. بعد از این رویداد از من خواسته شد که در برگزاری رویدادهای بیشتری به آنها کمک کنم که این اتفاق هم افتاد و من تا 3سال بعد یعنی سال1394 در برگزاری بیش از 100استارتاپ ویکند مشارکت داشتم که بیشترین میزان برگزاری رویدادها در شهر تهران بود، اما به طور کل این رویداد در شهرهای دیگر هم برگزار می‌شد و در کل در یک اکوسیستم استارتاپی یک رویداد بسیار مهم به شمار می‌رفت؛ به این صورت که افراد را دور هم جمع می‌کرد و کارآفرینی را آموزش و ترویج می‌داد.به این دلیل که کانون کارآفرینی بسیار رویدادمحور بود، من تصمیم به آغاز کار گرفتم و ابزاری به نام ایوند را راه‌اندازی کردم که به وسیله‌ آن می‌توانستیم رویدادهایی را که مرکز خودمان برگزار می‌کرد، مدیریت و سازماندهی کنیم.»ایوند در سال 1396 به طور رسمی آغاز به کار کرد و در این میان از سال1394 تا 1398 نزدیک به 15هزار برگزارکننده برای برگزاری رویدادهای خود از ایوند استفاده کردند و تا به امروز تمرکز ایوند همچنان مدیریت و سازماندهی برگزاری رویدادها بوده است.

ایوند؛ خدمتی برای همه

کسب‌وکار ایوند یک فضای دووجهی را ایجاد می‌کند که هم به برگزارکنندگان و هم به شرکت‌کنندگان خدمت‌رسانی می‌کند.همانطور که پیش‌تر گفته شد، یک صفحه در اختیار برگزارکنندگان قرار می‌دهد که به آنها امکان صفحه‌سازی در 10دقیقه، اشتراک‌گذاری لینک‌های ثبت‌نام و اطلاع‌رسانی درباره رویداد خود را می‌دهد. همچنین ابزاری را در اختیار آنها قرار می‌دهد که به هرچه بهتر مدیریت‌کردن رویدادشان کمک می‌کند و در آخر به ایشان آماری داده می‌شود که بتوانند با تحلیل آن، رویدادهای بعدی خود را بهتر برگزار کنند. از طرف دیگر گزینه‌های مختلفی هم در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرد که به وسیله آن می‌توانند علاقه‌مندی‌های خود را در ایوند ثبت کرده و هر روزه رویدادهایی را متناسب با علایق شرکت‌کنندگان به آنها معرفی می‌کند که ایشان می‌توانند این پیشنهادها را با افراد دیگر هم به اشتراک بگذارند.

رشد و توسعه ایوند، روندی آرام اما طبیعی

رشد ایوند به شکلی بسیار طبیعی اتفاق افتاده است. به طور مثال، برگزارکنندگان رویدادها با به‌اشتراک‌گذاری لینک‌های خود و تبلیغ رویدادهایشان توانسته‌اند به طور غیرمستقیم ایوند را هم به دیگران معرفی کنند. در این اتفاق رسانه‌های استارتاپی نیز نقش بسیار موثری در معرفی محصولات جدید ایوند داشته‌اند. تیم ایوند طی این سال‌ها همواره در حال تغییر و بزرگ و کوچک‌شدن بوده است؛ در حال حاضر تیم ایوند از 12 نفر نیروی انسانی تشکیل شده است.در حال حاضر سوددهی کسب‌وکار ایوند ضررده نیست و با یک روند نرمال به صورت سربه‌سر است.

اینترنت ملی؛ چالشی بزرگ پیش روی ایوند

یکی از چالش‌هایی که تیم ایوند تقریبا از 10ماه گذشته با آن درگیر بوده است، منتقل‌کردن سرورهای ایوند از خارج از کشور به داخل ایران بوده و دلیل این تصمیم‌گیری به قطعی دوهفته‌ای اینترنت در پاییز 98 بازمی‌گردد.با توجه به اینکه در پاییز سال گذشته 2هفته با قطعی اینترنت کشور روبه‌رو بودیم و در آن زمان کشور با مسئله‌ اینترنت ملی به طور بسیار گسترده‌ای مواجه شد، همچنین با توجه به تصمیم‌گیری‌های جدید مجلس مبنی بر ملی‌کردن اینترنت کشور، این تیم بر آن شد که ریسک‌پذیری خود را کاهش دهد و سرورهای خود را به داخل کشور منتقل کند که اگر باز هم چنین اتفاقی افتاد، همچنان مردم بتوانند به سایت ایوند دسترسی پیدا کنند.خود این موضوع چالش‌های دیگری را هم پیش روی این تیم می‌گذارد؛ زیرا بحث اینترنت ملی باعث می‌شود که به طور کل فعالیت مردم در اینترنت به طرز قابل توجهی کاهش پیدا کند.
هرچند که این پروژه به واسطه مذاکرات و عملیات زمان‌بر و طولانی بالاخره با موفقیت انجام شد اما پروژه ضروری‌ای نبود و به دلیل افزایش قیمت دلار و ملی‌شدن و قطعی اینترنت این تیم تصمیم به انجام این کار گرفت که انتقال سرورها برای تیم ایوند بسیار هزینه‌بردار بود.بیشترین چالشی که تیم ایوند طی چند ماه گذشته با آن روبه‌رو بوده، همانطور که پیش‌تر گفته شد، برگزاری آنلاین رویدادها به دلیل شیوع ویروس کووید-19 و الزام افراد به قرنطینه خانگی بود.یکی دیگر از چالش‌های پیش روی این تیم این است که سعی دارند بتوانند از تجربه این رویدادهای مجازی استفاده کرده و در آینده به رویدادهای حضوری یک بعد مجازی را هم اضافه کنند که دسترسی افراد به این رویدادها بیشتر شود.ابزارهای رویدادهای مجازی می‌توانند بیرون از ایران هم به کار بروند. در دوره شیوع و همه‌گیری ویروس کووید-19 برخی سرویس‌های آنلاین به بازار آمده‌اند که هزینه زیادی دارند اما از کیفیت بالایی برخوردارند و باعث می‌شوند که رویدادهای آنلاین به شکل بسیار خوب و مطلوبی برگزار شوند.
در ایران به دلیل فشارهای مختلف مانند فشار ناشی از بالارفتن قیمت دلار و ارز باید به این فکر باشیم که سرویس‌ها را در داخل کشور تولید کنیم و آنها را پس از آزمایش‌های داخلی به نقاط دیگر دنیا هم صادر کرده و بتوانیم این ابزارها را در خارج از ایران هم آزمایش کنیم. حمیدرضا احمدی، بنیانگذار کسب‌وکار ایوند در پیامی به مخاطبان خود می‌گوید: «ما در حال حاضر بسیار به برگزاری رویدادها در آینده امیدوار هستیم. برگزارکنندگان این رویدادها هم به دنبال نوآوری و خلاقیت در برگزاری رویدادهای خود هستند و در این شرایطی که شیوع ویروس کرونا برایشان ایجاد کرده، دست به آزمون و خطا می‌زنند و سعی دارند که بتوانند راه‌های جدیدی را برای ارائه محتوا، دانش و تجربه خود به شرکت‌کنندگان رویدادها و علاقه‌مندان به حوزه‌های تخصصی پیدا کنند. ما هم داریم از ایشان یاد می‌گیریم و سعی در حمایت از برگزارکنندگان و ایده‌های آنها داریم. همچنین علاقه‌مندیم که برگزارکنندگان ایده‌ها و آزمون و خطاهای خود را با ما به اشتراک بگذارند تا در نهایت تیم ما بتواند به آنها کمک کند تا محتوای خود را در ابعاد گسترده‌تر در اختیار مخاطبان خود قرار دهند.»

وی‌کست و ایوند ترکیبی خلاقانه در برگزاری وبینارهای آنلاین

تیم ایوند همکاری خود را با استودیوی وی‌کست، یکی از بزرگ‌ترین استودیوهای تولید محتوا در کشور واقع در کارخانه نوآوری آغاز کرده است. برگزارکننده‌هایی که می‌خواهند فضا و دکوری خاص و مختص به خود را در رویدادهایشان داشته باشند یا یک فضاسازی خاص مدنظرشان است و همچنین می‌خواهند که رویداد خود را به صورت حرفه‌ای ضبط کنند، می‌توانند از این استودیو استفاده کرده، رویداد خود را ضبط و روی اینترنت استریم کنند که به واسطه‌ این همکاری می‌توانند رویداد خود را به وسیله ایوند در اختیار مخاطبان قرار بدهند. همکاری ایوند و وی‌کست گزینه‌ای بسیار مناسب است برای کسانی که نمی‌خواهند با وب‌کم و ابزارهای ساده رویدادشان را برگزار کنند که با استفاده از این گزینه می‌توانند رویداد خود را با شرایطی که می‌خواهند ارائه دهند و به صورت مجازی در اختیار مخاطبان خود قرار بدهند.

تعداد رویدادهای برگزار‌شده در سال ۱۳۹۸

رویدادهای سال ۱۳۹۸ به تفکیک استان‌های کشور

بیش از نصف رویدادها در تهران برگزار شده است، ولی سال به سال شاهد رشد تعداد رویدادها در شهرهای دیگر نیز بوده‌ایم. تهران‌ ۱۴۵۰۹ رویداد و سپس 3 اصفهان و خراسان رضوی هرکدام به ترتیب ۲۰۱۳ و ۱۵۶۶ رویداد را در سال ۱۳۹۸ برگزار کرده‌اند. کهگیلویه و بویراحمد، خراسان شمالی و ایلام هم استان با کمترین رویداد برگزارشده هستند.

پررویدادترین دسته‌بندی‌ها

رشد اولیه ایوند همزمان با رشد رویدادهای تکنولوژی‌محور و گسترش اکوسیستم استارتاپی ایران بود و تعجبی نیست که همچنان بعد از ۴ سال رویدادهای تکنولوژی و کارآفرینی تعداد زیادی از رویدادهای ایوند را تشکیل می‌دهند.

پررویدادترین دسته‌بندی‌ها

تعداد رویدادهای برگزار‌شده در ایوند به تفکیک نوع و درصد رشد نسبت به سال گذشته

تعداد رویدادهای برگزار‌شده در ایوند به تفکیک نوع و درصد رشد نسبت به سال گذشته

کرونا و اتفاقات وابسته به آن

همانطور که در نمودار مقابل مشاهده می‌کنید، تعداد رویدادها با شیب قابل توجهی رو به کاهش است، ولی به خاطر قرنطینه خانگی و دلایل مشابه، تعداد شرکت‌کنندگان کلی ایوند مدام رو به افزایش بوده است. برگزارکنندگانی که توانسته‌اند رویدادهای آنلاین خود را افزایش دهند و یا رویداد حضوری خود را با تدابیری به رویداد آنلاین تغییر دهند، توانسته‌اند از این فرصت استفاده بهینه کرده و به اهداف خود نزدیک‌تر شوند.

کرونا و اتفاقات وابسته به آن

ایوند و روزهای کرونایی

همانطور که می‌دانید، ویروس کووید-19 که از 11مارس2020 جهان را درگیر خود کرد، از بهمن ماه هم راه خود را به ایران باز کرد و بسیاری از کسب‌وکارهای استارتاپی را تحت تاثیر خود قرار داد. هرچند برای برخی کسب‌وکارها تاثیری مثبت را به همراه داشت، به بسیاری از کسب‌وکارهای دیگر زیان‌های جبران‌ناپذیری را وارد آورد؛ اما در این بین استارتاپ‌هایی نیز بودند که با تلاش مضاعف به همراه خلاقیت و نوآوری نه‌تنها خود را سرپا نگه داشتند، بلکه به ایده‌های خلاقانه و جدیدی هم دست یافتند که شرایط کسب‌وکارشان را متمایز از شرایط قبل از کرونا می‌کرد.
کسب‌وکار ایوند یک کسب‌وکار کاملا رویدادمحور است؛ این در حالی است که به دلیل شیوع ویروس کرونا، رویدادها بسیار در خطر افتاده و با مشکل مواجه شدند. همانطور که می‌دانیم در برگزاری یک رویداد افراد دور هم جمع می‌شوند و این جمع‌شدن افراد حول محور یک تخصص می‌تواند بسیار مفید و ارزشمند باشد، اما در این دوره به دلیل شیوع ویروس کرونا و ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی و همچنین ضرورت رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، برگزاری رویداد می‌تواند بسیار خطرناک باشد و باعث گسترش این ویروس بشود.
در اسفندماه که شاهد اوج‌گیری موج اول ویروس کرونا بودیم، رویدادها آرام آرام کنسل شدند. در این بین تیم ایوند شروع به بازنویسی ابزارهای خود برای برگزاری هرچه بهتر وبینارها و رویدادهای مجازی کرد و برگزارکنندگان را تشویق کرد رویدادهایی را که قرار بود به صورت حضوری برگزار شوند، به صورت مجازی برگزار کنند که ایشان نیز نسبت به این طرح استقبال قابل توجهی نشان دادند. حتی خیلی از برگزارکنندگان به این نتیجه رسیدند که برگزارکردن رویداد مجازی بهتر از هرگز برگزار نکردن رویدادهاست.
علاوه بر این، آنها توانستند در برگزاری مجازی رویدادها نکات مثبتی را نیز پیدا کنند. به طور مثال، در برگزاری‌ آنلاین رویدادها بسیاری از هزینه‌ها مانند هزینه پذیرایی و اجاره‌ یک سالن برگزاری بزرگ از لیست هزینه‌های برگزارکنندگان حذف می‌شود که همین موضوع باعث کاهش قیمت بلیت‌های شرکت در رویدادها می‌شود. با پایین آمدن هزینه‌ تهیه بلیت دسترسی کاربران ساده شده و افراد بیشتری می‌توانند در رویدادها شرکت کنند.
همچنین به لحاظ جغرافیایی با توجه به برگزاری آنلاین رویدادها افراد در هر کجای کشور که باشند، به‌راحتی می‌توانند در رویداد شرکت کنند. اما در گذشته اگر رویدادی در یک شهر برگزار می‌شد، امکان اینکه افرادی که در شهرهای دیگری زندگی می‌کنند فرصت شرکت در رویدادها را از دست بدهند، بسیار زیاد بود و با توجه به اینکه اکثر رویدادها در تهران برگزار می‌شد، افرادی که به تهران دسترسی راحتی نداشتند، اکثر رویدادها را از دست می‌دادند.
در بهار1399، حدود 2هزار رویداد آنلاین از طریق ایوند معرفی و ثبت شده‌اند که این میزان نسبت به سال گذشته و وبینارهایی که در آن بازه برگزار شده‌اند، یک رشد هزار درصدی داشته و باعث شده ایوند هم به‌نوبه خود نقشی موثر در روزهای کرونایی ایفا کند. همچنین برگزارکنندگان رویدادها هم توانسته‌اند با خلاقیت و نوآوری، آن چیزی را که می‌خواهند به شرکت‌کنندگان وبینارهای خود ارائه دهند. همانطور که می‌دانیم با شیوع ویروس در جهان همه افراد سعی دارند تا جایی که ممکن است در خانه بمانند و از شیوع بیشتر این ویروس جلوگیری کنند، به همین دلیل هم بیشتر فعالیت‌های خود را به صورت آنلاین و مجازی دنبال می‌کنند و تیم ایوند توانسته بخشی از نیازهای آموزشی و نیاز افراد به شرکت در رویدادهای مختلف را در این دوره در خانه‌ماندن برطرف کند.یکی از مشکلات اساسی‌ای که ایوند در این دوره با آن روبه‌رو شد، این است که در وبینارهای آنلاین ارتباط افراد با یکدیگر (شبکه‌سازی) بسیار محدود می‌شود و آن ارتباطی که در گذشته در رویدادها بین افراد اتفاق می‌افتاد، در حال حاضر در محیط وب بسیار کمتر و به شکل خیلی محدودی صورت می‌پذیرد یا گاهی هیچ ارتباطی صورت نمی‌گیرد. تیم ایوند برای حل این مشکل راه‌حلی ارائه داده است؛ راه‌حل ایوند برای این موضوع ابزاری است که افراد در آن بتوانند برای خود یک پروفایل درست کرده و به معرفی خود بپردازند و این پروفایل‌ها در محیط وبینار و در اختیار شرکت‌کننده‌ها قرار می‌گیرد که از این طریق می‌توانند به یکدیگر پیام داده و با هم در ارتباط باشند.با وجود وبینارهای بسیاری که در این دوران برگزار شده، بسیاری از افراد هم حتی با وجود خلاقیت‌های بسیار زیادی که داشتند، نتوانستند رویدادهای خود را به صورت مجازی و با کیفیت مورد انتظار شرکت‌کنندگان برگزار کنند.

به طور مثال، در این دوران یک وبینار نجاری و یک وبینار عکاسی برگزار شد که بازخورد مطلوبی از سمت برخی شرکت‌کنندگان دریافت نکردند.در اینجا به گفته حمیدرضا احمدی، بنیانگذار استارتاپ ایوند، این تیم خود را مسئول می‌داند که با استفاده از نرم‌افزارها و تکنولوژی‌های به‌روز و نوین در وبینارهای مجازی نیز احساسی مشابه رویدادهای حضوری را هرچه بیشتر به شرکت‌کنندگان این وبینارها برساند.تیم ایوند معتقد است که در آینده و پس از مهار ویروس کرونا، رویدادهای حضوری با استقبالی حتی بیش از قبل مواجه خواهند شد؛ از همین رو این تیم به دنبال توسعه و ساخت ابزارهایی است که بعد از مهار کرونا و در رویدادهای حضوری نیز قابل استفاده باشند. ایوند معتقد است که آینده از آن رویدادهای هیبریدی است. رویدادهای هیبریدی، رویدادهایی هستند که در دو بعد حضوری و مجازی برگزار می‌شوند. این تیم با ابزارهایی که در این دوران می‌سازد، سعی دارد که به سمت برگزاری رویدادهای هیبریدی برود.ایوند بر آن است که بتواند با ساخت ابزارهای جدید سطح رویدادهای مجازی را ارتقا بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.